20:32 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Eesti uudised
lühendatud link
4010

Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov andis Eesti otsijatele üle mälestusmedalid ja tänas neid selle eest, et nad aitavad alles hoida ajaloolist mälestust läinud aastate traagilistest sündmustest.

TALLINN, 21. detsember - Sputnik, Angelina Mandrõka. Venemaa Föderatsiooni saatkonnas Tallinnas autasustati pidulikult Eestis tegutsevaid otsijaid, kes on korraldanud ja korraldavad jätkuvalt ammustel aastatel Suure Isamaasõja lahingutandritel langenud Nõukogude Armee võitlejate säilmete otsinguid.

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov lausus otsinguorganisatsioonides osalejatele tänusõnad nende hoole eest ja andis neile üle autasud: kuus medalit "Silmapaistva tegevuse eest otsinguliikumises" ja ülevenemaalise ühiskondliku organisatsiooni Venemaa Veteranide Liit medali "Teenete eest sõjalis-patriootlikus kasvatustöös".

Suursaadik ütles portaalile Sputnik Eesti, et üritusel on niihästi suur sümboolne kui ka praktiline tähendus, kuna medalitega tunnustatakse otsingurühmade liikmeid, kes on teinud paljugi talletamaks ajaloolist mälestust möödunud aastate traagilistest sündmustest.

Посол России в Эстонии Александр Петров вручает награды
© Sputnik / Вадим Анцупов
VF suursaatkonnas autasustati Eestis tegutsevaid säilmeteotsijaid

"Me oleme neile tänulikud selle eest, mida nad teevad. Nende töö on ainsaks võimaluseks tasuda viimane tänuvõlg nende mälestusele, kes andsid oma elu sealhulgas ka Eesti vabastamise nimel saksa fašistlikest anastajatest," ütleb Petrov.

Tema sõnul on sõjajärgne põlvkond üles kutsunud kõiki neid, kes nende asemele astuvad, mitte mingil juhul lubama möödunud aastate tragöödia kordumist ja tegema kõik selleks, et toonased õudused jääks igaveseks ajaks ajalooks. Me peame tegema kõikvõimaliku selleks, et maakeral rahu säilitada, lisa Aleksandr Petrov.

Торжественное награждение эстонских поисковиков в посольстве Российской Федерации в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
VF suursaatkonnas autasustati Eestis tegutsevaid säilmeteotsijaid

Otsija ning sõjaajaloo ühingu FrontLine liige Timur Latõpov nentis, et autasu tuletas talle veel kord meelde, et otsijate tööd ei tehta ilmaaegu. Ta märkis, et mida rohkem säilmeid nad üles leida suudavad, seda enam langenud võitlejate nimesid suudetakse talletada ja inimesed korralikult maha matta.

"Tänaseks on Eestis õnnestunud ümber matta üle tuhande Suure Isamaasõja võitleja," ütles Latõpov.

Keerukus seisneb tema sõnul nimelt selles, et kõik otsijad saaksid kokku tulla. Ja kui see teoks saab, edeneb töö kiires tempos. Timur Latõpov on sidunud oma elu raskevõitu ettevõtmisega, kuna ta armastab ajalugu ja austab oma esivanemate mälestust.

Участник военно-исторического объединения «Front Line» Тимур Латыпов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Otsija ning sõjaajaloo ühingu FrontLine liige Timur Latõpov

Saaremaa sõjaveteranide ühingu juhile Leonid Kušnarjovile oli autasu "Teenete eest sõjalis-patriootlikus kasvatustöös" suureks ootamatuseks. Ta ütles, et muidugi on hea meel, et tema tööd on hinnatud.

"Kõik otsijad töötavad palju ja hästi, eriti head tööd on tehtud Saaremaal. Seal on palju sõja-aastatest jäänud hüljatud haudu ja me leiame mitte ainult sõjameeste säilmeid, vaid ka laskemoona. Käsil on maapinna puhastamine sõjaaja kajast, mis on samuti päris tähtis," toonitas Kušnarjov.

Председатель ветеранской организации острова Сааремаа Леонид Кушнарев
© Sputnik / Вадим Анцупов
Saaremaa sõjaveteranide ühingu juht Leonid Kušnarjov

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, tegutseb Eestis viis otsinguterühma. Igal aastal toimuvad ekspeditsioonid sõdurite säilmete leidmiseks ja korraldatakse nende ümbermatmised Sinimäe ja Maardu kalmistuile.

Nii näiteks õnnestus 2017. aastal kindlaks teha seitsme sõduri nimed ning neist nelja surnukehad saadeti nende sünnimaale Venemaale ja Kasahstani.

Eesti sõjahaudade otsijad osalesid Moskvas rahvusvahelisel konverentsil >>

Eesti sõjaajaloo klubi FrontLine juht Andrei Lazurin teatas, et Eestis ei ole otsingutegevus poliitilisel ega riiklikul tasandil toetatav, mis otsijate tööd mõnevõrra raskendab. Positiivne aspekt peitub selles, et kohalikud omavalitsusasutused aitavad dokumente vormistada ja osutavad abi sõdurite sünnimaale tagasijõudmiseks. "Me töötame selle nimel, et sõdurid saaksid oma nimed tagasi ja saavad rahus puhata," ütles Lazurin.

Samal teemal

Nelja riigi sõjaajaloouurijad arutavad arhiiviuuringute teooriat ja praktikat
Sõdurihauad ühendavad Eestit SRÜ riikidega
Millised mured on sõjahaudade otsijatel

Peamised teemad