16:40 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
20540

Portaali Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva ja Postimehe venekeelse versiooni peatoimetaja Olesja Lagašina rääkisid Rahvusringhäälingu programmi ETV+ saates "Kes keda" ("Кто кого") propagandast, sõnavabadusest ja meediatööst Eestis.

TALLINN, 24. jaanuar - Sputnik. Väitlus toimus kolmapäeval, 23. jaanuaril, rahvusringhäälingu venekeelse kanali otse-eetris Andrei Titovi juhitud telesaates "Kes keda" ("Кто кого").

Saate põhiteemaks oli "Kas Eestit ähvardab propaganda sotsiaalvõrgustikes ja kas kõik meetodid selle vastu on õigustatud?" mis oli ajendatud Facebooki juhtkonna poolt sotsiaalvõrgustiku standarditele mittevastavate Sputnikuga seotud lehekülgede ja kontode blokeerimisest.

Internetivabadus Läänes: Facebook kustutas Sputniku leheküljed ja kontod >>

Saate žüriisse kuulus Eesti Väitlusseltsi esindav Victoria Muske, kelle materjale on korduvalt avaldatud Postimehe portaalis, äritreener ja läbirääkimiste ekspert Aleksandr Tverdovski ning "meediaeksperdina" Postimehega samas kontsernis tegutseva raadiojaama saatejuht Pavel Ivanov. Televaatajad said oma lemmikuid toetada tasulistele telefoninumbritele helistades.

Meediagrupi Rossija Segodnja, uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Takista ja keela" ei ole vastuvõetav

Oma avakõnes ütles Olesja Lagašina, et katse muuta Facebooki läbipaistvaks, on talle üsna arusaadav, sest tänapäeval on see "kõige võimsam teavitusvahend". Tema arvates ilma Facebookita portaal Sputnik "lihtsalt ei töötaks".

"Te võite massilise lugejaskonnaga grupi luua ja nädal enne valimisi alustada selle liikmete pommitamist libauudistega sisserändajate kohta. Lõpuks on Facebooki kaudu lihtne peavoolu meediaajakirjanikke mürgitada," pöördus Postimehe venekeelse versiooni juht Elena Cherysheva poole.

Lagašina rõhutas, et ta ise ei toeta "takista ja keela" meetodeid, vaid eelistab lugeja usalduse võitmiseks peavoolumeedia kvaliteedi parandamist.

Eritingimused portaalile Sputnik

Oma vastuskõnes märkis Elena Cherysheva, et Sputnik on täpselt sama professionaalne kui ülejäänud Eesti meedia. Tema sõnul erineb Sputnik muust Eesti meediast ainult talle avaldatava surve poolest, sest tal on erinev vaatenurk kui peavoolumeedial.

"Pangakonto on blokeeritud, mõnede Sputniku töötajatega on pidanud selgitavaid vestlusi kaitsepolitsei (KaPo), meid keeldutakse akrediteerimast, seletades seda KaPo survega. Kas tänapäeva demokraatlikus riigis on see võimalik?" kirjeldas Cherysheva tingimusi, millistes Sputnik Eesti peab töötama.

Sputniku Facebooki kontode ja lehekülgede blokeerimise kohta märkis ta, et see samm ei avaldanud olulist mõju portaali populaarsusele, kuid sotsiaalvõrgustiku juhtimise kohta "on palju küsimusi".

Arutelu käigus selgus, et sotsiaalvõrgustike kasutamises uudiste levitamiseks pole midagi kriminaalset. See on tavapraktika kõikides kaasaegsetes meediaväljaannetes, sealhulgas Postimehes.

Sputniku tegevust Facebookis hindasid sõjaväelased

Cherysheva juhtis tähelepanu asjaolule, et kogu meediast ründas Facebooki juhtkond just Sputnikut. Veelgi enam, Sputniku materjale analüüsimiseks kaasas USA Atlandi Nõukogu (NATO ideoloogiat edendav struktuur) digitaalse kriminalistikalabori (Digital Forensics Lab). Sisuliselt võimaldas sotsiaalvõrgustik juurdepääsu sõjalisele organisatsioonile.

Faktid, ainult faktid

Vastuseks moderaatori küsimusele, kas ta võiks tuua konkreetseid näiteid Sputniku poolse desinformatsiooni kohta või konkreetseid fakte libauudiste kohta, mainis Postimehe venekeelse väljaande juht Olesja Lagašina ainult Sputniku kaitseväele saadetud küsimusi Kuperjanovi pataljoni vigastatud kaitseväelase kohta.

Kuidas Eesti kaitsejõud ja meediaväljaanded libauudise tekitasid >>

Sputnik Eesti peatoimetaja tuletas meelde, et see näide kinnitab Sputniku töötajate professionaalsust, kes enne kontrollimata teabe avaldamist pöördusid pädevate kaitseväe võimude poole selgituste saamiseks. Nood aga jätsid Sputnikule vastamata ja edastasid portaali küsimused kõikidele Eesti meediaväljaannetele, lisades neile omapoolsed negatiivsed kommentaarid.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Eesti meediaväljaanded, kaasa arvatud Postimees, avaldas need märkused, süüdistades Sputnik Eestit sõjaväe vastu suunatud propagandakampaania käivitamises. Samas ei üritanud keegi seda teavet kontrollida ega pöördunud teise poole poole, nagu nõuab ajakirjanduse eetikakoodeks. Seejuures Sputnik kinnitamata teabega artiklit ei avaldanud.

Televaatajad sõltumatu žürii vastu

Cherysheva kutsus saatekülalisi üles toetuma vaidlustes vaid faktidele. Kolme aasta jooksul, mil Sputnik on Eestis töötanud, ei ole Pressinõukogu saanud tema kohta ühtegi kaebust, samal ajal kui Postimehe tegevuse kohta esitati eelmisel aastal kaebus 17 korda ja näiteks Delfi kohta - 13 korda.

Kolme väitevooru järel andsid žürii liikmed Victoria Muske ja Pavel Ivanov oma punktid Postimehe venekeelse väljaande juht Olesja Lagašinale, äritreener ja läbirääkimiste ekspert Aleksandr Tverdovski oma kolm punkti aga Elena Cheryshevale.

Seega tunnistas žürii võitjaks Olesja Lagašina tulemusega 6:3. Kuid ETV+ vaatajate hääled jagunesid teisiti - 65% kõnedest tehti Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva toetuseks ja 35% andis oma toetuse Olesja Lagašinale.

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Linnavõimud taunisid mitte-eestlaste sovetiseerimist Postimehe poolt
Postimees Petškin: tavaliselt, kui ei teata, millest kirjutada, kirjutatakse ilmast
Valitsuse kommunikatsioonibüroo: Postimees tunnistas oma süüd
Kes seal on: Postimees osutus Eesti eliidi uue poliitilise projekti propagandistiks
Tagid:
meedia, sõnavabadus, meedialahingud, Sputnik Eesti, Postimees, Elena Cherysheva

Peamised teemad