09:21 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Eesti uudised
lühendatud link
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
13010

Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäeva tähistamise üritused Eestis algavad piduliku kontserdiga, teatas portaalile Sputnik Eesti Sõjategevuse veteranide assotsiatsiooni juhatuse esimees Jevgeni Broi.

TALLINN, 9. veebruar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Neljapäeval, 14. veebruaril kell 18 toimub Tallinnas Vene kultuurikeskuses Eesti kunstimeistrite tasuta kontsert. Esinejate seas on kuulus šanssoonilaulja Jevgeni Kunevitš, rockbänd "Timur ja Partisanid", laulja Albert Stepanjan ja tantsija Natalja Mettus-Lamis.

Narvas avati mälestussammas Afganistanis langenud sõduritele >>

Jevgeni Broi teatas kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et eelmine kord toimus selline kontsert viis aastat tagasi – Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 25. aastapäeval.

Полковник в отставке Евгений Брой - председатель правления таллиннского союза ветеранов Афганистана
Eesti Sõjategevuse veteranide assotsiatsiooni juhatuse esimees Jevgeni Broi

Tähtsaimaks mälestusürituseks Tallinnas 2019. aastal on reedel, 15. veebruaril kell 17.00 Lasnamäel Afganistani sõdurite mälestuskivi juures toimuv pärgade panek.

Broi märkis, et tõenäoliselt ei saa teistest Eesti linnadest veteranid Tallinna kontserdile tulla. Tähistamine peaks olema kättesaadav kõigile, mitte ainult Sõjategevuse veteranide assotsiatsiooni liikmetele.

"Meie veterani-organisatsioonil on praegu 287 liiget. Kontsert toimub tööpäeval, nii et Kohtla-Järve, Sillamäe, Narva, Tartu, Pärnu inimestel ei ole nii lihtne pärast tööpäeva pealinna tulla," ütles Broi.

Laulud Afganistanist ja armastusest

Kontserdi repertuaaris pole mitte ainult "Afganistani laulud". "Ansambel "Timur ja Partisanid" esitab rohkem patriootilisi kompositsioone, samas Jevgeni Kunevitši laulud on pühendatud enamasti sõprusele ja armastusele. Inimesed peavad puhata saama, sest 14. veebruaril on ka valentinipäev," lisas Jevgeni Broi.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et 15. veebruaril 1987 ületas Nõukogude vägede viimane kolonn Afganistani ja NSV Liidu riigipiiri ning Afganistani relvakonflikt, milles kaotas elu 14 tuhat Nõukogude sõjaväelast, lõppes.

Kokku osales Afganistani sõjas 1652 Eestist teenistusse kutsutud sõjaväelast, 37 neist langes.

Paljude jaoks, kes ellu jäid, jaguneb elu kaheks – "enne Afganistani" ja "pärast Afganistani". Traditsiooniliselt kogunevad Eesti "Afgaani-veteranid" igal aastal selle sõja ohvrite memoriaali juurde ja mälestavad langenud kaaslasi.

Veteraniorganisatsiooni 2019. aasta üritused toimuvad ka Narvas, kus paar aastat tagasi avati mälestusmärk mitmesugustes Afganistani sõjalistes konfliktides langenud Eesti poegadele.

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)

Samal teemal

Eesti ämmaemandad õpetavad Afganistani kolleege
Eesti suurendab sõdurite piirarvu Afganistanis
Tagid:
aastapäev, Venemaa, sõjavägi, NSV Liit, Afganistan

Peamised teemad