11:49 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
78 0 0

Tänavu täituvad Narva elektrijaamades tulenevalt Euroopa Liidu (EL) tööstusheitmete direktiivi piirangust vanemate energiaplokkide töötunnid, misjärel tuleb need sulgeda - plokkide sulgemise tõttu väheneb põlevkivist elektritootmise maht ja seoses sellega ka põlevkivi kaevandamine ning töö kaotab 150 inimest.

TALLINN, 17. jaanuar — Sputnik. "Narva elektrijaamades on kokku neli energiaplokki, mis on tulenevalt EL-i tööstusheitmete direktiivist piiratud tööajaga ja mille tööiga on lõpukorral. Need energiaplokid on tänaseks töötanud umbes 50 aasta," rääkis suurenergeetika valdkonda juhtiv Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo. 

"Kahe vanema ploki töötunnid ammenduvad arvatavasti käesoleva aasta esimeses pooles. Töötundide täitumise täpne aeg sõltub olukorrast elektriturul ehk sellest, milline on elektri, aga ka CO2 turuhind, sest sellest oleneb, kui palju vanad plokid turule mahuvad," lisas ta. 

Vanemate energiaplokkide sulgemine toob kaasa ka töökohtade vähenemise. Lähiajal planeerib Eesti Energia vähendada suurenergeetikas töökohtade arvu ligikaudu 150 võrra. Umbes 65% lahkuvatel töötajatel on õigus pensionile.

Lisaks on 10% neid, kellele pakutakse ettevõttepensioni. Töötajate jaoks, kes pensionit ei saa, pakub ettevõte lisaks seadusest tulenevale ümberõppestipendiumi. Ümberõppestipendiumi on võimalik saada 25% töötajatest.

"Seega peaaegu kõigil, kellega lõpetatakse tööleping, on õigus kas riiklikule pensionile või ühele ettevõtte poolt pakutavast toetusest. Loodame, et väljatöötatud toetusmeetmed ja asjaolu, et paljud töötajad saavad igakuiselt sissetulekuna ka pensioni, pehmendavad töökohtade kadumise sotsiaalset mõju," lausus Raine Pajo.

Eesti Energia nelja vanema filtriteta energiaploki sulgemine sai teatavaks 2011. aastal, kui hakkasid kehtima Euroopa Liidu tööstusheitmete direktiivi uued nõuded. Direktiivi kohaselt on vanematel energiaplokkidel võimaldatud töötada kuni 17500 töötunni ammendumiseni või kuni 2023. aasta lõpuni.

Oma eluea lõpule jõudnud nelja energiaploki sulgemise järel kaob turult ligi 600 MW tootmisvõimsust, mida kompenseerib osaliselt Auvere elektrijaama 300 MW võimsus.

Lisaks uuele Auvere elektrijaamale ja 2000ndate keskpaigas renoveeritud kahele Narva elektrijaamade energiaplokile (425 MW) toodavad elektrit ka neli vanemat energiaplokki (760 MW), mis on varustatud lämmastiku- ja väävlipüüdmisseadmetega.

Riigikogu infotunnis räägiti Eesti Energia aktsiakapitali suurendamisest >>

Kokku on pärast nelja vanema filtriteta energiaploki sulgemist Narva elektrijaamades elektritootmisvõimsust ligikaudu 1500 megavatti.

Eesti Energia loodab käesoleval aastal jõuda uue õlitehase investeerimisotsuseni. Uus õlitehas tarbib aastas üle 2 mln tonni põlevkivi ja tehases saab kokku tööd ligikaudu 100 inimest. Uus õlitehas aitab säilitada töökohti ka kaevandustes, põlevkivi logistikas ja hoolduspersonali seas. Positiivse investeerimisotsuse korral on plaanis tehas käivitada 4-5 aasta pärast.

See põlevkivituhk, mida Eesti Energia praegu suures koguses saab, on tsemendi asendamiseks vähesobiv.
© Sputnik / Максим Блинов

Eesti Energia suurenergeetika ettevõtted annavad Ida Virumaal tööd kokku 3900 inimesele. Eelmisel aastal toodeti suurenergeetikas elektrit 8,6 teravatt-tundi (TWh). Taastuvelektrit toodeti 93 gigavatt-tundi GWh, põlevkiviõli 410 544 tonni ja soojust 448 GWh.

Riigieelarvesse tasuti maksude ja tasudena kokku 83 mln eurot. CO2 emiteeris suurenergeetika 11,2 mln tonni, mille jaoks tuleb osta turult kvooti. CO2 keskmine turuhind oli 2018. aastal 15,63 eurot tonni kohta.

Eesti Energia, Päästeamet ning Häirekeskus sõlmisid koostööleppe, et olla ühiselt paremini valmis võimalikeks õnnetusjuhtumiteks energiaettevõttes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti detsembris.

Leppes kirjeldatakse päästetegevusi Eesti Energia tegutsemisvaldkondades, milleks on elektrijaamad ja õlitööstus, tuulepargid, allmaaõõned, tootmisettevõtted ning alajaamad ja elektriliinide kaitsevööndid. Lisaks hakatakse korraldama regulaarseid koostööõppuseid.

Teema:
Põlevkivienergeetika
Tagid:
Eesti Energia

Peamised teemad