14:49 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
7410

Miks Eesti peaminister Jüri Ratas toetas täiendavate Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamist, kuigi sellist otsust EL tasandil veel tehtud ei ole, selgitas portaalile Sputnik Eesti politoloog ja ajaloolane Igor Rosenfeld.

TALLINN, 13. detsember - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Igor Rosenfeldi sõnul domineerib Eesti poliitikas endiselt suundumuses Brüsseli ja Washingtoni poole. Riigikogu istungil kinnitas peaminister ja valitsuskoalitsiooni esimees Jüri Ratas, et toetab ideed karmistada Venemaa-vastaseid sanktsioone seoses Ukraina mereväe laevade kinnipidamisega Mustal merel.

Riigikogu sai ülevaate valitsuse Euroopa Liidu poliitikast >>

Kommenteerides portaalile Sputnik Eesti Ratase avaldust, rõhutas Eesti politoloog ja ajaloolane Igor Rozenfeld, et Eesti poliitilisele eliidile jääb enamikus selle variatsioonides (kaasa arvatud praeguses) prioriteetseks orienteeritus Euroopa Liidule ja USAle ning ta ei näe tõsiseid põhjusi, miks Eesti poliitika peaks muutuma Venemaa suunas.

"Seetõttu peavad Eesti poliitikud veepeale jäämiseks olema valmis kõige teravamaks Venemaa-vastaseks retoorikaks ja sellele vastavaks tegevuseks enamikes jooksvates küsimustes. Siit ka Eesti täiesti ühemõtteline suhtumine Venemaa-vastastesse sanktsioonidesse – nii nagu käitub Euroopa, nii toimib ka Eesti."

Jüri Ratase avalduse peamine eesmärk on taas kord näidata Eesti lojaalsust Euroopa Liidu poliitikale. "Eesti peaministrile on see eriti oluline eelseisvate Riigikogu valimiste valguses (valimised toimuvad 2019. aasta märtsis - toim.).

Tsentristlik partei peab seisma silmitsi poliitiliste konkurentidega - eeskätt reformierakonnaga, kes tavapäraselt süüdistavad keskerakondlasi ebapiisavas patriotismis ja isegi sümpaatias Venemaa suhtes."

Rosenfeldi sõnul ei tähenda Ratase üleskutse täiendada ELi sanktsioonide all olevate isikute nimekirja, et Eesti hakkaks iseseisvalt täiendama näiteks Eestisse sisenemise keeluga Venemaa kodanike nimekirja.

 Välisministeerium kutsus välja Venemaa suursaadiku >>

Kindlasti ei otsusta Ratas, milliseid sanktsioone kohaldada. Kui mingi must nimekiri koostataksegi, siis teeb seda Euroopa Liit ja Eesti saab selle otsuse vaid enda nimel välja kuulutada.

"Üldiselt olen ma seisukohal, et praeguse koalitsiooni valitsemise ajal on elu läinud kergemaks kui reformierakonna valitsemise ajal, mil soovimatuid külalisi Venemaalt saadeti piirilt tagasi palju sagedamini kui praegu," lisas Rosenfeld.

Venemaa saatkond kommenteeris Riigikogu Kertši avaldust
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti välisminister Sven Mikser kutsus oma pöördumises Euroopa Liitu üles suurendama sanktsioonide survet Venemaale. "Peame leidma veelgi rohkem võimalusi Ukraina toetamiseks selles raskes ja ohtlikus olukorras," ütles ta.

25. novembril 2018 pidasid Venemaa piirivalvurid Mustal merel kinni kolm Venemaa territoriaalvetesse tunginud Ukraina mereväelaeva. Venemaa Föderatsiooni julgeolekuteenistused esitasid veenvad tõendid, et Ukraina meremeeste tegevus oli Kiievi ettekavandatud provokatsioon.

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul mängivad Ukraina ametivõimud ebaausat ja mõttetut mängu, et survestada oma poliitilisi vastaseid enne kevadel eelseisvaid presidendivalimisi.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)

Samal teemal

Eesti välisministeerium kutsus üles Nord Stream 2 ehitust peatama
Eesti konservatiivid põrnitsevad Venemaad hirmuärataval pilgul
Zahharova suursaadiku kutsumisest välisministeeriumisse: nuta või naera
Tagid:
USA, EL, sanktsioonid, poliitika, Igor Rosenfeld, Riigikogu, Jüri Ratas

Peamised teemad