18:27 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
68 0 0

Haridus- ja Teadusministeeriumis valmis uus täienduskoolituse riiklik koolitustellimus 2019. aastaks, mis toob ligi 11 000 inimeseni 836 tasuta kursust 20 valdkonnas.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Terje Haidaku sõnul on ligi kümme aasta jooksul pakutud tasuta kursused aidanud kaasa inimeste paremale teadlikkusele õppimisvõimalustest ning suurendanud valmisolekut õppida, edastas ministeerium.

Tasuta tööalaseid koolitusi on pakutud alates 2009. aastast kokku 86 000 inimesele.

"Riiklikult rahastatud kursused on populaarsed, mis tõestab, et inimesed tajuvad vajadust enesetäiendamiseks ning pakutavad koolitused on vajalikud. 2015. aastal käivitatud Eesti tööjõuvajaduse ja oskuste prognoosisüsteem OSKA on näidanud, et töömaailm on pidevas muutuses ning tulevikuoskused erinevad tänastest, mistõttu on järjepidev enesetäiendamine oluline" lisas Haidak.

Täienduskoolitused arvudes: populaarsemad olid isikuarengu, juhtimis- ja keelekoolitused >>

Kursused toimuvad kutseõppeasutustes ja kutseõpet pakkuvates rakenduskõrgkoolides üle Eesti ning on suunatud täiskasvanutele, kes pole saanud erialast ettevalmistust või kelle oskused vajavad kaasajastamist. Tasuta kursused tagavad ligipääsu koolitusele hoolimata inimese majanduslikust olukorrast või haridustasemest.

Eelkõige on oodatud põhi- ja keskharidusega inimesed, kel puudub erialane haridus, kuna statistiliselt see sihtrühm osaleb elukestvas õppes kõige vähem.

Pakutavad kursused on valitud koostöös koolidega lähtudes valdkondlikust ja piirkondlikust koolitusvajadusest. Koolitustellimuse kujundamisel arvestatakse Eestis tööjõuvajaduse ja oskuste prognoosisüsteem OSKA raames valminud raportite soovitustega.

Ministeerium kutsub tunnustama õpihimulisi täiskasvanuid >>

Kursuste pikkus on 20-160 akadeemilist tundi, millele võib lisanduda iseseisev töö. HTMi rahastavate kursuste puhul on tegemist tööalaste kursustega, üldharivaid või hobikoolitusi ei pakuta.

Kursusi rahastavad Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium tegevuse "Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste parandamine" kaudu.

Täpsema info kursuste ja nendele registreerimise kohta on leitav koolide veebilehtedelt või siit.

Haridus- ja Teadusministeerium koondas täienduskoolituste andmed esmakordselt kogu kalendriaasta kohta ning leidis, et juba ligi 40 protsenti täiskasvanud elanikest osaleb täiendkoolitustel, vahendas udusteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps rõhutas, et täienduskoolitustel osalemine peab arenevas ühiskonnas saama loomulikuks elu osaks: "Nii Eesti majandus kui ka tehnoloogia arenevadkiiresti ning see seab meie inimeste kvalifikatsioonile pidevalt uusi nõudmisi. Enese täiendamiseks peavad olema tagatud kvaliteetsed ja paindlikud õppimisvõimalused."

Töötukassa panustab 11 miljonit eurot keeleõppesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

2017. aasta 31. detsembri seisuga oli Eesti Hariduse Infosüsteemis (EHIS) registreeritud 952 asutust. Neist 904 täitsid seadusest tulenevaid majandustegevusega kaasnevaid kohustusi ning on jätkuvalt registris.

Lõppenud aastal kasvas Eestis lühiajalise registreeritud töötajate arv võrreldes tunamulluse aastaga üle 2,6 korra pea 20 000 inimeseni, suure osa nendest moodustasid ukrainlased, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on Eestis praegu kohalikest ehitajatest nii suur puudus, et ilma tuhandete võõrtöölisteta oleks nii hinnad kui valmimistähtajad täiesti kontrolli alt väljas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Oma oskuste hindamiseks
Kutsehariduse uus rahastamismudel toob raha juurde
EL kutsehariduse juhid kohtuvad Tallinnas
Algab Euroopa kutseoskuste nädal
Tagid:
koolitus, Haridus- ja teadusministeerium, haridus, töö

Peamised teemad