06:48 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
111 0 0

Veebruari esimesel nädalal kontrollis Päästeamet kortermajades tuleohutusnõuete täitmist, kontrollitud hooneist oli tuleohutuse vaatest korras vaid 22%.

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. 4.-8. veebruarini kestnud kortermaja reidide käigus kontrolliti 328 maja, puuduseid leiti 256 majas. Kokku tuvastati 575 puudust, mis teeb keskeltläbi 1,75 puudust kortermaja kohta, teatab Päästeamet oma kodulehel.

"Seekordse reidi jooksul kontrollisime 328 kortermaja, tuleohutusnõuete täitmisega oli probleeme neist enamikes ning ka ühe maja kohta oli puuduseid rohkem kui üks," ütles Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe.

"Suurim murekoht on jätkuvalt trepikodades hoitavad lapsevankrid, jalgrattad, potililled ja vana mööbel, mis saavad takistusteks majast väljumisel ning tekitavad põlema süttimisel suitsu, mis jätab majaelanikud korteritesse lõksu," selgitas Tähe.

Ligi pooled kontrollitud kauplustest ei vastanud tuleohutusnõuetele >>

Tähe lisas, et kortermajade trepikojad ei ole mõeldud kolikambriteks vaid justnimelt majast ohutuks väljumiseks olukordades, kui on juhtunud halvim.

Päästjad hoiatavad ülekütmise eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кряжев

"Kortermajade ühiste pindade jagamisel tuleb arvestada kõigiga - see tähendab, et enda isiklikke asju ei ole mõistlik teistel jalus hoida. Sinu lapsevanker või jalgratas võib saada kellelegi saatuslikuks. Seepärast olime seekord ka karmimad kui tavaliselt ning hoolimatutele allahindlusi ei teinud. Evakuatsiooninõuete rikkumiste suhtes on Päästeametil täisleppimatus," lisas Tähe.

Osa rikkumistest oli võimalik koheselt lahendada, kuid 106 juhul alustasid inspektorid ka menetlust. Lisaks tavapärasele menetlusele on Päästeametil sellest aastast õigus rakendada lihtsamate väärtegude puhul ka lühimenetlust.

Lühimenetlust on õigus läbi viia näiteks kohustusliku suitsuanduri puudumise, tuletõkkeuste lahti hoidmise, evakuatsiooniteedel liikumist takistavate või põlvematerjalist asjade hoidmise, katkise või ohtliku küttesüsteemi kasutamise ja õigeaegselt korstna pühkimata jätmise eest. Lühimenetluse korral määratakse rikkujale trahv 40 eurot.

Tuleohutusnõuded korteris:

  • Eluruumis peab olema töökorras suitsuandur. Tahke- või gaasiküttega eluruumi paigalda lisaks ka vinguandur.
  • Hoolda küttesüsteeme. Hooldatud küttesüsteem on ohutu ja kestab kauem.
  • Korteri uks võiks olla seestpoolt ilma võtmeta avatav, et tulekahju korral sinna lõksu ei jääks.

Tuleohutusnõuded kortermaja ühiskasutataval pinnal:

  • Hoidke ühiskasutatavad väljumisteed puhtana. Trepikoda on ehitatud nii laiaks just seepärast, et kui ohuolukorras kõik majaelanikud korraga väljuda soovivad, siis on see võimalik.
  • Väljumisteele jäävad uksed peavad olema võtmeta avatavad juhuks, kui olete tulekahju või muu õnnetuse korral võtmed tuppa või jope taskusse unustanud. Selliselt ei jää te lõksu ning saate ohutult hoonest väljuda.
  • Kui keldri uks avaneb trepikotta, peab see olema tuletõkkeuks, et keldritulekahju korral ei leviks suits trepikotta. Vastasel juhul jääb kogu maja rahvas lõksu ega pääse välja.

2018. aastal hukkus eluhoonete tulekahjudes 45 inimest, neist korterelamutes 22 ja eramajades 21. Lisaks hukkus 1 inimene suvilas ja 1 ridaelamus. Sel aastal on tulekahjudes hukkunud juba 8 inimest.

Päästeamet koondab jääolude info kaardirakendusse >>

Päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete täitmist igapäevaselt, kuid lisaks tehakse eelmisest aastast reididena kontrollkäike kogu Eestis. Süstemaatilised kontrollkäigud annavad tuleohutuse olukorrast realistlikuma ülevaate.

Teisipäeva, 12. veebruari öösel põles Tartumaal Nõo vallas Nõgiaru külas kahekorruselises kortermajas korter, kust päästjad leidsid hukkunud mehe ja naise. Samas korteris käisid päästjad eelmise aasta novembris tuleohusalast nõu andmas. Seal elanud mees tavatses voodis suitsetada ja kippus suitsuandurit laest alla võtma kuna selle häire toas sigareti tõmbamist segas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Detsembri alguses kontrollis Päästeamet üle Eesti kokku 281 kauplust, millest ligi pooltel oli probleeme tuleohutusnõuete täitmisega. Kokku tuvastati 133 kaubandusasutusel 255 puudust. Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe sõnul oli kõige enam probleeme evakuatsiooniga seotud nõuete täitmisega, vahendas uudosteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Päästjad käisid mullu 1400 korral loomi või linde aitamas
Päästeamet korraldab kontrollkäigu kaubandusasutustesse
Eesti Energia, Päästeamet ning Häirekeskus sõlmisid koostööleppe
Gaasiga seotud väljakutsete arv on kasvanud
Tagid:
trepikoda, kontroll, kortermaja, tuleohutus, Päästeamet

Peamised teemad