13:12 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0791
  • RUB82.4810
Eesti uudised
lühendatud link
29 0 0

Viies üle-eestiline avatud talude päev toimub sel aastal 21. juulil, kuid mitu talu võtab külalisi vastu ka päev varem.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. "Kõik huvilised võiksid juba varakult 21. juuli oma kalendrisse märkida, et taas Eesti maaeluga tutvuma minna. Kui varasemalt oleme näinud nii teatritalusid kui ka miniloomaaedu, siis ootan huviga, milliseid üllatusi 2019. aasta endaga kaasa toob," sõnas maaeluminister Tarmo Tamm, edastab Maaeluministeerium.

Eestimaa talusid külastati rohkem kui 160 000 korral >>

"Avatud talude päev on külastajatele hea võimalus kohalike väiketootjatega kontakti loomiseks, taimemüüjatega tehingute tegemiseks, põllumajandusmasinate uudistamiseks, loomade imetlemiseks ja maaelu mitmekesisuse avastamiseks," sõnas avatud talude päeva projektijuht Kertu Kärk Maaeluministeeriumist.

Maaeluminister Tarmo Tamm
© Riigikogu / Erik Peinar

"Sel aastal on mitmed talud avaldanud huvi oma uksed terveks nädalavahetuseks avada, seega saab läbi käia rohkem kohti ja nii ka rohkem näha ja kogeda. Samas tuleb meeles pidada, et avatud talude päeva põhipäev on siiski pühapäev, 21. juuli ning vaid sel päeval on avatud kõik osalevad talud," lisas Kärk.

"Avatud talude päevast on saamas midagi sellist, mis on iseenesestmõistetav – enam ei küsita, kas see päev tuleb, vaid küsimus on, mis kuupäeval on Eestimaa talud avatu,"  rõõmustas Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur.

"Olen siiralt rõõmus, et sellest päevast on saanud nii suur ja oodatud sündmus! Jääb vaid loota, et meie taludel ja põllumajandustootmistel jagub energiat osaleda selle sündmuse korraldamisel ning pakkuda meile kõigile maaelu mitmekesisust," lisas ta.

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi" >>

Avatud talude päevale registreerumine taludele, maaettevõtetele ja põllumajandustootmistele algab jaanuari keskel ning peagi tuleb selle kohta ka lisainfot.

Samuti toimub veebruari lõpus/märtsi alguses kaks piirkondlikku infopäeva huvilistele, kes oma talu sel päeval külastajatele avada soovivad. Infopäeval jagatakse taludele vajalikke infomaterjale ning nippe ja nõuandeid eelmiste aastate kogemustest.

2018. aastal külastati avatud talude päeva raames talusid, põllumajandustootmisi ja maaettevõtteid rohkem kui 160 000 korral, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

2018. aasta avatud talude päev on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. 2017. aasta rekord ületati 40 000 külastusega. Kokku avas oma uksed 296 talu, Saaremaa talud olid avatud kogu nädalavahetuse.

2016. aastal osales 234 talu ja tehti ligikaudu 85 000 külastust. 2017. aastal külastati 280 talu, põllumajandustootjat ja maaettevõtet üle 120 000 korra. Avatud talude päeva vajalikkust väljendab ka keskmine külastajate arv talu kohta, mis 2017. a ulatus 450 külastajani, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Üle-eestilise avatud talude päeva algatus sündis Maaeluministeeriumi, nüüdseks Põllumajandusuuringute Keskusega liitunud Maamajanduse Infokeskuse ja Järvamaa avatud talude eestvedajatega koostöös.

Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Samal teemal

Avatud talude päevale saab ka põllumeeste tasuta bussiga
Avatud talude päevale viib 11 tasuta bussi
Avatud talude päevale antakse avapauk 21. juulil
Avatud talude päev: 275 talu kutsuvad külla
Tagid:
ühiskond, toit, avatud talude päev, Maaeluministeerium

Peamised teemad