05:37 22. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1161
  • RUB71.9646
Politseiaia pargis avati mälestusmärk Lenderitele

Politseiaia pargis avati mälestusmärk Lenderitele

© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
6610

Teisipäeval, 5. veebruaril avati Politseiaia pargis mälestusmärk esimesele eestlasest Tallinna linnapeale Voldemar Lenderile ja esimese eesti tütarlaste kooli, Lenderi tütarlaste eragümnaasiumi asutajale Elfriede Lenderile.

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. "Tallinna Linnaplaneerimise Amet viis 2017. aastal läbi ideekonkursi Voldemar ja Elfriede Lenderile mälestusmärgi paigaldamiseks Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks," ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf, seisab Tallinna linnavalitsuse kodulehel

Бронзовый памятник первому эстонцу — городскому голове Таллинна Вольдемару Лендеру и его жене Эльфриде в Полицейском саду Таллинна
© Sputnik / Вадим Анцупов
Politseiaia pargis avati mälestusmärk Lenderitele

"Mälestusmärgi konkursi 12-liikmeline žürii kuulutas võitjaks ja preemia vääriliseks töö "Concordia victoriam gignit", mille autorid olid skulptor Vergo Vernik ja arhitekt Meelis Press. Tallinna Kommunaalameti tellimusel alustati 25.10.2018 Voldemar ja Elfriede Lenderi mälestusmärgi rajamisega Politseiaia parki ning tänaseks on tööd lõpetatud," ütles Klandorf.

Tallinnas alustatakse Voldemar ja Elfriede Lenderi mälestusmärgi rajamisega >>

Mälestusmärgi rajamise projektdokumentatsiooni koostas M.Pressi arhitektuuribüroo AS. Voldemar ja Elfriede Amanda Lenderi mälestusmärgile skulptuuri valmistamise ja paigalduse teostas Vergo Vernik FIE. Ehitustöid teostas Enska Ehitus OÜ.

Mälestusmärgi projekteerimise, rajamise ning skulptuuri valmistamise ja paigalduse lepinguline maksumus oli 315 000 eurot. Tulenevalt ehitustööde lõppjärgus valitsenud ilmastikutingimustest teostatakse kevadel rajatud alaga piirnenud kõnniteede ja haljasalade täiendav ülevaatus ning vajadusel korrastamine.

На территории парка Таммсааре, стоит бронзовая статуя Merineid Морская дева, скульптор Эдгар Вийес создал ее в 1980 году
© Sputnik / Вадим Анцупов

Voldemar ja Elfriede Lenderil on oluline tähtsus ja roll Tallinna ja Eesti ajaloos. Voldemar Lender oli aastail 1906-1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Selleaegne majatüüp on saanud ajastu märgina Lenderi nime. Tallinn vajas toona suurel hulgal uusi maju, sest uute suurte tööstusettevõtete rajamine kasvatas hoogsalt linna elanikkonda.

Lenderi-tüüpi maja on 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja, mis oli algselt kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga, lihtne ja väikeste korteritega.

Tänagi on neid alles tervelt tuhatkond. Kõige enam Lenderi tüüpi maju on säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumites. Nimetatud asumid on kuulutatud miljööväärtuslikeks hoonestusaladeks.

Venemaal paigaldati mälestusmärk Arnold Merile >>

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka tema abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.

Samal teemal

Tallinna Tammsaare pargi turuhoone keldri varingus hukkus inimene
Põnev meretagune paik
Tagid:
Politseiaia park, mälestusmärk, Eesti, Tallinn

Peamised teemad