08:24 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Eesti uudised
lühendatud link
15 0 0

Tartumaal hukkus hooletust kütmisest alguse saanud tulekahjus 81-aastane naine. Põlengu tagajärjel sai surma ka hulk kanu ja kasse.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Kolmapäeval, 12. detsembril kell 8.23 teatati häirekeskusele, et Tartumaal Tartu vallas Koogi külas on ühekorruselise elumaja seina vahelt näha tuleleeke. Tulekahjust andsid teada naabrid, kes edastasid lisaks, et hoones võib olla vanem inimene, teatas Päästeamet.

Kohale saabunud pääste suitsusukeldujad sisenesid kohe majja, kust esialgu kedagi ei leitud. Kustutustööde ajal varises sisse toa vahelagi ja päästjate turvalisuse tagamiseks tuli otsingutööd ajutiselt katkestada. Hiljem, kella 11.08 ajal leiti vahelae rusudest hukkunud 81-aastane naine. Põlengu tagajärjel sai surma ka hulk kanu ja kasse, kelle täpset arvu ei õnnestunud selgitada.

Metsapõleng
© Sputnik / Валерий Мельников

Päästjad lõpetasid kustutustööd kella 13.03 paiku. Hiljem käidi veelkord kohal, et kustutada paari hõõguma jäänud tulekollet. Põlengus hävis mitme toa sisutus täielikult ja hoone muutus elamiskõlbmatuks. Lõuna päästekeskuse menetlusinspektori hinnangul põhjustas tulekahju hooletus kütmisel. Tulekahju levikut soodustas ahju ümber kogunenud paberipraht ja hulk muud põlevmaterjali.

Haapsalu lastekodupõlengust möödub seitse aastat>>

Kulu põletamine on ohtlik ja keelatud
© Sputnik / Константин Чалабов

Päästjad on selles piirkonnas käinud kodudes tuleohutusalast nõu andmas rohkem kui kolmekümnes majapidamises. Ka põlenud majas olid päästjad kodukülastusel käinud ning andnud soovitusi tuleohtude kõrvaldamiseks. Positiivsena paistis silma, et majja oli ehitatud uus pliit ja soojamüür, kuid kahjuks sai naisele saatuslikuks hooletus lahtise tulega ja hulk ahju ümber ning mujalegi põrandale kogunenud põlevmaterjal.

Ka toiduvalmistamine põhjustab üha enam tuleõnnetusi

Järjest enam inimesi saab viga või hukkub tulekahjudes, mille põhjustas hooletu toidu valmistamine. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on toiduvalmistamisest alguse saanud tulekahjude arv kolm korda kasvanud.

"Ei möödu nädalatki, mil päästjatel ei tule sõita kustutama tulekahjusid, mille põhjustas liiga kauaks pliidile või ahju unustatud toit. Tänavu on toidu valmistamisest tekkinud tulekahjusid olnud kolm korda rohkem kui eelmisel aastal kokku. See on murettekitav tendents, ent õnnetus on paari lihtsa nipiga välditav," ütles Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Indrek Ints.

Pakane on tagasi
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Endover: Volta arenduse põlengul ei ole olulisi mõjusid>>

Päästeamet on 2018. aasta 11 kuuga saanud 402 toidukõrbemisega seotud väljakutset. Selle aasta novembri seisuga on toidu valmistamisest alguse saanud 35 tulekahju, milles hukkus 3 ja sai vigastada 11 inimest. Kahe hukkunud inimese kodus ei olnud nõuetekohaselt paigaldatud töökorras suitsandurit, vaid kolmel vigastada saanul oli nõuetekohane suitsuandur, mis rakendus ka tööle. Aastatel 2015-2017 toiduvalmistamisest tekkinud tulekahjudes inimesi hukka ei saanud.

"Toidu kõrbemise põhjustab pea alati inimeste hooletus. Tihti on mängus ka alkoholi tarvitamine – joobes inimene ei pruugi mäletada, et alustas mingil hetkel toidu valmistamise või soojendamisega. Ette on tulnud ka juhtumeid, kus toit pannakse pliidile valmima ja minnakse korraks poodi või kuhugi mujale kodust ära," selgitas Indrek Ints.

Tallinnas süttis prügisorteerimisjaam>>

Pliidile sooja pandud nõusid või toitu ei tohi jätta järelevalveta ning pliidi juures ei tohiks olla kergesti süttivatest materjalidest asju. Köögis peaks käepärast olema tulekustutustekk või tulekustuti, mis on mõeldud ka õli kustutamiseks. Kindlasti peab kodus olema õigesti paigaldatud ja töökorras suitsuandur.

"Kõige lihtsam on jätta meelde põhimõtte, et kui teed sööki, jää kööki. Kui tead, et kipud unustama end telekat vaatama, siis kasuta taimerit, mis õigel hetkel meelde tuletab, et praad on ahjus," ütles Ints.

Pliidil kõrbev toit võib süüdata ka pliidi ümbruses olevad pinnad või esemed – kapp, käterätik, pajalapid, ka kardinad, kui need on piisavalt lähedal. Plastist esemed, näiteks poti sangad, hakkavad sulama ning eritavad mürgist gaasi.

  • Toidu kõrbemise puhul päästab olukorra kiire reageerimine: minge kööki, lülitage pliit välja ning katke kõrbenud toiduga pott või pann kaanega. Esimene langetab kuumust ja teine takistab hapniku juurdepääsu ning põlemisprotsess peatub. Seejärel tuulutage tuba.
  • Juba põlema süttinud toidu kustutamisega peab olema ettevaatlik. Kui pannil või potis põleb õli, siis ei tohi mitte mingil juhul sellist põlengut kustutada veega. Vesi tekitab leegi lahvatuse ning inimene võib saada tõsiseid põletushaavu ning tulekahju võib sekundiga muutuda väga suureks.
  • Kui tuli on paisunud nii suureks, et seda ise kustutada enam ei saa, tuleb köögi uks ja võimalusel ka aknad sulgeda ning toast lahkuda ning kutsuda abi hädaabinumbril 112.

Sel aastal on Eestis tulekahjudes hukkunud juba 44 inimest. Neist paljud on üksi elavad vanemaealised inimesed, kes vajanuks koduse tuleohutuse tagamisel kõrvalist nõu ja abi.

Päästjate koduohutusealase nõustamise saate tellida päästeala infotelefonilt 1524.

Tagid:
toidutegemine, kütmine, põleng, Päästeamet, Eesti

Peamised teemad