15:39 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Jääkaru Nord veel vanas kodus

Tallinna loomaaed jättis hüvasti jääkaru Nordiga

© Фото : Валерий Смирнов
Eesti uudised
lühendatud link
21911

Teisipäeval, 8. jaanuaril jättis Tallinna loomaaed hüvasti 17-aastase isase jääkaru Nordiga. Hoolimata suurtest veterinaarsetest jõupingutustest ning kogu olemasoleva teadmise rakendamisest ei ole õnnestunud jääkaru vasaku käpa kroonilist psühhosomaatilise tekkemehhanismiga haavandit ravida.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Euroopa ja Ameerika loomaaedade veterinaaride ning liigispetsialistide nõuannetele toetudes, võttis loomaaed raske südamega vastu otsuse looma edasise heaolu huvides jääkaru eutaneerida, teatas Tallinna Loomaaed.

Otsus Nord magama panna oli loomaaiale väga raske. Esialgne lootus jääkaru olukorra paranemisele, mida julgustas ka tema viimine vanadest oludest kaasaegsesse polaariumi, asendus detsembri keskel tõdemusega, et jääkaru käpa seisund on halvenenud.

"Kevadel, kui meil õnnestus Nord uude polaariumisse viia, vaatasime üle tema raviplaani. Selle kiitsid heaks Euroopa ja Ameerika rahvusvahelise jääkarude paljundusprogrammi veterinaarnõunik, Eesti Maaülikooli veterinaarid ning Viini ja Rotterdami loomaaedade spetsialistid. Vaatamata nõunike hoiatustele, et ka see ainuke võimalik ravi võib osutuda mitteedukaks, olime juulis optimistlikud ja lootsime, et haav hakkab paranema. Seda paraku ei juhtunud," kommenteerib loomaaia direktor Tiit Maran otsuse tagamaid.

Jääkarumõmm
© AFP 2018 / Carmen Jaspersen / POOL

Loomaaed kaalus erinevaid võimalusi ja konsulteeris uuesti jääkaru murettekitava olukorra osas Euroopa Ohustatud Liikide paljundusprogrammi (EEP) ja Ameerika jääkarude paljundusprogrammi jääkarude veterinaarnõunik Jonathan Cracknelliga, jääkarude EEP loomakasvatusnõunik Douglas Richardsoniga ja Yorkshire´i loomapargi jääkarude treener Kim Wilkinsiga.

Tallinna Loomaaia jääkaru Nord kolis uude polaariumisse>>

Rahvusvaheliste ekspertide ühine hinnang oli, et haavand käpal on põhjustatud käitumishäirest, millel puudub edasine tulemuslik ravi ning seetõttu ka lootus looma paranemiseks. Nende soovitus oli arvestada looma heaoluga ning ta eutaneerida.

"Täna tegime Nordile anesteesia ning Maaülikooli ja loomaaia veterinaarid võtsid vastu rahvusvaheliste ekspertidega ühtiva otsuse: jääkaru heaolust lähtudes ning tema edasiste kannatuste vältimiseks tuleb jääkaru eutaneerida, " ütles Tiit Maran.

Praegu elavad jääkarud kitsastes betoonpuurides
© Sputnik / Вадим Анцупов

Jääkaru Nord sündis 24. novembril 2001. aastal Viini Schönbrunni loomaaias. Tallinnasse saabus ta 10. aprillil 2009. aastal Moskva loomaaia kingitusena. Mõnda aega elas jääkaru vahepeal ka Novosibirskis. Moskvas kutsuti Nordi Kefirtšikuks, sest tema lemmikjook oli keefir. Ta andis kaks järglast – 2013. aastal sündinud ja nüüdseks Viini Schönbrunni loomaaias elava Nora ning 2016. aastal sündinud Tallinna loomaaias elava Aroni.

Jääkarusid droonilennult: Loomaaed kutsub jääkarumaailma uudistama>>

"Tallinna loomaaed jääb Nordi meenutama kui vaprat ja rahuliku loomuga jääkaru, kes esindas seda Põhjapoolkera polaaralade ohustatud liiki meie kollektsioonis," teatas Loomaaed.

Tagid:
Nord, jääkaru, Loomaaed, Tallinn

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  13
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  18
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  29