08:25 12. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Peaminister Jüri Ratas linnade ja valdade päeval

Ratas: haldusreform tõstis omavalitsuste võimekust

© Фото : Riigikantselei
Eesti uudised
lühendatud link
72 0 0

Peaminister Jüri Ratas tunnustas 13. veebruaril linnade ja valdade päeval kõiki haldusterritoriaalse reformi edukasse elluviimisse panustanud inimesi ning avaldas veendumust, et muudatuste tulemusel on linnadel ja valdadel paremad võimalused oma piirkonda arendada.

TALLINN, 13. veebruar — Sputnik. Ratas ütles Tallinnas toimuval üritusel esinedes, et 2017. aasta sügisel jõustunud haldusterritoriaalse korralduse muudatuste eesmärk oli kasvatada omavalitsuste võimekust ning tagada elanikele kvaliteetsemad teenused, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас на Дне городов и волостей
Riigikantselei
Peaminister Jüri Ratas linnade ja valdade päeval

"Viimase aasta jooksul on enamik ühinenud omavalitsusi tegelenud sellega, et ühtlustada teenuseid ja toetusi kogu uue omavalitsuse piires. Suurematel omavalitsustel on paremad võimalused arendada välja ka spetsiifilisemaid teenuseid nagu näiteks koduhooldus või sotsiaaltransport," ütles ta.

Haldusreform on tehtud >>

Rääkides linnade ja valdade võimekuse kasvust, ütles Ratas, et toimunud on selge edasiminek ning ühinenud omavalitsused toimivad üha paremini. Tema sõnul näitavad esmased andmed, et ametnike koguarv on ühinenud omavalitsustes vähenenud umbes 10 protsendi ehk enam kui 300 teenistuskoha võrra.

Valitsus eraldas Tartu linnale 230 319 eurot
© Фото : Алексей Серов

Nii on kahanenud juhtide, raamatupidajate ja teiste tugiteenuste osutajate arv, kasvanud aga teenuseid korraldavate teenistujate osakaal.

Peale haldusterritoriaalse reformi lõpuleviimise on valitsus suurendanud Ratase sõnul omavalitsuste finantsautonoomiat ning tulubaasi, mis kasvab aastatel 2018-2021 kokku 185 miljonit. Lisaks on valitsuskabinet otsustanud tõsta omavalitsuste tulubaasi kohalike ülesannete täitmiseks antavaid sihtotstarbelisi toetusi.

Peaminister tõi linnade ja valdade päeval peetud ettekandes oluliste otsustena esile ka riigipalgaliste töökohtade pealinnast väljaviimise ning piirkondliku majandustegevuse tugevdamiseks mõeldud programmide käivitamise. Kagu-Eesti programmile on kuni 2022. aastani ette nähtud 3,2 miljonit, Ida-Viru programmile aga 23,6 miljonit eurot.

Omavalitsuste tulubaas kasvab 4,7 miljoni võrra >>

Volikogude algatusel ehk vabatahtlikult ühinenud 47 omavalitsusele eraldatakse ühinemistoetustena kokku 64,5 miljonit eurot. Sellest 49,9 miljonit eurot moodustavad investeeringud, 8,6 miljonit eurot koondamishüvitised ning 6 miljonit eurot muud kulud.

Muudeks kuludeks on näiteks IT süsteemide ühildamine ning siltide ja viitade väljavahetamine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Haldusreform muutis maakondade rahvaarvu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks omavalitsustele eraldatud 65,8 miljonile eurole on rahandusministeeriumil kulunud ligi miljon eurot erinevateks haldusreformiga seotud toiminguteks.

Näiteks ühinemiskonsultantide ja kohapealsete koordinaatorite palkamiseks, maavalitsuste poolt korraldatud valimiste läbiviimiseks ning analüüside ja uuringute tegemiseks. Samuti rahvaküsitluste läbiviimiseks ning maakondlike komisjonide, seminaride ja infopäevade korraldamiseks. Suurem osa kuludest kaeti Euroopa Sotsiaalfondist.

Pärast haldusreformi jäi varasemast 213 omavalitsusüksusest järele 79. Neist 28 ei muutunud, ent 10 endist valda jagunesid kahe või enama omavalitsuse vahel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Maakondade puhul oli muutus väiksem. Eestis on endiselt 15 maakonda, kuid enamiku territoorium ja rahvaarv on muutunud.

Samal teemal

Haldusreform ohustab ühiskonna sidusust ja julgeolekut
Haldusreformi järel muutub Eestis üle 400 000 aadressi
Haldusreform muudab statistikaameti tööd
Haldusreform: aadressid muutuvad automaatselt
Tagid:
linn, vald, Jüri Ratas, haldusreform

Peamised teemad