03:24 23. Jaanuar 2020
Kuula otse
 • USD1.1088
 • RUB68.6934
Eesti uudised
lühendatud link
11820

Tallinna loomaaia endine ja praegune direktor rääkisid mõlemad portaalile Sputnik Eesti sellest, kuidas tiiger Pootsman end Eesti pealinnas kohanes, kuidas ta end praegu Tšehhis tunneb ja milline üllatus teda meile tagasi saabudes ees ootab.

TALLINN, 1. veebruar – Sputnik, Ilona Ustinova. Tallinna loomaaia amuuri tiiger Pootsman, kes praegu viibib Tšehhis ja osaleb Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsioni (EAZA) ohustatud liikide säilitamise programmis, naaseb Eestisse täiesti uude koju, enam kui hektari suurusesse Tiigriorgu.

Tallinna loomaaed saadab amuuri tiigri Tšehhi järglasi andma >>

Kui varsti see teoks saab, sõltub projekti jaoks kogutud rahast. Üheks võimaluseks Pootsmanile uue kodu rajamisel kaasa lüüa oli kolmapäeval, 30. jaanuaril ettevõtte Mediamarketing poolt koos Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsiga korraldatud heategevusõhtu.

Külalistele esinejate seas oli Tallinna loomaaia endine direktor Mati Kaal, praegune direktor Tiit Maran, zooloog Aleksei Turovski ja skulptor Tauno Kangro.

Kuidas Pootsman loomaaia töötajaid ehmatas

Mati Kaal töötas Tallinna loomaaia direktorina 41 aastat ja enne seda oli veel seitse aastat asedirektoriks. Ta ütles portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule, et tiiger Pootsman sündis Moskva loomaaia linnataguses säilitusbaasis ja polnud võõraste inimestega õieti kokku puutunud.

© Sputnik / Илона Устинова
Tallinna loomaaia endine direktor Mati Kaal

Seetõttu lasti ta esialgu, veidi üle kuue aasta tagasi Tallinna saabudes õue ainult öösiti, et uue territooriumiga tutvuda. Üsna kohe juhtus temaga naljakas lugu.

Kaalu sõnul avastasid talitajad ükspäev tööle tulles tiigri nende ühiskoridorist, kustkaudu toimub loomade toitmine.

"Tuli kärmelt mõelda, kuidas olukord lahendada. Isane tiiger, olgugi noor, toona kolmeaastane, on siiski küllalt kogukas, tugev ja jõuline poiss. Kõigepealt kindlustati ust, et ta seda oma kerega maha ei murraks, lõigati sellesse väike pilu ja loomaarst tulistas talle uinutisüsti," meenutab Kaal.

Kiirkorras tuli tugevdada ka puuri välisvõret. Kaal toonitas, et Pootsman on väga taibukas, armastab külastajatega suhelda, aga nii nagu kõik teisedki tiigrid, ei kannata seda, kui kõrvalised isikud tema territooriumile astuvad. Ta usaldab ainult neid, kes pidevalt kõrval viibivad.

Tiigri ja külastajate jaoks on käsil suurejooneline projekt

Loomaaia praegune direktor Tiit Maran rääkis uue väliaediku rajamisest, mille territooriumil on ette nähtud mitu tsooni. Ühest tsoonist teise saab tiiger liikuda spetsiaalseid torusid pidi.

 • Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  © Foto : Tallinn Zoo
 • Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  © Foto : Tallinn Zoo
 • Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке
  © Foto : Tallinn Zoo
1 / 3
© Foto : Tallinn Zoo
Макет планируемого парка для тигров в Таллиннском зоопарке

Projekt näeb ette ka külastajatele mitte ainult elamuste, vaid ka interaktiivsel kujul teabe saamist. Tänu multimeediaseadmetele on siis võimalik ka tiigrite eluolust vabas looduses rohkem teada saada.

Lisaks sellele avanevad uues troopikamajas rajatava restorani aknad ühest küljest vaatega troopilise metsa ning teisalt tiigri elukoha poole.

Marani sõnul on Pootsman praegu ajutiselt Tšehhi Zlín-Lešná loomaaia väikeses ruumis.

"Ta ei ole veel uue kohaga kohanenud ja on veidi häbelik. Aga veebruari algul lastakse ta juba suurde ruumi. Siis saame juba fotod ja anname inimestele teada, kuidas ta ennast tunneb," lausus Maran.

© Sputnik / Илона Устинова
Tallinna loomaia direktor Tiit Maran

Ta tunnistas, et nooruses ei meeldinud talle sellepärast loomaaedades käia, et metsloomi hoitakse puurides.

"Ma mõistan neid, kes praegu samamoodi mõtlevad. Aga kui sa hakkad aduma, milline see maailm on, siis saad aru, et teatud loomi tulebki tõepoolest vangistuses pidada. Kõige tähtsam on, et neile oleks tagatud heaolu, ja Tallinna loomaaias käib selle nimel tohutu töö," ütles direktor.

Tõsine tiiger liblikale liiga ei tee

Tuntud zooloog Aleksei Turovski märkis, et tiigri elupaigas peab olema mitmekesine maastik – võpsikut, metsapuid, künkaid, kõrgemaid ja madalamaid kohti.

© Sputnik / Илона Устинова
Zooloog Aleksei Turovski

Hädavajalik on joogiks voolava vee, aga ka mõnede tiigisarnaste veehoidlate olemasolu, kuna tiigrid jumaldavad vett ja võivad selles tundide viisi lesida.

"Tal peab tingimata olema katusealune, et omaette olla või viletsa ilma eest peitu pugeda. Aedik ise peab olema planeeritud niiviisi, et külastajatele oleks loom igast punktist näha. Tiiger ei ole kunagi selle vastu, et teda vaadataks," ütles Turovski.

Ta ütles veel ühe huvitava tõsiasja, Selgub, et tõsine ja võimas tiiger, kes suudab täiskasvanud pühvli maha murda, võib olla ka hästi mänguhimuline kiisu. Märgates oma aedikus liblikat, hakkab ta teda tingimata taga ajama ja püüab kinni, seejärel aga laseb lahti, tiibu kriimugi vigastamata.

Heategevuslik oksjon

Toimunud heategevusõhtul panu eesti skulptor Tauno Kangro oksjonimüügile kolm oma pilti tiigritest, mille ta maalis reisil Indiasse. Siis, kui uus Tiigiorg valmis saab, lubas ta kinkida loomaaiale skulptuuri.

© Sputnik / Илона Устинова
Heategevuslik oksjon

"Mul on väga hea meel, et loomaaed viimasel ajal tublisti muutub ja saab loomadele mugavamaks. Loomaaia endine ja praegune direktor teevad selleks tohutut tööd," ütles Kangro.

© Sputnik / Илона Устинова
Skulptor Tauno Kangro

Tiigrioru rajamiseks annetada soovijad leiavad vajaliku teabe Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi veebilehel.

© Sputnik / Ангелина Мандрыка, Вадим Анцупов
Tiigride elu Tallinna loomaaias

Samal teemal

Krimmi safaripargis sündisid ussuuri tiigri kutsikad
Tiigripäeva MASKIBALL Tallinna loomaaias
Üks on valge ja teine kullakarva. Tsirkuse tiigrid Nikaraaguas
Loomaaias tähistatakse rahvusvahelist tiigripäeva
Heategevuskampaania aitab luua tiigritele Tiigrioru
Tallinna loomaaed tähistab tiigripäeva
Tagid:
ühiskond, loomad, tiiger Pootsman, Tallinna Loomaaed

Peamised teemad