17:42 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
11510

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise eel on kümned tuhanded britid valinud mõne teise riigi kodakondsuse, Eesti kodakondsuse on viimasel ajal valinud vaid üks Ühendkuningriigi kodanik.

TALLINN, 7. veebruar— Sputnik. Siseministeeriumi pressiesindaja ütles BNS-ile, et eelmisel aastal esitas vaid üks Ühendkuningriigi kodanik taotluse Eesti kodakondsust. Taotleja selle ka sai. Enne seda polnud aastaid ükski Ühendkuningriigi kodanik Eesti kodakondsust soovinud, vahendas Pealinn.

Pressiesindaja lisas, et ka tänavu ei ole ükski Ühendkuningriigi kodanik Eesti kodakondsust taotlenud.

May-kuu — Briti valitsuskabinet otsustas Brexiti edasi lükata >>

Ta nentis, et välismaalane, kes soovib saada Eesti kodakondsust, peab olema enne Eesti kodakondsuse saamise sooviavalduse esitamist elanud Eestis elamisloa või elamisõiguse alusel vähemalt 8 aastat, ka ei luba Eesti seadused topeltkodakondsust.

Rahvastikuregistri andmetel elas Eestis käesoleva aasta 1. jaanuari seisuga 1422 Ühendkuningriigi kodanikku. Möödunud aasta 1. jaanuari seisuga elas Eestis 1286 Ühendkuningriigi kodanikku. Seega on aasta jooksul Eestis elavate Ühendkuningriigi kodanike arv kasvanud 11 protsenti.

Ajaleht Guardian märgib, et möödunud aastal esitas ligi 200 000 Ühendkuningriigi kodanikku taotluse Iirimaa kodakondsuse saamiseks. Paljud britid on valinud ka näiteks Prantsusmaa või Saksamaa kodakondsuse.

Riigikogus läbis jaanuari lõpus esimese lugemise eelnõu, mis reguleerib Ühendkuningriigi kodanike ja nende pereliikmete Eestis elamise tingimusi pärast Brexitit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Valitsuse algatatud Euroopa Liidu kodaniku seaduse ja teiste seaduste täiendamise seaduse (Ühendkuningriigi väljaastumine Euroopa Liidust) eelnõuga (781 SE) tagatakse väljaastumislepinguga määratud tingimused Eestis elamiseks nii Ühendkuningriigi kodanikele kui ka nende praegustele ja tulevastele perekonnaliikmetele.

Eestil ei jätku töökohti kõigile "brittidele" >>

Eelnõuga tahetakse kindlustada, et juhul kui Ühendkuningriik otsustab Euroopa Liidust lahkuda, on endiselt reguleeritud Eestis elavate brittide õiguslik seisund.

Euroopa Liidu kodaniku seaduse reguleerimisala laiendatakse eelnõuga Ühendkuningriigi kodanikele, kes elavad Eestis väljaastumislepingus määratud üleminekuaja lõpus.

Alates 2021. aasta aprillist Eestisse saabuvad Ühendkuningriigi kodanikud kuuluksid juba välismaalaste seaduse reguleerimisalasse.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil. Briti parlament hääletas 29. jaanuaril hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks EL-ist. Seadusandjate enamus soovis ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle.

Briti peaministri Theresa May jaoks oli hääletuse tulemus poliitiline maavärin, mis oleks võinud viia valitsuskabineti lahkumiseni ühes kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Eksperdid pakuvad ummikseisust väljatulemiseks erinevaid võimalusi, millest kõige tõenäolisemaks peetakse kokkuleppeta väljumist ELst (mis võib saada katastroofiks riigi majanduse), Brexiti edasilükkamist, ennetähtaegseid üldvalimisi või uut referendumit, mis teoreetiliselt võiks Brexi tühistada.

Aega kõiki rahuldava lahenduse leidmiseks on 29. märtsini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Briti politseiülem: leppeta Brexit ohustaks ka julgeolekut
Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse
Merkel töötab kõigi jõududega organiseeritud Brexiti heaks
Migratsioonirindel Brexit juba toimib
Tšehhi peaminister: "metsik" Brexit tähendaks kaost
Tagid:
kodakondsus, Eesti, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad