19:47 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
10243

Venemaa Föderatsiooni diplomaatide sõnul on Eesti parlamendi eesmärk "karistada" Venemaad tema tegevuse eest Kertši intsidendis on täiesti perspektiivitu, sest see pingestab veelgi Venemaa ja Eesti vahelisi suhteid.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Venemaa Föderatsiooni suursaatkond Eesti Vabariigis kommenteeris Eesti parlamendi avaldust, milles Riigikogu kutsus Venemaad üles saatma kinnipeetud ukraina mereväelased "tagasi koju" ja "tagama liikumisvabaduse" Ukraina territoriaalvetes.

Riigikogu astub rehale

Seoses Riigikogu avaldusega tuletasid Venemaa diplomaadid meelde, kuidas Rooma riigimees Marc Portia Caton Senior lõpetas kõik oma kõned Senatis, olenemata teemast, ühe ja sama fraasiga: "Kartraago tuleb hävitada," millega ta tegelikult ka ajalukku läks.

Riigikogu võttis vastu avalduse Ukraina toetuseks >>

"Selle roomlase loorberid ei anna rahu paljudele Euroopa ja ookeanitagustele poliitikutele, kes suu vahus muudkui kordavad seda fraasi selle tänapäevases tähenduses – "kõiges on süüdi Venemaa", alustades USA valimistest ja lõpetades Ühendkuningriigi referendumiga. Pole tähtis, kas tegemist on Ameerika Ühendriikide valimiste või Ühendkuningriigis toimunud rahvahääletusega. Ikka öeldakse, et Venemaa on süüdi ja punkt," teatas Venemaa saatkond oma kommentaaris.

Venemaa diplomaatide arvates kehtib see kahjuks ka praegu Eestis toimuva suhtes, mille näiteks on Riigikogus 3. detsembril vastu võetud avaldus Kertši väina vahejuhtumi kohta. Selles avalduses on juba ammu korduvad laused Venemaa "agressiivsusest" Ukraina vastu, nõudmine kehtestada täiendavad sanktsioonid ja nii edasi.

"Hämmastav, et ei öeldud ühtegi sõna nende tegevuse kohta, kes andsid Ukraina mereväe laevadele kuritegeliku käsu minna peatumata ja hoiatustele reageerimata, läbimurdega Kertši väina. Jääb mulje, et Kiiev oli valmis ohverdama kõigi kolme laeva meeskonnad, et saaks vaid vastutus Venemaa poolele veeretada," leiab Venemaa saatkond.

Vene diplomaadid esitavad Venemaa süüdistajatele retoorilise küsimuse: "Kuidas toimiksid teised riigid, sealhulgas Eesti, kui selline reid oleks korraldatud nende territoriaalvetesse?"

Millisteks provokatsioonideks peaks Venemaa veel valmis olema?

Venemaa saatkonna arvates ignoreerivad Eesti parlamendi avalduse algatajad nii ilmselgeid fakte, kui ka poliitikute ja ekspertide, sealhulgas mitmete Ukrainlaste asjatundjate seisukohti, kus avatakse selle ohtliku avantüüri tagamaid, mille jäljed viivad praeguse Ukraina presidendi püüdlusteni jääda presidenditoolile ka teiseks ametiajaks ja mille saavutamiseks kõlbavad ilmselt kõik vahendid.

Välisministeerium kutsus välja Venemaa suursaadiku >>

"Sellisel juhul on õigustatud küsimus, milliseid provokatsioone veel tuleks oodata ja kas need võivad toimuda enne Ukraina eesseisvaid presidendivalimisi," öeldakse Venemaa diplomaatide kommenteerides.

Eesti parlamendi kavatsus "Venemaad karistada" on täiesti perspektiivitu, sest see pingestab Venemaa ja Eesti vahelisi suhteid veelgi. "On täiesti selge, et selline suhtumine on otseses vastuolus meie riikide rahvaste sooviga ehitada üles heanaaberlikud, võrdsed ja vastastikku kasulikud suhted," teatas Venemaa saatkond lõpetuseks.

Provokatsioon Kertši väinas
© Фото : Пресс-служба пограничного управления ФСБ РФ по Республике Крым

Eestil ei ole küsimusi Ukrainale

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 3. detsembril võttis Eesti parlament vastu avalduse Ukraina toetuseks. Dokumendis rõhutatakse, et Mustal merel kinni peetud Ukraina laevad tuleb koos meremeestega "viivitamatult vabastada", misjärel neil tuleb võimaldada sõita Ukraina sadamatesse.

Veel varem, 28. novembril, kutsus Eesti Vabariigi välisministeerium välja Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi, et avaldada oma pahameelt Venemaa piirivalvurite tegevuse üle Ukraina sõjalaevade suhtes Kertši väinas. Välisministeerium kutsus kohtumisel Venemaad üles "kinnipeetud Ukraina sõjalaevad ja meremehed viivitamatult vabastama".

Venemaa suursaadik omakorda küsis Eesti poolelt, kas Eesti Vabariigi välisministeeriumisse kutsuti välja ka Ukraina ajutine asjur ja kas ka temale on esitatud sarnaseid üleskutseid. Aleksander Petrov teatas Eesti välisministeeriumile, et Venemaa peab just Ukrainat "kogu selle provokatsiooni tegelikuks algatajaks".

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
kommentaar, riigipiir, poliitika, avaldus, rikkumine, toetus, Venemaa suursaatkond, Riigikogu, Aleksandr Petrov, Eesti, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad