16:28 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
102 0 0

Traditsiooniliselt lennutavad Eesti linnad aastavahetusel õhku kümneid tuhandeid eurosid, ainuüksi Tallinnas Vabaduse väljakul toimuv ilutulestiku vaatemäng maksab 14 000 eurot.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Järjest rohkem on maailmas linnu, kes otsustavad aastavahetuse traditsioonilise ilutulestiku asendada vähem õhku saastava ja müravaba laseršõuga, kirjutas ERR. Sel aastal teeb esimese Soome linnana nii Espoo.

"Ma arvan, et see idee on kaalumist väärt, sest ilutulestik ei ole Eesti hümn, mis on aastavahetusel kivisse raiutud Eesti rahva jaoks. Mina tahaks sellel teemal arutada pärast valimisi," ütles Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet.

Tartu ja Pärnu linnavalitsused on pealinnaga sama meelt kinnitades, et tulevikus ei välistata ilutulestiku asendamist mõne teise valguslahenduse või laseršõuga.

Loomakaitsjad: Hoiame aastavahetusel lemmikloomad toas!>>

Espoo linn on Soomes juba ilutulestikest loobunud ning korraldab selle asemel 2019. aasta vastuvõtmiseks laser-show, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Espoo linna info kohaselt on tegemist säästvat arengut toetava omavalitsusega ja raketid ei kuulu selle juurde. Nüüd ongi võimalus Espoo kiriku juures pargis jälgida laservaatemängu.

Laser-show. Illustreeriv foto
© Sputnik / Игорь Онучин

Järgnevalt tahab Espoo eeskuju järgida Turu linn. Helsingis on vähemalt üks pood teatanud, et ei müü aastavahetuse ilutulestikke.

Vastavalt seadusele tohivad inimesed Soomes lasta ilutulestikku aastavahetusel kella 18-st õhtul kuni kella 02-ni uue aasta hommikul.

Norras on ilutulestike müük eraisikutele juba aastaid keelatud ja alates järgmisest aastast on vaja Rootsis eriluba ilutulestike ostmiseks.

Soomlased on algatanud ilutulestike keelamiseks rahvaalgatuse ja seda toetavad eriti arstid, kes peavad igal aastal tegelema tulestike põhjustatud haavade lappimisega. Igal aastal saab seoses ilutulestikega silmakahjustuse Soomes ligi 30 inimest.

Praeguseks on rahvaalgatus kogunud juba 40 000 allkirja ning seaduseelnõu algatamiseks on vaja kokku saada 50 000 allkirja.

Pühade ajal suureneb hulkuvate loomade arv >>

Viimati piirati ilutulestike müüki Soomes 10 aastat tagasi, kui müük keelati lastele ja kasutamiseks on nõutavad kaitseprillid. Ilutulestiku kasutamise aega piirati 4 tunni võrra.

Need sammud on aidanud vigastusi vähendada, aga mitte täielikult. Ilutulestikega tegelemine tahetakse usaldada spetsialistidele, kuna nendega pole veel ühtegi õnnetust juhtunud.

Lisaks inimestele on ilutulestikud ohtlikud loomadele, kuna tekkiv müra kahjustab loomade närvisüsteemi. Veterinaarkliinikud soovitavad ilutulestike laskjatel mõelda loomade, eriti hobuste peale, kes sellist paugutamist ei talu.

Statistikaameti andmetel imporditi 2016. aastal Eestisse 1 miljoni euro eest ilutulestikutooteid. Nende peamine sissetoomise aeg on aasta viimane kvartal ja päritoluriik Hiina, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

2016. aastal tuli 92% kogu imporditud ilutulestikust Hiinast, viis aastat varem 100%. Viimastel aastatel on kaupa toodud ka Saksamaalt (5%) ja Itaaliast (2%).

2016. aasta toodi koguseliselt Eestisse 408 tonni ilutulestikutooteid. Hiinast sisse toodava ilutulestiku kilo hind on läbi aegade olnud ca 2 eurot ja Euroopast toodul ligi 30 eurot. Ilutulestikutoodete peamine sissetoomise periood on II poolaasta ja enim just aasta viimane kvartal.

Õnnetuste vältimiseks pürotehnika kasutamisel uusaastaööl tutvustas Sputnik Eesti, kuidas õigesti ja ohutult ilutulestikku teha. 

Pürotehnika kasutamise reeglitesse ei tohi suhtuda hooletult — isegi süütuna tunduv säraküünal võib põhjustada tõsiseid põletusi.

Samal teemal

ArMI 2018: viimased etteasted ja ilutulestik
Jäta lemmikloom ilutulestiku ajaks tuppa
Valgusfestivali lõpetab Tallinna Kadrioru pargis uhke ilutulestik
Ilutulestiku ajal tasub lemmikloomale siseruumides seltsiks olla
Tagid:
Eesti, ühiskond, ilutulestik, aastavahetus

Peamised teemad