05:33 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
35 0 0

Arheoloogiliste uuringutega hangiti alusandmeid Skoone bastioni eelseisvaks korrastamiseks.

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik. Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond tellis 2018. aasta lõpus Skoone bastioni arheoloogilised eeluuringud, et täpsustada praeguseks maa alla jäänud kaitseelementide seisundit, teatas Raepress.

Kultuurikomisjon arutab Patarei merekindluse tulevikku>>

Jaani kirik saab 150. sünnipäevaks kellamängu
© Sputnik / Владимир Барсегян

"Uuringute põhjal selgus, et kõik otsitud kaitseehitiste osad on maa sees üle ootuste hästi säilinud," nentis abilinnapea Andrei Novikov.

Enamik leitud konstruktsioonidest olid seotud Skoone bastioni endaga, pärinedes ajavahemikust 17. sajandi lõpp kuni 19. sajandi keskpaik, mil see oli sõjaline ehitis. Arheoloogide avastused kinnitavad Rootsi ajast pärit Skoone bastioni kui Tallinna linnakindlustuste silmapaistva osa suurt ajaloolist väärtust.

Seekordse uurimise all olid tugimüüri alumine, maa sisse jäänud osa ja vallikraavi väliskalda müür. Bastioni peal leiti üles bastionimüüris kulgevatesse käikudesse viivate kahe trepikäigu suudmed. Muinsuskaitse osakonna arheoloogi Ragnar Nurga kirjelduse järgi oli üks käikudest tühi ja ainult ülemisest otsast kinni pandud.

Bremeni torn avatakse linnarahvale>>

Teise käigu ülemine ots oli nõukogude ajal kivide ja tsemendiga täidetud, kuid käik koos võlviga ise oli suuresti terve. Trepikäikude portaalide raidkividest vorm oli säilinud osaliselt. Bastioni Rannamäe tee poolsel küljel tehti kindlaks, et rootsiaegse püssirohuaida võimsad vundamendid on maa sees alles ja ulatuvad üle 3 meetri sügavusele maa sisse.

Samas selgus, et püssirohuaida all on osaliselt säilinud ka bastionile eelnenud kaitseehitiste etapiga seonduva muldkindlustuse nn Nunnavalli tugimüür, mis võiks tõenäoliselt pärineda 16. sajandist.

Uuringute järgselt kõik kaevandid täidetakse ja taastatakse endine olukord. Maa-aluste leidude võimalik ulatuslikum väljakaevamine ja eksponeerimine tuleb lahendada bastioni kui terviku tulevikuplaanide väljatöötamise käigus. Esimeses järjekorras on linnal kavas korrastada Skoone bastioni tugimüürist maa peal näha olev osa, millega alustatakse käesoleval aastal.

Tallinn on tornide linn>>

Linnaplaneerimise Amet tänab uuringute läbiviijat arheoloogiaettevõtet OÜ Arheox eesotsas arheoloogide Rivo Bernotase ja Keiti Randojaga.

Tallinna Linnaplaneerimise Ametis koostamisel olev struktuurplaan näeb ette bastioni ja selle lähiümbruse arendamist avaliku linnaruumina.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
Muinsuskaitseamet, arheoloog, bastion, Tallinn

Peamised teemad