00:37 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Eesti uudised
lühendatud link
15220

Kuidas välismaal asuvad Eesti kodanikud ja e-residendid juba aasta pärast Eesti notarite teenuseid kasutada saavad ja mis tagab videolingi kaudu sooritatud notariaalse tehingu turvalisuse, sellest rääkis portaalile Sputnik Eesti Notarite Koja juhatuse liige.

TALLINN, 6. veebruar - Sputnik, Svetlana Burceva. Käesoleva aasta jooksul töötavad Välisministeerium ja Notarite Koda välja vajalikud X-tee lahendused notarite digitaalse keskkonna ja konsulaarprogrammi Consul vahelise andmevahetuse korraldamiseks.

Nende programmide uuendamine võimaldab notari ja kliendi vahel läbi viia videosildu, samuti andmete kaugkontrollimist alates 1. veebruarist 2020.

Reinsalu soovib notarite tulud avalikuks muuta >>

Eesti Notarite Koja juhatuse liige Jõhvi linna notar Andrei Lõssenko rääkis portaalile Sputnik Eesti, et selline notarite poolt dokumentide kinnitamise tava ilma klientide füüsilise kohalolekuta on mõnes riigis juba kasutusel ja on osutunud üsna edukaks.

"Näiteks Gruusias on see süsteem väga arenenud ja niipalju kui ma tean, ka Lätis. Sealne tööpõhimõte on mõnevõrra erinev, kuid ka ilma inimese kohalolekuta saab mõningaid notariaaltoiminguid teha," selgitas notar.

Андрей Лысенко, нотариус из Йыхви
© Фото : из личного архива Андрея Лысенко
Eesti Notarite Koja juhatuse liige Jõhvi linna notar Andrei Lõssenko

Notariga toimuva videosilda käigus kinnitatakse dokumendid digitaalallkirjaga, mille kehtivust notar kontrollib ja kinnitab.

Uus notariaalteenus on mõeldud väljaspool Eestit elavatele kodanikele ja e-residentidele, kes vajavad Eesti notari teenuseid. Videosilda saab kasutada Eesti diplomaatilistes esindustes välismaal.

Vastassuunas videoühendus notariga ei toimi. See tähendab, et Eestis viibiv Eesti kodanik ei saa videoliini kaudu teise riigi notariteenuseid tarbida.

Abielluda videosilla kaudu ei saa

Juba aasta pärast saab videolingi kaudu teha selliseid notariaaltoiminguid nagu osaühingu osa võõrandamine, volikirja kinnitamine, vara pantimine, samuti pärimise või abiellumise avalduse esitamine, abielulahutuse ja pärimisest loobumise avalduse esitamine.

Samas rõhutas Andrei Lõssenko, et abiellumise avaldust ja abielu registreerimist ei tohi segi ajada.

"Abiellumise avalduse esitamine ja abielu registreerimine on erinevad toimingud. Avalduse saate esitada notari videosilla kaudu, kuid abielu sõlmimiseks tuleb tulla Eestisse. Kui abiellumisavaldus esitatakse Eesti notarile, tuleb ka abielu registreerida Eestis," selgitas notar.

Tehingu turvalisus on tagatud

Notariaalse tehingu turvalisuse tagab notari kinnitusel asjaolu, et see sõlmitakse diplomaatilises esinduses. Videosilla toimumiseks peab klient broneerima koosolekuaja notariga. 

Vahetult enne videosilda tuvastab diplomaatilise esinduse personal isikut tõendava dokumendi alusel kliendi isikusamasuse. Kui kõik on korras, antakse kliendi käsutusse eraldi ruum, mis on varustatud spetsiaalse tarkvaraga arvutiga ja ta jäetakse koos notariga videosilla vahendusel omavahele.

