05:26 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
8410

Eesti Pank kutsub kujundama kahte 2eurost mälestusmünti, millest üks on pühendatud Tartu rahu sajandale ja teine Antarktika avastamise kahesajandale aastapäevale. Konkursist oodatakse osa võtma nii üksikisikuid kui ka autorite kollektiive.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Tartu rahuleping sõlmiti Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel 2. veebruaril 1920 ning sellega määrati Vabadussõja lõppedes kindlaks Eesti idapiir. Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud 2eurone münt jõuab ringlusse 2020. aasta alguses, teatas Eesti Panga pressiteenistus.

Antarktika avastamise aastapäevale pühendatud 2eurone mälestusmünt jõuab ringlusse samuti 2020. aasta alguses. Sündmus on seotud Eestiga, kuna üks esimesi inimesi, kes 1820. aastal Antarktist nägi ning selle sündmuse ka dokumenteeris, oli Saaremaal sündinud baltisakslasest meresõitja Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen.

Jaan Tõnissoni meenemündi kujundab Poola kunstnik>>

Kujunduskonkursside eesmärk on leida mälestusmüntidele sobiv rahvusliku külje kujundus, sest mälestusmündi ühise külje kujundus on alati sama ja seda ei muudeta. Nõuetekohaselt vormistatud kavandid tuleb esitada hiljemalt 18. veebruaril 2019 kell 12.00 Eesti Panka aadressil Mündižürii, Eesti Pank, Estonia pst 13, 15095 Tallinn.

Autor või autorite kollektiiv võib esitada kujunduskonkursile rohkem kui ühe kavandi. Eesti Panga kokku kutsutud žürii teeb kujunduskonkursi tulemused teatavaks hiljemalt 30. aprillil 2019. Mõlema kujunduskonkursi kolmele parimale kavandile makstakse pärast müntide emiteerimist autoritasu. Võidutöö autoritasu on 2000 eurot, teise koha saanud kavandi autorile makstakse 700 ja kolmanda koha töö autorile 500 eurot.

Laulupeomündi joonistuskonkursi võitis Tõrva tüdruk>>

Eesti Pank kogub meene- ja mälestusmüntide väljaandmise ettepanekuid panga posti- ja e-posti aadressil ning Eesti Panga veebilehe kaudu. Laekunud ettepanekud esitab Eesti Pank analüüsimiseks ja eksperdihinnangu saamiseks nõuandvale kogule. Nõuandva kogu ettepanekute põhjal otsustab meene- ja mälestusmüntide tootmise Eesti Panga juhatus.

Eesti 100. aastapäevaks välja antud meenemündid on otsas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Käibele tuleb Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud mälestusmünt>>

Nõuandva kogu tööd juhib Mart Laar ning selle liikmed on Aino Lepik von Wirén, Piret Õunapuu, Ivar Leimus, Raul Rebane, Toomas Kiho ja Lauri Vahtre.

Meenemündid (collector coins) vermitakse väärismetallidest, et jäädvustada tähtsaid isikuid ja sündmusi. Meenemündid ei ole mõeldud ringlusse laskmiseks ja need kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes mündi emiteerinud riigis. Väärismetallist meenemüntide müügihind on enamasti kõrgem mündi nimiväärtusest.

Meenemündid peavad olema kergesti eristatavad käibemüntidest ja kindlate nõuete kohased.

Mälestusmünt on käibemünt ehk tavapärane maksevahend, millel on erikujundus. Selliseid münte kasutatakse tavalise maksevahendina ning lisaks pakuvad need suurt huvi mälestuseseme ja kogumisobjektina.

Lapsed saatsid 2eurose mündi joonistuskonkursile peaaegu 8000 kavandit>>

Erikujundusega münt tähistab mõnd kohalikku või Euroopa tähtsündmust. Mälestusmünt on alati 2eurone, muu nimiväärtusega münte erikujundusega ei tehta. Iga liikmesriik võib erikujundusega 2eurose ringlusse lasta kaks korda aastas (v.a juhul, kui emiteeritakse liikmesriikide ühine mälestusmünt).

Kord aastas võivad euroala riigid välja lasta ühe ühise mälestusmündi.

Kõik mälestusmündid kehtivad maksevahendina kogu euroalal.

Praegu müügil olevaid numismaatilis-bonistilisi tooteid saab osta Eesti Panga muuseumipoest. Info toodete ja hindade kohta on muuseumipoe koduleheküljel.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
euro, mälestusmünt, Tartu rahuleping, Eesti Pank, Antarktika

Peamised teemad