11:47 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Eesti uudised
lühendatud link
9710

Kolmapäeval jõuavad Riigikogus kolmanda lugemiseni põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatused, mis sätestavad varasemast selgemalt, millistes olukordades on õpetajal õigus sekkuda, tagamaks koolis võimaluse nii turvaliseks õppimiseks kui ka õpetamiseks.

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Eelnõuga märgitakse senisest selgemalt vastutuse ja õiguste piirid turvalisuse tagamisel. Ideaalses olukorras saavad vanemad, kool ja õpilased igapäevareeglites omavahel kokkuleppele, kuid alati ei saa sellele toetuda, teatab Haridus- ja Teadusministeerium.

Aastaanalüüs: rahulolu Eesti haridusega on üldiselt suur >>

"Meil on vaja kindlust, et lastega kokkupuutvad täiskasvanud saavad alati seista nende huvide eest. Mida selgemalt on see koolis määratletud, seda parem. Õpetaja jagab ju lapsevanemaga sama rolli, kus on hool ja kohustus aidata lapsel saada vastutustundlikuks ja teotahtest pakatavaks täiskasvanuks," ütles minister Mailis Reps.

Muudatuste kohaselt saab õpetaja õiguse põhjendatud kahtluse korral kontrollida laste koolikotti ning võtta hoiule esemeid ning aineid, mis on põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse alusel koolis keelatud.

Kindlasti ei tohi õpetajad kasutada füüsilist jõudu selleks, et kedagi karistada. Sekkuda saab siis, kui on vaja ära hoida kahju teistele õpilastele või õpilasele endale.

Eesti noortepoliitika mudel kuulub Euroopa parimate hulka, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Loodan, et kauaoodatud põhimõtted saavad täna oma kindla vormi seaduse kujul," sõnas Mailis Reps ja lisas, et ei näe, et tegemist oleks sageli rakendust leidva sättega, pigem vastupidi:

"Õpetaja ja õpilase avatud ja koostöine suhe on ka edaspidi õppimise aluseks. Kuid nüüd ei peaks tekkima enam vaidlusi, kas tohib või ei tohi ja millal mida teha."

Innove ning Haridus- ja Teadusministeerium viisid mullu veebruarist aprillini üldhariduskoolides läbi rahuloluküsitlused, kus osales ligi 85% kõikidest koolidest. Küsitlusest selgus, et kõige kõrgemad on rahuloluhinnangud 4. klassi õpilaste hulgas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Minister Reps: valimiskampaania koht ei ole koolides >>

Iga-aastane rahuloluküsitlus toimus juba kolmandat korda ning selle ulatus on aasta-aastalt kasvanud. Kui 2016. aastal viidi küsitlus läbi 8. ja 11. klassi õpilaste hulgas, siis 2017. aastal küsitleti pea sajas koolis lisaks ka neljanda klassi õpilasi ning kaasati põhikooli õpilaste vanemaid ja õpetajaid.

Augustis avaldatud Haridus- ja Teadusministeeriumi aastaanalüüsi kohaselt on õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate rahulolu haridusega üldiselt suur, koolirõõm on suurim noorimate õppijate hulgas ja vähenenud on koolikiusamist kogenud õpilase osakaal, vahendas uudsiteportaal Sputnik Eesti.

Haridus- ja teadusministeerium lubab tõsta õpetajate miinimumpalga vähemalt 1250 euroni, mis toob 2019. aastaks kaasa keskmise palga tõusu vähemalt 1500 euroni. Samas on üldhariduskoolis endiselt probleemiks osakoormusega õpetajate suur osakaal, millele peaks leevendust tooma koolivõrgu jätkuv korrastamine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti vministeeriumi teadet.

Samal teemal

Lapsed ei julge veebis tekkinud muredest rääkida
Eesti kool tagab õpilastele suurepärased teadmised ning hirmuvaba õpikeskkonna
Lapsed ja Arvamusfestival
Ühendus Vene Kool Eestis käis haridusministeeriumis
Tagid:
turvalisus, õigused, õpetaja, lapsed, haridus, kool

Peamised teemad