00:46 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
6711

Erakond Eesti 200 esitas avalikkusele oma majandusprogrammi: järskudest maksumuudatustest soovib erakond hoiduda, kuid kavatseb tõstatada varamaksude suurendamise teema.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. "Maksud on hind, mida inimesed on nõus maksma neile pakutava keskkonna eest," ütles Eesti 200 juhatuse liige Priit Alamäe, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Alamäe sõnul ei ole suurt vahet, kas tulumaksu või käibemaksu suurendatakse või vähendatakse mõne protsendipunkti võrra. Pigem on Eesti 200 nõus arutama seniste maksudogmade üle, kuid ei ole mitte mingil juhul nõus üldise maksukoormuse tõusuga.

Venelased eestlaste hõimu liual >>

Üks maksuteema, mida Eesti 200 aga tõstatada kavatseb, on varamaksude ülimadal osakaal Eesti maksunduses ja samas tööjõumaksude kõrge tase. 

"Minu isiklik nägemus on see, et varamaksud peavad tulevikus tõusma. Ma pole ekspert, aga meil on riigis väga targad inimesed olemas, kes suudavad selle välja arvutada, mis oleks mõistlik tase, kui on poliitiline suunis antud," sõnas Alamäe.

Tallinna Ettevõtlusamet: Eesti 200 reklaamplakatid rikkusid seadust
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kui kõrged peaksid varamaksud olema või millised maksud täpsemalt, peaks Alamäe sõnul selguma arutelude käigus. "Ei ole nii, et 3 protsenti või 5 protsenti on õige. Keegi tegelikult täpselt ei tea, aus vastus on see. Ma ei tea et maamaks peaks olema x-protsenti, aga me peame rääkima sellest. Oleme valmis seda teemat tõstatama," lisas ta.

Muud Eesti 200 maksualased ettepanekud on näiteks erisoodustusmaksu täielik kaotamine ettevõtetele töötajate arengu ja tervisega seotud kulude osas, sotsiaalmaksu lae kehtestamine kolmekordse keskmise palga tasemel.

Samuti tahab erakond muuta üksikisiku tulumaksu, sotsiaalmaksu ja töötuskindlustuse makse töötajate maksuks ja luua inimesele personaalne konto, kust ta näeks seda, kuhu läheb tema maksuraha ja mis maksumuses teenuseid ta riigilt saab.

Alkoholi- ja tubakaaktsiisi osas peaks Eesti 200 hinnangul olema eesmärgiks riigi maksutulude maksimiseerimine. Kas see tähendab aktsiiside alandamist, samaks jätmist või suurendamist, peaks kujunema põhjaliku analüüsi käigus.

Siim Kallas: Eestis võiks kaaluda kinnisvara maksustamist >>

Tallinnas reklaampindade sisu üle järelevalvet tegev ettevõtlusamet andis teada, et esmaspäevased Eesti 200 venelasi ja eestlasi eri pooltele seisma kutsuvad plakatid läksid vastuollu reklaamiseadusega ning oleks kuulunud eemaldamisele.

Kui plakateid poleks nii kiiresti eemaldatud, oleks amet alustanud järelevalvemenetlust reklaamplakatite eemaldamiseks, vahendas uudisteportaal Sptunik Eesti.

Maksu- ja Tolliamet
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikokku pürgiv Eesti 200 võttis omaks intrigeerivate plakatite ülesriputamise Tallinna kesklinna. Liikumise esimees Kristina Kallas ütles, et see, kui valuliselt Eesti ühiskond reageeris vene kogukonna eraldatusele viidanud plakatile, näitab lahendamata probleemi olulisust.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne. (Allikas: Vikipeedia).

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
majandus, ühiskond, vara, maksud, poliitika, Eesti 200

Peamised teemad