12:26 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Eesti uudised
lühendatud link
65 0 0

Politsei julgustab lähedase kadumise korral kohe korrakaitsjate poole pöörduma - tasub unustada välismaistest sarjadest nähtu ja kuuldu, et teatamaks politseile kadunud inimesest tuleb oodata 24 tundi.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik. "Kui kadunud inimese käitumismuster erineb tavapärasest ning lähedasel on tunne, et ta võib olla ohus, anna sest esimese asjana kohe politseile teada. Iga mööduv tund on üksnes võimaliku abivajaja kahjuks. Politsei käivitab otsingu, kogudes olemasoleva info tema asukoha selgitamiseks," rõhutas Lõuna prefektuuri kriisireguleerimise meeskonna juht Ottomar Virk, vahenab Pealinn.

Ida-Virumaa vabatahtlikud: politsei peab kaasama vabatahtlikke inimeste otsinguile >>

"Vältida tuleks olukordi, kus avaldatakse selliseid andmeid kõrvalistele inimestele. Vabatahtlikele jagab vajaminevat infot ahelikuotsinguks politsei ning tagab, et niigi raskes seisu oleva pere privaatsus säiliks kogu otsingute vältel. Kui appi tulnud inimesed küsivad otsingute eest tasu, keeldu sellest: politseitöö, kaasatud tehnika ja vabatahtlike panus on abivajajale igal hetkel tasuta," rõhutas Virk.

Ilona Kaldre.
© Фото : из личного архива Илоны Калдре

Teatajal tasub läbi mõelda, millal, kus ja kes viimati otsitavat inimest nägi ning kuhu ja millal ta pidanuks jõudma, samuti seda, kas kadumise eel oli konflikte või teisi probleeme, mis võisid tingida ootamatu lahkumise. Samuti tasub mõelda sellele, kas otsitav on varem kodust sõna jätmata lahkunud ja millisel põhjusel ja kus teadaolevalt viibis.

Oluline info: riided, ravimid, mobiil, sotsiaalmeedia

Väga oluline on ka isikukirjeldus ehk millise riietusega otsitav võis lahkuda. Kasuks tuleb, kui politsei teab, milline on otsitava inimese füüsiline ja vaimne tervis, kas ta vajab ravimeid ning kas need ravimid on tal kaasas. Hea oleks ka, kui teatajal on politseile öelda, kellega otsitav läbi käib, kelle juures viibida võib ning võimalusel koondada võimalik nimekiri kontaktidest ja aadressidest.

Politseiga tuleks jagada infot ka selle kohta, kas otsitaval võib kaasas olla telefon või arvuti, milliseid kontosid otsitav omab ning kas ta on neid lahkumise järgselt kasutanud.

Nende ja veel mitmete teiste küsimuste lahendamise kõrval teeb politsei inimese leidmiseks hulga täiendavaid toiminguid ning paneb töösse vajaminevad ressursid. Sealhulgas kaasab vajadusel tehnilised vahendid, kogukonna ja teised vabatahtlikud.

"Kui inimene on kadunud maastikul ja tema leidmiseks saab kaasata vabatahtlikud, jagab neile vajaminevat infot ahelikuotsinguks politsei, kes ühtlasi tagab kadunu ja tema lähedaste eraeluliste andmete kaitse kogu otsingu välte," ütles Virk. 

"Kui mõni appi tulnud inimene küsib emotsionaalselt niigi raskes seisus olevatelt lähedastelt või teistelt asjaosalistelt otsimise eest tasu, keeldu sellest ning teata juhtunust politseile. Politseitöö, kaasatud tehnika ja vabatahtlike panus on hädasolijale ja tema lähedastele igal hetkel tasuta," rõhutas Virk.

Kadunute leidmiseks on vaja maksimaalseid pingutusi >>

Kadunute leidmiseks jäävad sageli olulised sammud astumata, väitis 2016. kevadel kadunuks jäänud inimeste otsimisega tegeleva Sihtasutuse Kadunud asutaja Aare Rüütel. Tema sõnul on kadunud inimestel maastikul elus püsimiseks maksimaalselt 120 tundi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Seetõttu on elude päästmiseks otsustava tähtsusega need pingutused, mida tehakse inimeste leidmiseks esimese viie tööpäeva jooksul," sõnas Rüütel.

Pärast seda, kui Alajõe metsa eksinud 78-aastase Ivan Togidnõi otsingud päädisid kurva tulemusega, otsustasid teda otsinud vabatahtlikud koostata petitsiooni ja saata see Riigikogule, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobris.

Ida-Virumaa vabatahtlikud, kes kolm nädalat metsas pensionäri otsisid ja tema elutu keha leidsid, otsustasid luua vabatahtlike organisatsiooni ja koostada petitsiooni.

Ettevõtja Aleksei Neprimerov, kes otsustas luua ja peagi registreerida mittetulundusühingu, mis hakkab abistama kadunud inimeste otsinguil, teatas ta Sputnik Eestile selle otsuse põhjuste kohta.

Ta märkis, et Eestis on juba mitu niisugust organisatsiooni, seetõttu kutsuvad petitsiooni osalised valitsusasutusi üles selleks, et vabatahtlikud saaksid juba esimestest päevadest peale aidata politseil kadunud inimest otsida. Antud juhul õiguskaitseorganite esindaja seda ei võimalda.

"Tahaks väga, et niisugused olukorrad ei korduks, mil inimene leitakse üles juba surnuna," kinnitas Neprimerov.

Sputnik Eesti venekeelses versioonis võite tutvuda täispika materjaliga Ivan Togidnõi otsingu kohta.

Tagid:
kadunud, kiirreageerimisüksus, Lõuna prefektuur, politsei, Ottomar Virk, Eesti

Peamised teemad