Andrei Lõssenko selgitas, et kõikvõimalikud notari petmise võimalused on minimaalsed - on äärmiselt vähetõenäoline, et diplomaatiliste esinduste töötajad veenaksid kliente neile ebasoodsaid tehinguid sõlmima, näiteks omandiõiguse dokumentidele alla kirjutama.

Mis puutub diplomaatilise esinduse töötajate võimalikku pettust teiste klientide dokumentidega, siis näeb seadus neile, kes esinduse töötajaid eksitavad, ette nii tsiviil- kui ka kriminaalvastutuse.

Kui aeg on rohkem väärt kui raha

Lõssenko märkis, et esialgu on raske ennustada, kui suur saab olema nõudlus uue teenuse järele suhteliselt lähedal välismaal asuvate Eesti kodanike ja e-residentide seas.

Videoside kasutamine suurendab notariteenuse maksumust keskmiselt 50 euro võrra. Võib arvata, et 35-eurose sõidumaksumuse korral näiteks Peterburist Tallinnasse ja tagasi, on tasuvam minna üheks päevaks Tallinnasse.

"Iga inimene otsustab ise, kas tal on kasulikum kaotada üks päev ja tulla notarisse Eestis, säästes 50 eurot, või puududa töölt või oma tavapäraselt tegevuselt vaid pool tundi, et lahendada probleem ja maksta selle eest lisaraha," ütles Andrei Lõssenko.

Notar märkis, et Eestis tegutseb üsna palju ettevõtteid, mille osanikud (mõnikord ainuosanik) on välismaal elavad Eesti kodanikud. Neil on loomulikult ebamugav mingite dokumentide allkirjastamiseks pidevalt Eestisse tulla. Uus teenus ongi eelkõige mõeldud just sellistele klientidele.

Lõssenko sõnul ei tekita videosild notaritele endile lisakoormust, kuid see ei vähenda ka töökoormust – dokumentidega tuleb ikka samad toimingud teha.

Seadusemuudatused säästavad riigile ja ettevõtjatele hulga tööaega >>

"Võib-olla ajutiselt saab tööd rohkem olema, sest need, kes oma visiidi Eestisse edasi lükkasid, kasutavad kohe võimalust ja hakkavad nüüd notariaalseid dokumente elektroonilise süsteemi kaudu koostama. Või võib minna vastupidi ja tööd jääb vähemaks, sest kõik otsustavad, et nüüd ei pea enam kuhugi minema, saab teha kõike igal ajal - kohe, kui vajadus tekib, saab võtta ühendust notariga," märkis notar.

Mis puutub võimalusse dokumente kodust kinnitada/tõendada, siis on ka see võimalus tõestamisseaduse seaduse muudatustega ette nähtud, kuid notari sõnul puudutas Eesti Notarite Koja juhatuse arutelu just diplomaatilises esinduses olevat videosilda. Võib-olla koduse dokumentide notariaalse tõestamise lahendus saab olema kaugema tuleviku teema.

31. jaanuaril võttis Riigikogu vastu tõestamisseaduse muudatused, mis jõustuvad 1. veebruaril 2020. Esimesed diplomaatilised esindused, kus videoühenduse teenust notariga testitakse, on Eesti esindused Helsingis, New Delhis ja Stockholmis. Projekti tõhususe hindamiseks kulub viis aastat. Eeldatakse, et esimeses etapis võib kaugkinnitusega dokumentide arv olla umbes 500 aastas.

Videosilla teel vormistatav notariteenus maksab kliendile 20 eurot rohkem kui sama teenus notaribüroos. Peale selle lisandub kliendi kuludele konsulaaditeenuste eest riigilõiv 30 eurot.

Samal teemal

Andmete vaba liikumine kui viies vabadus
Soomlased saavad digiretseptiga Eestis ravimeid osta
Eesti on valmis vahetama X-tee kaudu andmeid Soomega
Notarite Koda hoiatab petukirjade eest
Tagid:
Riigikogu, e-resident, kodanik, välismaa, Eesti, videosild, notar

Peamised teemad