20:02 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Eesti uudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
5110

Meedia teatel ei ole Saksamaa ja Prantsusmaa nõus vastusena Kertši väinas toimunud intsidendile Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamisega.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Raadios Sputnik kommenteeris seda seisukohta politoloog Juri Potšta. Saksamaa ja Prantsusmaa on Kertši väinas toimunud vahejuhtumi taustal vastu Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamisele, teatas Die Welt viitega diplomaatilistele allikatele Euroopa Liidus.

Nagu teatas Sputnik Eesti varem teatasis väljaande andmetel teisipäeval, 27. novembril Brüsselis toimunud poliitika ja julgeolekukomitee salajasel koosolekul mõlema riigi diplomaadid, et nüüd on oluline rakendada "usaldust suurendavaid meetmeid". EL allikate teatel sanktsioonid nende hulka ei kuulu.

President Kersti Kaljulaid
© AP Photo / Aleksey FILIPPOV

Berliin ja Pariis on sanktsioonide karmistamise vastu>>

Venemaa Rahvaste sõpruse ülikooli võrdleva politoloogia kateedri professor, politoloog Juri Potšta kommenteeris raadio Sputnik eetris olukorda.

"See ei olnud esimene selline avaldus, siin on tähtis tähele panna, et sellest teatasid kohe mõlemad riigid. Asi on selles, et Ameerika Ühendriigid, kes on sanktsioonide peamine korraldaja (EL on alles teisel kohal), on ettearvamatu, kaootiline ja äärmiselt isekas. Eurooplased on juba korduvalt kogenud, et USA võib nad tagajärgedele mõtlemata lihtsalt laostada. Lisaks soovib USA (president Donald Trump) kehtestada sanktsioone, et tõestada Kongressile oma kindlameelsust Venemaa suhtes ja Kongressil tahab näidata sanktsioonide kehtestamisega omakorda üleolekut Trumpist. See tähendab, et selles küsimuses on tekkinud konkurents. Eurooplased mõistavad, et osaleda edasi vastasseisu suurendamises Venemaaga oma majanduse kahjustamisega hinnaga on lihtsalt võimatu," ütles Juri Potšta.

Ukraina mereväe laevad, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pühapäeval, 25. novembril rikkusid kolm Ukraina mereväe laeva "Berdjansk", "Nikopol" ja "Janõ Kapu" Venemaa riigipiiri, sisenesid Venemaa Föderatsiooni territoriaalvete ajutiselt suletud piirkonda ja suundusid Mustast merest Kertši väina. Laevad manööverdasid ohtlikult ega allunud Venemaa ametivõimude õiguspärastele korraldustele.

Ukraina laevad ja 24 meremeest peeti kinni, kolm haavatud Ukraina sõjaväelast viidi haiglasse ja neile anti arstiabi, nende elu ei ole ohus. Ukraina meremeeste vastu alustati ebaseadusliku riigipiiri ületamise tõttu kriminaalmenetlust.

Provokatsioonid Mustal merel>>

Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas olukorda Kertši väinas ühemõtteliselt provokatsiooniks. Tema sõnul rikkus Kiiev rahvusvahelise õiguse põhisätteid ja Ukraina mereväe tegevus oli väga ohtlik ja ohustas laevaliiklust.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles omakorda, et Vene pool toimis vahejuhtumis kooskõlas rahvusvahelise ja siseriikliku õigusega, see oli reaktsioon välismaa sõjalaevade invasioonile Venemaa territoriaalvetesse.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
sanktsioonid, Emmanuel Macron, Angela Merkel, Kertši väin, Prantsusmaa, Saksamaa, USA

Peamised teemad