20:30 24. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Konverents Turvaline Tallinn

Tallinnas toodi esile vingugaasimürgistuse põhjused

© Sputnik / Илона Устинова
Eesti uudised
lühendatud link
2010

Konverentsi "Turvaline Tallinn" raames kõnelesid asjatundjad peamistest vingugaasimürgistuste põhjustest, aga ka Eesti Päästeameti uuest projektist.

TALLINN, 5. detsember – Sputnik, Ilona Ustinova. Pealinna Mustamäe tervisekeskuses toimus teisipäeval, 4. detsembril ülelinnaline konverents "Turvaline Tallinn", kus esinesid Eestimaa elanike ohutuse eest vastutavate riiklike organisatsioonide esindajad.

Järjekordne gaasimürgitus seadis ohtu kahe lapse elu >>

Konverentsil olid kõne all sellised teemad nagu ohutus raudteel, alkoholi- ja narkosõltuvusega seotud probleemid, ohtlike veoste vedu, saadud kehalised traumad ja nende ennetamine. Üheks üritusel käsitletud päevakajaliseks teemaks oli ka tuleohutus ja vingugaasi leke.

Конференция Безопасный Таллинн
© Sputnik / Илона Устинова
Konverents "Turvaline Tallinn"

Kurb statistika

Tehnilise Järelevalve Ameti tööstusohutuse teenistuse juhataja Ingrid Teinemaa tuletas kohalolijatele meelde, et elamutesse paigaldatavate gaasiseadmete üldsüsteemi kuulub lisaks gaasiballoonile endale ka gaasitorustik ja ventilatsioon, mis nõuab õigesti paigaldamist ja nõuetekohast kasutamist.

"Kaks põhilist probleemi, millega meil tuleb kokku puutuda, on gaasileke ja vingugaasimürgistused," ütles Teinemaa.

Руководитель Службы промышленной безопасности Ингрид Тейнемаа
© Sputnik / Илона Устинова
Tehnilise Järelevalve Ameti tööstusohutuse teenistuse juhataja Ingrid Teinemaa

Tervise Arengu Instituudi andmetele osundades märkis ta, et kõige enam vingugaasimürgistusi toimus 2017. aastal Harjumaal, kus registreeriti 76 säärast juhtumit. Tartumaal oli neid samuti üsna palju – 48 juhtumit. Kõige vähem mürgistusi on täheldatud Valgamaal ja Hiiumaal – kummaski maakonnas kaks juhtumit.

Tänavuse aasta 11 kuuga on Tallinnas, Kohtla-Järvel, Narvas, Jõhvis ja Tartumaal registreeritud juba 14 rasket vingugaasimürgistuse juhtumit, millest viis on lõppenud surmaga. 2017. aastal leidis Tallinnas ja Kohtla-Järvel aset 7 õnnetusjuhtumit, mille puhul kõik kannatanud jäid ellu.

Vingugaasimürgistuse põhiprobleemid

Üheks vingugaasimürgistuse peapõhjuseks elamutes ja korterites nimetas Teinemaa ruumides hädavajaliku õhukoguse puudumist.

"Teisteks põhilisteks probleemideks, millega me korterites kokku puutume, on gaasiseadmete väär paigaldus ja gaasiseadmete valesti kasutamine. Samuti on selleks valesti tehtud korstnaühendus ja sobimatute materjalide kasutamine," nentis spetsialist.

Korterites paigutatakse gaasiseade tema sõnul kõige sagedamini vannituppa, kusjuures paljud ei arvestata tõsiasja, et uks ei tohiks tihkelt sulguda. Põranda ja ukse vahele tuleb tingimata jätta pragu või paigaldada vastav võre, et õhk saaks rahulikult vannitoast tuppa ja tagasi ringelda.

"Gaasiseadme puhul on õhu juurdepääs hädavajalik," rõhutas Teinemaa.

Need, kes kasutavad gaasiseadmeid ruumide kütmiseks, ei tohi unustada ventilatsiooniavade olemasolu, kust õhk otse õue pääseb.

"Mis tahes gaasiga seotud töid ei tohi kunagi teha omapäi. Selleks on olemas vastava erihariduse ja kvalifikatsiooniga inimesed, kes on kantud majandustegevuse registrisse," meenutas Teinemaa.

Ta lisas, et kindlasti tuleb paigaldada andurid, mis registreerivad gaasilekke ja annavad sellest helisignaaliga märku.

Sajad majad seatakse korda

Põhja Päästekeskuse ennetusbüroo esindaja Reili Kull rääkis loodud projektist "500 kodu tuleohutuks".

Statistika kohaselt, mille ta esile tõi, on 2018. aastal Eestis toimunud 83 surmaga lõppenud õnnetusjuhtumit, mille puhul 40 inimest hukkus tulekahjus ja 43 uppusid veekogudes.

Рейли Кулль - представитель Профилактического отделения Северного спасательного центра
© Sputnik / Илона Устинова
Põhja Päästekeskuse ennetusbüroo esindaja Reili Kull

2018. aastal korraldasid Päästeameti töötajad 21 600 kontrollreidi kodudes üle kogu eesti, neist 4500 Harjumaal. Registreeritud põhiprobleemid kõlavad juba tavapäraselt: katkised küttekolded, parandamata elektrijuhtmestik ja suitsuandurite puudumine.

Reili Kull ütles, et projekt "500 kodu tuleohutuks" hõlmab kodusid, kus on kõige tõsisemad ohutusprobleemid, mis tuleb võimalikult kiiresti lahendada.

"Esmajärjekorras toetame paljulapselisi perekondi, piiratud võimalustega inimesi ning üksi elavaid vanureid," teatas Kull.

Tallinnast leiti kahe lapse gaasimürgistuse kahtlusega surnukehad >>

Nende puhul, selgitas ta, uuendatakse elektri- ja küttesüsteemid, paigaldatakse suitsu- ja gaasiandurid, puhastatakse korstnad, paigaldatakse või parandatakse katusekorstnad ja teostatakse muud olulised tööd.

Antud hetkeks on programmi raames juba korda tehtud 27 kodu Harjumaal.

Nimekiri kodudest, mida antud programm hõlmab, on koostatud Päästeameti kontrollreiside alusel ja valitsusega kooskõlastatud.

Tagid:
tuleohutus, konverents, Päästeamet, Mustamäe tervisekeskus, Harjumaa, Eesti, Tallinn

Peamised teemad