05:36 22. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1161
  • RUB71.9646
Eesti ja Venemaa lipud, illustreeriv foto

Eesti teadlased osalevad rahvusvahelise loodusteaduste turniiri žüriis

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
51 0 0

1.-5. veebruaril toimub Tallinnas IX rahvusvaheline loodusteaduste turniir, mille avastart anti Venemaal. Eesti on geograafiliselt mugav piirkond nii Venemaalt kui ka Euroopa Liidust pärit osavõtjatele, selgitavad korraldajad.

TALLINN, 1. veebruar - Sputnik. Lõuna-Aafrikast ja Venemaalt pärit osavõtjatel tuleb lahendada kümme keerulist ülesannet sellistest teadusvaldkondadest nagu arstiteadus, bioloogia, füüsika ja keemia.

Noored teadlased teevad katset arvutada välja trajektoor kosmosesondi saatmiseks Alfa Centauri tähesüsteemi ja analüüsida vigu, mis Hiina farmaatsiafirmade poolt on läbi lastud.

"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong >>

Samuti tuleb neil pakkuda välja omad lahendused Maa orbiidilt kosmoseprügi koristamiseks ja nuputada tavalistele kaluritele taskukohane sööt, mis suudaks väljapüüki suurendada.

Sel aastal otsustasid korraldajad lisada ülesannete nimistusse terve rea probleeme, mis on otseselt seotud igapäevase eluga. Siin näiteks väljavõte ühe ülesande kirjeldusest:

"Ränduril võib vaja minna palju erinevaid soojendusseadmeid – juukseföön, teekann, jalatsikuivataja, küttekeha jne. Kõik need töötavad sarnasel põhimõttel, kuid erinevad olulisel määral võimsuse ja tõhususe poolest. Pakkuge välja universaalse kompaktse soojendusseadme mudel, mis täidab kõiki ülalmainitud riistade ülesandeid ja teeb seda mõistliku ajaga."

Kohtunikena on žüriis esindatud asjatundjad Eestis, USA-s, Hollandis, Portugalis, Lätis ja Venemaal tegutsevatest ülikoolidest, tööstusettevõtetest ja nõustamisfirmadest. Korraldajate sõnul on turniiri peaeesmärgiks püüda õpetada noori insenere ja noorteadlasi kasutama oma teadmisi tegelike rakenduslike ülesannete lahendamiseks.

Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt >>

Turniiri asutaja, vene teadlane Sergei Safonov kiirjeldab seda konkurssi nii:

"Turniiri üheks ülesandeks on osaliste kaasamine Euroopast. Eesti on geograafiliselt mugav piirkond nii Venemaalt kui ka Euroopa Liidust pärit osavõtjatele. Enamgi veel, Eesti on paljude silmapaistvate teadlaste, nagu näiteks embrüote arenguseadused avastanud Karl Ernst von Baeri kodumaa. Eri aastatel oma elust töötas Baer niihästi Eestis kui ka Venemaal. Tema eeskuju järgides jätkab meie turnee oma toimimist Venemaal ja avab samal ajal ajaloos uue lehekülje, korraldades esimese konkursi Eestis."

Esimene rahvusvaheline loodusteaduste trurniir korraldati 2010. aastal Peterburis. Mõne aasta pärast peale edukaid üritusi kasutasid endised turniirist osavõtjad sama mudelit arvukate bioloogia-, arstiteaduse- ja tehnilise projekteerimise turniiride korraldamiseks oma kodulinnades.

Igal aastal võtab Venemaa rakendusteadustele pühendatud turniiridest osa üle tuhande üliõpilase. Turniirid on kujunenud seal kõige võimekamate teadust uurivate, arstiteadust ja insenerikunsti õppivate tudengite kohtumispaigaks ja nende kohtumiste tulemusena on tekkinud juba hulgaliselt uusi saavutusi, teadusalast koostööd ja noori perekondigi.

Turniiri korraldajad loodavad kasutada oma kogemusi, et aidata ülikoolidel algatada samalaadseid ettevõtmisi teistes riikides. IX rahvusvaheline loodusteaduste turniiri toimumiskohaks on Tallinna Tehnikaülikool.

Tagid:
turniir, TTÜ, teadus, loodus

Peamised teemad