03:22 06. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Eesti uudised
lühendatud link
38 0 0

12. detsembril kiitis Euroopa Komisjon (EK) heaks Eesti-Vene piiriülese koostöö programmi viis suuremahulist taristuprojekti, mille kaudu investeeritakse Eesti-Vene piirialadesse enam kui 20 miljonit eurot programmi vahendeid.

TALLINN, 17. detsember — Sputnik. Koostööprojektide kogumaksumus koos omaosalusega on 25,3 miljonit eurot, teatab Riigi Tugiteenuste Keskus. EK positiivne otsus annab aluse toetuslepingute sõlmimiseks projektidega.

Lepingud peavad olema allkirjastatud hiljemalt 2019. aasta 30. juuniks, kuid veel enne peavad projektipartnerid täitma programmi seirekomitee poolt mõned neile etteantud tingimused.

Putin otsustas Eestiga sõlmitud piirikoostöö saatuse >>

"Heakskiidetud investeeringuprojektid on välja valitud kahe riigi koostöös ning panustavad piiriäärse regiooni kultuuripärandi säilitamisele, turismi- ja ettevõtluspotentsiaali tõstmisele, Peipsi järve piirkonna arengusse ning Eesti-Vene piiripunkti kaasajastamisse," ütles Riigi Tugiteenuste Keskuse direktor Tarmo Leppoja.

Venemaa Föderatsiooninõukogu
Владимир Федоренко

Kui vaadata lühidalt projektide sisu, siis Narva ja Ivangorodi koostööna jätkatakse kindluste ansambli rekonstrueerimistöid ning teise investeeringuga taastatakse ja arendatakse ajaloolist jõeäärset promenaadi piirijõe Eesti ja Vene poolsel kaldal.

Eesti poolele rajatakse kergliiklustee, et parandada piirkonna äärealade ligipääsetavust ja edendada ettevõtlust. Luhamaa-Šumilkino piiripunktide rekonstrueerimisega paraneb ning ühtlustub Eesti ja Vene piiripunktide läbilaskevõimekus.

Peipsi järve piirkonnas ellu viidava koostööprojektiga rajatakse Eestis kaasaegsed väikesadamad ning luuakse sildumisvõimalused väikelaevadele, Pihkva linnas ja oblastis rajatavate uute veepuhastusseadmetega vähendatakse piirijärve reostuskoormust.

Eesti-Vene piiriülese koostöö programm 2014-2020 viiakse ellu EL-i Euroopa Naabrusinstrumendi (ENI) raames ning seda rahastavad Euroopa Liit, Eesti Vabariik ning Vene Föderatsioon.

Eesti–Vene piiriülene koostöö saab toetust >>

Suuremahulistesse taristuprojektidesse panustatakse Euroopa Liidu vahenditest 4 miljonit eurot, Eesti riigi eelarvest 8,4 miljonit eurot ning Vene riigi eelarvest 7,8 miljonit eurot. Programmi rahaline maht kokku on 30,5 miljonit eurot.

Käimasolev Eesti-Vene piiriülese koostöö programm jätkab EL-i eelmise eelarveperioodi 2007-2013 raames ellu viidud koostööd.

Venemaa president Vladimir Putin langetas otsuse Venemaa ja Eesti poolt ligi kaksteist aastat tagasi allkirjastatud piirikoostöö lepingu arengukava edasise saatuse kohta novembri keskel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Ratifitseerida Moskva linnas 29. detsembril 2016. aastal allkirjastatud kokkulepe Venemaa ja Eesti vahelise piirikoostöö programmi perioodil 2014–2020 rahastamiseks ja realiseerimiseks," öeldakse otsuses.

Venemaa Föderatsiooninõukogu ratifitseeris kokkuleppe Eestiga piirikoostöö programmi elluviimise rahastamise kohta.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, käib jutt Venemaa, Eesti ja Euroopa vahelisest kokkuleppest, mille Venemaa pool allkirjastas 29. detsembril 2016. aastal. Uue dokumendi ratifitserimise vajadus tekkis seetõttu, et algselt sisaldab see reegleid, mis erinevad Venemaa seadlusandlusega ettenähtuist.

Samal teemal

Baltimaade noored kaasmaalased saavad näha "Peterburi muinasjuttu"
Pressikonverentsil tutvustatakse Peterburi kultuuriprojekte
Venemaa püüdleb Eestiga täiemahuliste suhete poole
Eesti – Peterburi: millised projektid lähimatel aastatel teoks saavad
Eesti–Vene piirialale investeeritakse pea kolmkümmend viis miljonit

Peamised teemad