07:51 25. November 2020
Kuula otse
 • USD1.1865
 • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
Valitsusekriis 2018 (25)
145 0 0

Liikumine Tark ja Terve Eesti avaldas pühapäeval Vabaduse väljakul meelt ÜRO rändeleppe vastu ning sõnavabaduse toetuseks.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. Meeleavaldus ÜRO nn Marrakechi migratsioonipakti vastu, mis võimaldab hakata survestama Eestit vastu võtma majandusimmigrante ning mis läheb seetõttu vastuollu Eesti põhiseadusega, selgitasid korraldajad pressiteate vahendusel.

 Lepingu üle ei ole toimunud ühiskondlikku arutelu milles rahva tahe kodanikutasandil selles küsimuses arvesse läheks, seisab teates.

"Eesti president, Kersti Kaljulaid oli valmis sõitma Marokosse lepet toetama, rahva tahet arvestamata. President aga peaks olema neutraalne isik mitte kaasama ennast poliitilistesse intriigidesse ja survestama kodanike enda maailmavaate järgi," kirjutasid korraldajad.

Nende sõnul defineerib Marrakechi lepe kogu maailmas radikaalselt ümber immigratsiooni alustalad. "Me peame arvestama, et Marrakechi lepe pole lihtsalt sõnakõlks vaid inspireerib kümneid või isegi sadu miljoneid inimesi emigreeruma nende kodumaast paremal järjel olevatesse riikidesse," seisab teates. 

 • Пикет на площади Свободы в Таллинне против миграционного пакта ООН
  Tallinnas avaldati rändeleppe vastu meelt
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Эстонские Солдаты Одина на пикете на площади Свободы в Таллинне против миграционного пакта ООН
  Tallinnas avaldati rändeleppe vastu meelt
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Выступает организатор пикета на площади Свободы в Таллинне против миграционного пакта ООН Мария Кальюсте
  Pühapäevase meeleavalduse korraldajaks on mullu EKRE-st välja heidetud Maria Kaljuste
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Пикет на площади Свободы в Таллинне против миграционного пакта ООН
  Tallinnas avaldati rändeleppe vastu meelt
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Эстонские Солдаты Одина на пикете на площади Свободы в Таллинне против миграционного пакта ООН
  Tallinnas avaldati rändeleppe vastu meelt
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 5
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinnas avaldati rändeleppe vastu meelt

"Asudes siseriiklikusse poliitikasse sekkumisega aktiivselt toetama ja läbi suruma Marrakechi rändelepet, on Kersti Kaljulaid otseselt õõnestamas Eesti põhiseaduslikku korda ja põhiseaduses seatud riigi toimimise eesmärke, pannes sellega toime riigireetmise," seisab avalduses.

Pühapäevase meeleavalduse korraldajaks on mullu EKRE-st välja heidetud Maria Kaljuste.

Politoloog: Baltikumil pole liidreid, kes suudaks Brüsselile vastu seista >>

Ajaleht Financial Times kirjutab, et ühe rohkem EL-i liikmesriike ja teisi lääneriike on loobumas ÜRO ränderaamistikust ning see on märk, kuidas tõusev rahvuslus on takistamas rahvusvahelisi pingutusi migratsiooniga toime tulla.

Vähemalt tosin lääneriiki on praeguseks ÜRO ränderaamistiku toetamisest loobunud või kaaluvad seda ning see näitab ka, kuidas nii Euroopa kui ka USA on liikumas rangema piirikontrolli suunas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti osundusega lehele.

Ränderaamistikku puudutavad vaidlused on lõhestanud juba valitsusi ning on saanud nurgakiviks laiematele hirmudele, mis puudutavad ülemaailmse koostöö vähenemist.

Kanadas kähmlesid laupäeval Ottawa tänavatele kogunenud ÜRO ränderaamistiku toetajad ja vastased, edastas kohalik meedia. Umbes paarsada migratsioonileppe vastast nõudsid, et valitsus sellest loobuks.

Parlamendihoone ees puhkes kähmlus kohe meeleavalduse algusminutitel ja märulipolitsei pidi sekkuma, et vaenupooled eraldada, vahendas

USA kritiseeris reedel paar päeva enne selle ametlikku vastuvõtmist ÜRO ränderaamistikku, mille üle peetud kõnelustelt riik aasta eest lahkus, vahendas laupäeval uudisteportaal Sputnik Eesti.

Mullu detsembris kõnelustelt lahkunud USA väljendas reedel muret, et raamistiku toetajad kasutavad seda edaspidi heakskiidetud praktikate edasiarendamiseks ja "pehme õiguse" loomiseks rände vallas.

Oma tagasiastumisest teatas Slovakkia välisminister Miroslav Lajcak, kes oli ÜRO peaassamblee spiikriks ajal, kui ränderaamistik seal heaks kiideti. Tagasiastumise põhjuseks oli asjaolu, et Slovakkia parlament ja peaminister Peter Pellegrini lükkasid ränderaamistiku tagasi.

Valitsusekriis 2018 >>

Austraalia konservatiivne valitsus teatas, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda. Teatasid leppega mitteliitumisest Poola ja Iisrael. Oma vastuseisu paktile on väljendanud ka Ungari, Austria, Bulgaaria ja Tšehhi.

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas ka Eesti valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu hoone juures toimus 26. novembril "reeturliku rändepoliitika" vastane meeleavaldus, mille korraldas opositsiooniline Konservatiivne rahvaerakond (EKRE). Meeleavalduse läbiviimise kohavalikut selgitati asjaoluga, et samal päeval pidi istungisaalis toimuma valitsuse ja ühiskonna lõhestanud ÜRO ränderaamistiku arutelu.

Riigikogu kiitis täiendaval istungil heaks avalduse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta. Avalduse vastuvõtmise poolt hääletas 41 saadikut, vastu oli 27 ning erapooletuid ei olnud.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Raamistik kiidetakse ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel.

Marrakechi kohtumiselt saadetakse dokument ÜRO Peaassambleele 19. detsembri istungil heakskiitmiseks.ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Raamistik kiidetakse ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel.

Teema:
Valitsusekriis 2018 (25)
Tagid:
ränderaamistik, meeleavaldus, petitsioon, ÜRO, Kersti Kaljulaid, Vabaduse väljak, Eesti, Tallinn

Peamised teemad