04:13 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Eesti uudised
lühendatud link
30 0 0

27. detsembril 1918, Vabadussõja 30. päeval otsustas Eesti kõrgeim võimuorgan Ajutine Maanõukogu luua Riigikontrolli, mille esimeseks ülesandeks sai tagada sõdiva noore riigi majapidamisarvestuses mingigi süsteemsus ja kord ning hoolitseda selle eest, et valitsevas kaoses kõike laiali ei tassitaks.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Maanõukogu kogunes Toompea lossi valges saalis kell 16, et arutada olukorda rindel, üleskutset moodustada Soomes Eesti toetuseks sõjasalgad, Asutava Kogu valimiste edasilükkamist jm. Koosolekut juhatas maanõukogu esimees Ado Birk, seal osales 33 maanõunikku, seisab Riigikontrolli kodulehel.

Kohalike lehtede kasutamine võimulolijate poliitilistes erahuvides on jätkuvalt probleem >>

Koosoleku päevakorra neljandaks punktiks oli "riigikontrolli loomise küsimus". Selleni jõuti alles umbes kell 20.30. Maanõukogu protokolli fikseeriti lühidalt: "Esimees A.[do] Birk kõneleb riigi kontrolli sisseseadmise vajadusest ja paneb ette riigikontrolööri nimetamist anda sama kogu kätte, kes peaministri nimetas. Peaminister K.[onstantin] Päts näitab ära, kui tarvilik kontroll on. Iga ministeerium tarvitseb kontrolli. Soovitab tingimata kontrolli sisseseada. Selle ettepaneku poolt kõik."

Politsei tähistas oma sajandat juubelit
© Sputnik / Владимир Новиков

6. jaanuaril 1919 kinnitas Maanõukogu vanematenõukogu Eesti Vabariigi esimeseks riigikontrolöriks majandustegelasest sotsiaaldemokraadi Aleksander Oinase. Jaanuari lõpus hakkas tööle esimene osakond, mis olukorda arvestades oli sõjaväeosakond. Veebruaris lisandusid rahaasutuste osakond, teedeosakond ning majandusosakond.

Riigikontrolör Janar Holm viitas Riigikontrolli 100. aastapäeva puhul Eesti kõrgeima auditiasutuse töötajatele tehtud pöördumises riigikontrolör Aleksander Oinase sõnastatud Riigikontrolli töö kümnele põhimõttele, mis sobivad väga hästi ka tänasesse päeva.

"Meenutan neist põhimõtetest täna kaht, mille järgimine aitab meid üha keerulisemaks muutuvas maailmas oma tööd hästi teha. Esimene põhimõte: "Ära pea ennast eksimatuks ja kõikteadjaks. Ära otsusta küsimusi, mida sina küllalt põhjalikult ei tunne." Ja teine põhimõte: "Mõttevahetuses ära raiu huupi ega kivine oma seisukohtadele, vaid nii vastase kui ka enese avaldusi kasuta ainult tõe otsimiseks," tsiteeris Holm.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Holm nentis, et on ka palju muid Riigikontrolli dokumente, mis on saja aasta tagusest ajast ja kõlavad ka tänases päevas aktuaalselt. Riigikontrolli ajaloo esimeses tegevusaruandes 1919. aasta kevadest on järgmised read: "Kõiges kontrolli tegewuses on alati kaks momenti: worm ja sisu. 

Kui Wenemaa üleüldistes kontrolli seadustes ja tegewuses enam wormi kui sisulise külje peale rõhutati ja sõjalise kontrolli tegewuses nii mõnelgi alal kontrollile ära on keelatud asjade sisusse tungida (näituseks tehnika alal), siis tuli ka meie sõjawäe kontrolli alguses seletusi ja wäikseid arusaamatusi mõnede sõjawäe asutustega, kus toetades senini muutmata Wene seaduste peale arwati, et ka meil asjade sisusse tungimine üleliigne ja soowimata on.

Kuid tuli ka wastupidiseid arusaamatusi ette. Oli asutusi ja nende juhtisid, kes arwamisel olid, et nüüd, kui demokraatiline riigi kord maksmas, üleliigne on üleüldse mitmesuguseid wormi nõudeid täita. [---] Tuleb selgusele jõuda ja teistele selgeks teha, kui palju üks ehk teine wormi täitmine tsaariaegne jäänus, ja kui palju see eluline tarwidus, ilma milleta läbi ei saa."

Riigikontrolör Holm nentis, et "vajadus hoolikalt igas asjas leida tasakaalupunkt vormi ja sisu vahel on meie ees ka täna. Et ära tunda, mis on eluline vajadus ja mis mitte. Ja teha endale selgeks sisu."

Holmi tänas Riigikontrolli 100. aastapäeval kõiki, kes aastakümnete jooksul on Riigikontrollis Eesti riigi hea halduse ning maksumaksja raha mõistliku kasutamise nimel tööd teinud. "Mälestame täna neid, keda enam meie hulgas ei ole, neid, kes tapeti kodumaal või võõrsil. Sellepärast, et nad olid olnud ustavad Eesti Vabariigile."

Riigikontroll: Eesti ei pea lootma välisabile >>

1940. aastal Riigikontrolli tegevus katkes Nõukogude okupatsiooni tõttu, Riigikontrolli töö taastati 1990. aastal.

Riigikontrolör Janar Holm soovis oma pöördumises, et praegused kõrgeima auditiasutuse töötajad oleksid nende maanõunike ootuste väärilised, kes 27. detsembril 1918 ehk täna sada aastat tagasi otsustasid, et Eesti riik vajab sellist asutust nagu Riigikontroll.

"On au koos teiega Eesti Vabariiki teenida," seisab riigikontrolör Holmi pöördumises kolleegidele.

100 aastat Eesti Vabariiki

Vabariigi 100. sünnipäeva tähistati vastuvõtu ja kontserdiga Eesti Rahva Muuseumis, kuhu oli palutud ligi 1500 külalist Eestist ja välismaalt.

Vabariigi sünnipäeva hommik algas riigilipu piduliku heiskamisega Pika Hermanni torni. Lipp tõusis hümni saatel kell 7.33, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul rivistus Vabaduse väljakule 1100 paraadil osalejat ja ligi sada ühikut tehnikat. Paraadi võttis vastu president Kersti Kaljulaid, juhatas kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

EV100 juubeliperiood algas 2017. aasta 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Riigikontroll: lennundusettevõtete arendamisel tegi valitsus otsused kiirustades
Riigikontroll: kui suur rahaline kohustus riigile võetakse?
Riigikontroll hoiatab: PPA tulevikku ohustab töötajate vähenemine
Riigikontroll: omavalitsused ei suuda teenuste osutamiseks vajalikku taristut korrastada
Riigikontroll: riigieelarve on isegi riigikogulastele arusaamatu
Tagid:
Eestimaa Kubermangu Ajutine Maanõukogu, poliitika, 100.aastat, juubel, riigikontroll

Peamised teemad