01:30 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Illustreeriv foto

Loomaaed tähistab ahvipäeva ja hakkab koguma vanu telefone

CC0 / PublicDomainPictures
Eesti uudised
lühendatud link
1810

Tallinna Loomaaed tähistab laupäeval, 15. detsembril rahvusvahelist ahvipäeva ja alustab keskkonnasaastele tähelepanu juhtimiseks samal päeval vanade mobiiltelefonide kogumist.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Loomaaia primaadid saavad ahvipäeval kingitusi ning külastajad kuulda harivaid ja põnevaid lugusid, teatas loomaaia pressiesindaja reedel BNS-ile, vahendab Pealinn.

Lisaks sellele juhib loomaaia ahvipäev tähelepanu meie lähimaid sugulasi ja nende looduslikke elukeskkondi ohustavatele tegevustele, avades sel eesmärgil troopikamajas vanade telefonide kogumiskast.

Kogumiskastist viiakse telefonid
Illustreeriv foto
© AP Photo / Michael Probst

jäätmekäitleja juurde. Ümbertöötlemisse minevad mobiiltelefonid demonteeritakse käsitsi ning sealt saadav plast, metallosad, akud ning trükiplaadilt saadavad osad taaskasutatakse, kumm ja muud põlevad jäätmed kasutatakse energia saamiseks.

Rahvusvaheline pärdikupäev — 14. detsember>>

Uuringufirma GfK Retail and Technology andmetel osteti Eestis eelmisel aastal 402 000 uut mobiiltelefoni, aasta varem oli sama number ligi 404 800, mis tähendab, et uue mobiili soetab keskmiselt iga kolmas eestlane.

Telefonides kasutatavatest materjalidest 80,02 protsenti on taaskasutatavad. Üheks neist on koltan ehk kolumbiit-tantaliit, millest rafineeritud kuumakindlat metalli tantaali kasutatakse laialdaselt telefonide jm elektroonika trükkplaatidel stabiilse elektrivoolu kontrolli all hoidmiseks. Kogu maailmas kaevandatavast koltanist pärineb 80 protsenti Kongost. Maagi kaevandamine kahjustab ja hävitab metsa ning metsaelanike looduslikke elupaiku.

"Prostitutsioon" loomade hulgas ehk kuidas ahvid turumajandust rajasid>>

Laupäeval, 15. detsembril kell 11 annab šimpansitele vader AS TV Play Baltics elukatele kingitusi ja ahvidest räägib Aleksei Turovski. Kell 12 toidetakse küünisahve. Väikeses troopikamajas kõneleb ahvidest Inari Leiman ja samas avatakse kKasutatud telefonide kogumiskast.

Külastajatele on tutvumiseks loomaaia primaate tutvustav stend. Üritus kestab 11-14-ni. Lisateavet leiab loomaaia kodulehel ja Facebookist. Üritusel osalemine on talviselt soodsa loomaaia piletiga.

Tagid:
Loomaaed, ahvipärdik, ahv, Tallinn

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46