16:34 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Eesti uudised
lühendatud link
28 0 0

Põhja-Tallinna valitsus algatas linnaosas pilootprojekti, mille raames saavad linnaosa töötajad kokkuleppel oma otsese juhiga õiguse valida tavapärasest varasema või hilisema tööpäeva alguse ja lõpuaja ning teha tööd ka kaugtööna kui nende töö iseloom seda võimaldab.

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. "Kui ametniku elukorraldusega sobib paremini näiteks hilisem tööpäeva algus ja lõpp ning see suurendab inimese motivatsiooni oma tööd hästi teha, siis ei tee me sellele takistusi," ütles Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid.

Loomulikult peavad linnaosa ametnikud olema kohal neil aegadel, mis on ette nähtud kodanike vastu võtmiseks samuti ei saa paindlikku tööaega lubada näiteks infotöötajatele, kes peavad hommikul kella kaheksast õhtul viieni vastama telefonile ning andma linnakodanikele infot.

Раймонд Кальюлайд и Йосеф Кац выступают перед жителями Копли
© Sputnik / Вадим Анцупов
Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid

Töötunnid ei vähene

Neil ametnikel, kelle töö seda võimaldab, on aga võimalik leppida kokku tööpäeva hilisemas või varasemas alguses ning vastavalt sellele ka varem või hiljem tööpäeva lõpetada. Samuti on kokkuleppel otsese juhiga võimalik tööd teha kaugtööna.

Põhja-Tallinna vanema Raimond Kaljulaidi sõnul on eesmärgiks hinnata, kuidas on paindlikum ja kaugtööd soosivam töökorraldus rakendatav avalikus sektoris, milliseid positiivseid tulemusi see annab töötajate motiveerituse ja tööga rahulolu seisukohast ning milliseid probleeme tekib.

Uutmoodi töötamine >>

"Piisav ööuni, piisav liikumine ja õige toitumine on inimese füüsilise ja vaimse tervise seisukohast väga olulised. Kui me tahame tervemat ühiskonda, siis peab seda toetama ka töökorraldus. Tööandjana ei ole meie jaoks oluline, et inimene töötaks just hommikul kaheksast kuni õhtul kella viieni," ütles Kaljulaid. 

"Kui ametniku elukorraldusega sobib paremini näiteks hilisem tööpäeva algus ja lõpp ning see suurendab inimese motivatsiooni oma tööd hästi teha, siis ei tee me sellele takistusi," ütles Kaljulaid.

Nüüdseks avaldatud põhjalikud teadusuuringud kinnitavad, et kvaliteetne ööuni on hädavajalik, et olla terve nii füüsiliselt kui vaimselt, püsida normaalses kehakaalus, omandada uusi oskuseid, olla emotsionaalselt stabiilne ning teha ratsionaalseid valikuid ja otsuseid.

Saab liikluse tipptundi vältida

Samuti on erinev inimeste elukorraldus – näiteks on väikeste laste vanematel vaja enne tööpäeva algust viia lapsed lasteaeda. Kaugemalt tööle tulijate jaoks tähendab kella kaheksane tööpäeva algus pikemalt liiklusummikutes viibimist või ebamugavamat teekonda ühistranspordiga.

"Üks meie töötajatest, kes oma töös linnakodanikega otseselt kokku ei puutu, elab linnast väljas ning isegi parima tahtmise juures ei jõua ta ühistransporti kasutades kella kaheksaks hommikul kohale. Samas on inimene motiveertitud töötama Põhja-Tallinna valitsuse," ütles Kaljulaid. 

"Teine meie töötaja käib aga tööle Hiiumaalt. Meil ei ole midagi selle vastu kui ta töötab päeva või kaks nädalast kodukontorist, kuni tööülesanded on korrektselt täidetu," sõnas linnaosa vanem. 

Töötajad eelistavad paindlikku tööaega ja kaugtööd >>

"Samamoodi on töötajaid, kes soovivad vastupidi tööpäevaga alustada märksa varem, kella seitsme paiku hommikul. Õiglane oleks sel juhul anda neile ka luba oma tööpäeva varem lõpetamiseks," ütles Kaljulaid.

Linnaosa vanem on samas rõhutanud, et eriti kaugtöö puhul on väga oluline usaldus ja isiklik vastutusvõime. Kui ilmneb, et kaugtööd tegev töötaja siiski ei panusta kogu pühendumusega, siis talle tulevikus ka seda ei võimaldata.

Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee värskest uuringust selgus, et 77% eestimaalastest on valmis vahetama praegust töökohta, kui nad saaks tööpakkumise, millega kaasneks võimalus töötada kodust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Enam kui 2000 vastajaga uuringust selgus, et enamik töötajatest (77%) on valmis tööd vahetama juhul, kui palk jääks samaks, kuid avaneks võimalus töötada ka aeg-ajalt kodust.

Pea pooled (41%) vastanutest võtaksid kõhklematult kohe uue töö samal ametikohal vastu, kui sellega kaasneks võimalus vajadusel kodust tööd teha. Lisaks oleksid antud tingimusel lähiajal töökohavahetuseks valmis 36% vastanutest. Kõigest 7% vastanutest märkisid, et nende tööandja võimaldab juba praegu töötada vajadusel kodukontorist.

Eesti inimeste soov teha kaugtööd on aastatega suurenenud, kuid sellise töövormi võimaldamine ei ole vajadusele veel järele jõudnud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

Enim on muutunud töötajate võimalus valida oma töö algus- ja lõpuaega, mida 2009. aastal sai teha 23% töötajatest piisavalt, 2015. aastal aga 35%. Samamoodi on tõusnud ka töötajate osakaal, kes sooviksid oma töö algus- ja lõpuaega ise valida, selgus sotsiaalministeeriumi ja statistikaameti üleriigilise tööelu uuringu põhjal valminud artiklite kogumikust.

Uuringust selgus, et inimeste soov kaugtöö vormis töötada on aastatega suurenenud, kuid sellise töövormi võimaldamine ei ole vajadusele järele jõudnud. Kuue aastaga ei ole tõusnud kaugtööd tegevate töötajate osakaal, samas on kaugtööd mitte teinud töötajate seas kuue aastaga kahekordistunud vähemalt osalist kaugtööd eelistavate töötajate osakaal (18%-lt 34%-le).

Tagid:
tööpäev, kaugtöö, paindlik, töötaja, töö, linnaosavalitsus, Raimond Kaljulaid, Põhja-Tallinn, Eesti, Tallinn

Peamised teemad