08:28 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
11021

Mittetulundusühing, millel ei ole isegi veebilehte, esitas siseministeeriumile taotluse tuhandete eurode saamiseks.

TALLINN, 31. jaanaur - Sputnik. MTÜ Balti Venemaa Uuringute Keskus saatis siseministeeriumile taotluse 10 000 euro eraldamiseks, teatas venekeelne ERR viitega ühingu juht Vladimir Juškinile. Taotletavate vahendite eest kavatseb keskus uurida "vene propaganda" mõju Eestis.

Taotluses rõhutatakse, et väidetavalt "mõjutab vene propaganda üha enam Eesti Vabariigi arengut, seda olukorda tuleb muuta."

Uuringu projektijuhina esitletakse ajakirjanik Oleg Samorodnit. Uuringu tulemused peaksid valmima käesoleva aasta septembriks - pärast Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimisi.

Tallinn linnavalitsuse häälekandja Stolitsa peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgin kommenteeris seda algatust oma Facebooki lehel järgmiselt:

"Minu arvates on see täiesti asjatu riigi raha raiskamine. Ma luban endale väljendada lootust, et mu kaaskodanikud on piisavalt arukad, et iseseisvalt tõele vastavat teavet igasugu võltsingutest ja propagandast eristada. Härrad Juškin ja Samorodni kahtlevad ilmselt Eesti rahva vaimsetes võimetes."

Kitsalt spetsialiseeritud keskus

MTÜ Balti Venemaa Uuringute Keskuse on ilmselgelt jäämas Eesti juhtivate politoloogide, analüütikakeskuste ja instituutide varju.

Keskus ei ole oma ligi kümneaastase tegevuse jooksul jõudnud isegi veebilehe ega kontoni sotsiaalvõrgustikes, tema töödele ja uuringutele ei ole avalikkusel juurdepääsu. Ka keskuse personal ega koosseis ole teada.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend >>

Keskuse ainus nähtav tegevus seisneb tema direktori Vladimir Juškini kirjutistes kohalikes meediaväljaannetes ja esinemistes venekeelse telekanali ETV+ ja Raadio 4 saadetes.

Sobiv "Venemaa-ekspert"

Juškin ei varja oma suhtumist Venemaasse. Paljud tema väited on paljasõnalised ja alusetud. Nii tegutseb tema arvates Eestis "viies kolonn", mis on iga hetk valmis Venemaa huvides välja astuma. Ta luges kokku selles vähemalt viis tuhat liiget, kuid kedagi nimeliselt ta ei nimetanud.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Juškini sõnul ei ole Venemaa tuumarelvad mitte heidutuseks, vaid "Lääne šantažeerimiseks". Ta väidab: "Tuumarelvaga ähvardades tahab Moskva oma poliitilisi ja territoriaalseid ambitsioone läbi suruda."

Tema kriitika Venemaa "vananenud" relvade suhtes on vastuolus Lääne tunnustusega Venemaa viimastele saavutustele relvastuse valdkonnas: "Uut, Ameerikaga võrreldavat relvastust ei suuda Venemaa valmistada. Selleks ei ole Venemaal ei tehnoloogiat, teadlasi ega kvalifitseeritud tööjõudu."

2015. aasta märtsis kommenteeris Juškin "Venemaa- eksperdina" Eesti meediale Venemaa presidendi Vladimir Putini puudumist meediakajastustes järgmiselt: "Kui Putin ära kaob ja puhkab, on põhjust muretsemiseks - ta võib vabalt tegelda maailma ettevalmistamisega uueks Kariibi mere kriisiks."

Andke raha

See ei ole keskuse esimene selline taotlus. Nii ütles Juškin 2012. aasta detsembris Eesti meediale, et tema keskus sai 15 000 eurot uuringuks "Pehme jõu kasutamine Venemaa välispoliitikas lähivälismaal".

Juškini sõnul läheb raha mingite materjalidele, näiteks raamatutele ja palkade maksmiseks. Kui paljud inimesed uuringu eest raha saavad, ei ole teada.

"Raske öelda, kuidas ma asja korraldan. Reeglina kaasan ma tavaliselt lepingupõhiselt ka spetsialiste Venemaalt." Ta tunnistas samuti, et küsib selliste uuringute jaoks alati rohkem, kuid antakse vähem: "Küllap on see õige – küsija küsib ikka rohkem ja andja annab nii palju kui anda saab."

Sputnik Eesti on kirjutanud, et avaldusi Venemaa väidetava "sekkumise" kohta Lääne- ja Baltimaade poliitilistesse protsessidesse tehakse erinevatel tasanditel pidevalt, alates Euroopa Parlamendi ja USA Senati tribüünidest kuni Eesti valitsuse ja Riigikoguni. Mingeid konkreetseid tõendeid seejuures kunagi ei esitata.

Kreml ja Venemaa välisministeerium on süüdistused "vene propaganda" kohta korduvalt tagasi lükanud, nimetades neid võitluseks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu. Samuti märgitakse Venemaa meedia tegevuse piiramist Balti riikides.

Tagid:
rahastamine, Eesti, Venemaa, propaganda, Vladimir Juškin

Peamised teemad