09:30 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
31 0 0

Seitsme ja poole aasta vanune Pootsman on oluline Euroopa Akvaariumide ja Loomaaedade Assotsiastiooni (EAZA) liigikaitselises paljundusprogrammis, kellele on järglaste saamiseks välja valitud temaga geneetiliselt sobiv emane amuuri tiiger Tanya.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Loomaaedade vaheline koostöö väljasuremisohus amuuri tiigrite paljundamisel ja uurimisel aitab kaasa looduses hävinud asurkondade taastamisel, teatas Tallinna loomaaed pressiteate vahendusel. 

Ohustatud Liikide Euroopa Programmiga (EEP) Tšehhi loomaaiale laenata tuli amuuri tiigrite ja amuuri leopardide EEP koordinaator Jo Cookilt. Londoni loomaaias töötava koordinaatori sõnul on Tallinna loomaaia amuuri tiigril väga oluline roll liigikaitseprogrammis.

Tiiger Pootsmanile uue kodu rajamist asub toetama ka Olerex>>

Amuuri tiiger Tallinna loomaaias
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Tegemist on puhastverd amuuri tiigriga, kelle mõlemad vanemad on pärit loodusest. Nii tema ise kui ka tema järglased on äärmiselt olulised nii tulevaste loomaaedade kui ka looduslike kaitseprogrammide tarvis. Kogemustega ja mitmeid pesakondi üles kasvatanud amuuri tiiger Tanya on Pootsmanile väga hea paariline," rõõmustab Cook loomaaedade vahelise liigikaitselise koostöö üle.

Zlín-Lešná loomaaia amuuri tiigrite loodusliku elupaigaga sarnanev väljapanek peaks koordinaatori hinnangul pakkuma kaslastele järglaste saamiseks soodsat keskkonda.

Tallinna loomaaed tähistab tiigripäeva >>

Rahvusvahelises paljundusprogrammis osalemine on olulisel kohal Tallinna loomaaia liigikaitseliste tegevuste seas. "Amuuri tiigri liigikaitseprogrammi raames Zlini loomaaeda saatmine on positiivne nii ohustatud tiigrite asurkondade säilitamisel kui meie tiigri enda heaolu pärast. Pootsmani näol on tegemist väga heade geenidega isendiga," kommenteeris loomaaia direktor Tiit Maran EAZA paljundusprogrammis osalemist.

Pootsman Tallinna Loomaaias
© Sputnik / Ангелина Мандрыка, Вадим Анцупов

"Kui praegu on tiiger meil paariliseta ekspositsiooniloom, siis Zlínis on talle olemas nii sobiv kaaslane kui vastavad tingimused järglaste andmiseks. Paljundusprogrammi lõppedes tuleb tiiger Tallinna loomaaeda tagasi ning siis juba kaasaegsesse Tiigriorgu, mis loob võimaluse tuua talle siia ka emane paariline," lisas Maran.

EAZA on üks Euroopa juhtivamaid teaduskeskusi ja keskkonnahariduse võrgustikke, mille liikmelisusega loomaaiad teevad koostööd ohustatud liikide säilimise ja looduslike asurkondade taastamise heaks. Tallinna loomaaial on EAZA asutajaliikmena suured kogemused kaslaste paljundamisel. Siin on aegade jooksul sündinud 23 amuuri tiigri kutsikat.

Tiigrite arvukus on viimase saja aasta jooksul looduses märkimisväärselt vähenenud. Põhjapoolse levikuga amuuri tiigreid arvatakse looduses olevat säilinud veel ca 400 isendit. Allesolevaid tiigreid ohustavad intensiivse inimtegevuse tagajärjena enim elupaikade kadu ja killustumine, toidubaasi vaesumine, konkurents jahimeestega saakloomade pärast ning salaküttimine ja —kaubandus.

Heategevuskampaania aitab luua tiigritele Tiigrioru >>

Amuuri tiigri transporti filmib ja fotografeerib Tallinna Loomaaed. Materjalid tehakse kättesaadavaks loomaaia kodulehel ja sotsiaalmeedias. Pühapäeval, 9. detsembril kell 13.30 saab loomaaias näha amuuri tiigri kommenteeritud söötmist.

Tallinna loomaaed tähistas 29. juulil rahvusvahelist tiigripäeva, mille puhul kutsus loomasõpru külla, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Sellel puhul kõnelesid Amuuri tiigri aediku juures tiigritest Mati Kaal ja Anne Saluneem, plaanitavat suurt tiigrioru projekti tutvustas ja kogutud annetustest andis ülevaate Tallinna Loomaaia Sõprade Selts.

Kohal olid tiigrioru ja amuuri tiiger Pootsmani toetajad. Osa sai võtta tiigrimängust ja kuulata tiigriluuletusi. Tiigrioru toetuseks võis kohapeal kujundada endale unikaalse tiigri T-särgi.

Õiend

Tiiger (Panthera tigris) on elanud Maal üle 2 miljoni aasta. Tänaseks on neid loodusesse alles jäänud 3000 kuni 5000 looma kuuest alamliigist, kuid sigimisvõimelisi isendeid võib olla alla 2500, kes viimastel andmetel elavad väikeste isoleeritud asurkondadena vaid 8 riigis: Bangladeshis, Bhutanis, Indias, Indoneesias, Malaysias, Nepalis, Tais ja Venemaal.

Amuuri tiiger on põhjapoolseima levikuga alamliik ja suurim tänapäeval elav kaslane. Tiigreid ohustab elupaikade hävimine ja killustumine, toidubaasi vaesumine, konkurents jahimeestega saakloomade pärast ning salaküttimine. Amuuri tiigri populatsiooni suuruseks on hinnanguliselt vaid umbes 500 isendit.

Tallinna loomaaias elab üks amuuri tiiger: isane Pootsman, kes sündis 2011. aastal Moskvas.

Allika: Tallinna loomaaed

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
järglane, amuuri, tiiger, loomad, liigid, EAZA, EEP, Loomaaed, tiiger Pootsman, Eesti, Tšehhi, Tallinn

Peamised teemad