06:18 22. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
Eesti teadlased korraldasid piketi teadusele raha eraldamise viisi vastu

TAN täpsustas teaduse lisaraha jagamise proportsioone

Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti uudised
lühendatud link
6810

Kolmapäeval kogunesid teadlased Tallinnas Stenbocki maja juurde plakatitega protestima, et mõjutada Teadus- ja arendusnõukogu (TAN), mis arutas, kuidas teaduse lisaraha peaks jagatama. TAN jõudis ajalooliste otsusteni.

TALLINN, 14. veebruar - Sputnik. TAN leppis kokku teaduskulutuste arvutamise paremas metoodikas ning tegi ettepaneku lähtuda lisaraha jagamisel täpsustatud proportsioonidest, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Teadlased ja üliõpilased kogunesid kolmapäeval Tallinnas Stenbocki maja juurde plakatitega protestima, et mõjutada Teadus- ja arendusnõukogu (TAN). Sputnik Eesti korrespondent jälgis toimivat kohapeal, põhjalikumalt kirjutab meeleavaldusest poratali venekeelne pool.

Teadus- ja arendusnõukogu koosolekul otsustati, et teadus- ja arendustegevuse rahastamise eesmärgi – 1 protsent SKP-st – arvestamisel tuleb teadusleppe osapooltel (erakonnad, ülikoolid, teadlased, tööandjad jt) lähtuda haridus- ja teadusministeeriumi ning rahandusministeeriumi välja pakutud täpsustatud metoodikast.

 • Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Sputnik / Вадим Анцупов
 • Организационный секретарь Центрального союза профсоюзов Эстонии Артём Архангельский
  Организационный секретарь Центрального союза профсоюзов Эстонии Артём Архангельский
  Sputnik / Вадим Анцупов
 • В пикете приняла участие вице-мэр Таллинна Зюлейха Измайлова
  В пикете приняла участие вице-мэр Таллинна Зюлейха Измайлова
  Sputnik / Вадим Анцупов
 • Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Sputnik / Вадим Анцупов
 • Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Sputnik / Вадим Анцупов
 • Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока
  Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 6
Sputnik / Вадим Анцупов
Пикет эстонских ученых у здания правительства — Дома Стенбока

Selle järgi võetakse teaduskulude hulgast välja osa kõrghariduskuludest, kuid samas vaadatakse teaduskulutustena jätkuvalt näiteks panust teadusraamatukogudesse või Teaduste Akadeemiasse. Täpsustatud metoodika järgi on käesoleval aastal teaduse rahastamise osakaal SKP-st 0,71 protsenti.

Ühe protsendi eesmärgini jõudmiseks aastaks 2022 on vaja alates järgmisest aastast igal aastal lisaraha hinnanguliselt 47 miljonit eurot.

TAN-i ettepanek on lähtuda teaduse lisaraha jaotamisel proportsioonidest, kus 40% moodustavad teadussüsteemi ja teaduse arengut soodustavad meetmed, 40% ettevõtete teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni (TAI) kasvu ja teaduskoostööd toetavad meetmed, mille eesmärk on kasvatada erasektori omapoolseid investeeringuid.

20% moodustaksid valdkondlike poliitikate teaduspõhist kujundamist ning valdkonna eesmärkide elluviimist toetavad meetmed. Sama ettepaneku tegi kirjalikult TAN-ile tänaselt koosolekult puudunud Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Sealjuures täpsustas nõukogu varem avalikkuses küsimusi tekitanud ettevõtluse ja teaduse koostöömeetmete olemust – tegemist on ettevõtete TAI kasvu ja teaduskoostööd toetavate meetmetega, mille eesmärk on kasvatada erasektori teadus- ning arendusinvesteeringuid.

Peaminister Jüri Ratase sõnul tuleb teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni rahastamisel lähtuda süsteemi kui terviku toimimisest.

"Lisaraha jagamisel tuleb pidada silmas nii väljakutseid akadeemilises teaduses kui ka ühiskonnas ja majanduses laiemalt ning kindlasti jõuab lisaraha teadlasteni," sõnas Ratas.

"Meie teadlased teevad väga head tööd – rahvusvaheliste mõõdikute järgi oleme väga kõrge teadustasemega riik. Samas on vaja tõsta Eesti ettevõtete teadus- ja arendustegevuse taset. Lisaks peame suunama vahendeid valdkondlike probleemide lahendamiseks – need on mured ja väljakutsed, millega seisab silmitsi kogu Eesti ühiskond, olgu selleks näiteks elanikkonna vananemine ja sellest tulenevalt personaalmeditsiini arendamine," märkis Ratas.

Peaminister rõhutas, et kõik otsused peavad olema tehtud läbipaistvalt ja dialoogis nii teadus- kui ka ettevõtlusvaldkonna partneriga: "Ministeeriumid peavad järgmiseks TAN-i koosolekuks esitama täpsemad ettepanekud nii meetmete eesmärkide, sisu kui ka rahastamise kohta. Seda peavad nad ette valmistama koostöös partneritega ning järgides kaasamise head tava."

Тартуский университет
© Sputnik / Денис Пастухов

Eraldi olid koosolekul teemaks Eesti eelistused maailma suurima teadusrahastuse programmi, Euroopa Horisondi uues eelarveperioodis. Temaatiliste eelistuste kokku leppimine on oluline, et suunata oma ressurssi meile kõige olulisemate kokkulepete saavutamiseks.

Temaatilised eelistused peavad olema tähtsad riigi strateegilise arengu aspektist ning samuti pakkuma meie teadlastele võimalust anda oma panus Euroopa ühistesse pingutustesse üleilmsete probleemide lahendamisel ja tööstuse konkurentsivõime tõstmisel. Täpsemat infot saab haridus- ja teadusministeeriumist.

Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN) nõustab valitsust teadus- ja arendustegevuse strateegia küsimustes. Selle esimees on peaminister Jüri Ratas.

Eesti teadlased osalevad rahvusvahelise loodusteaduste turniiri žüriis >>

Nõukogusse kuuluvad ka ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, rahandusminister Toomas Tõniste ning valitsuse nimetatud liikmetena Jaak Aaviksoo, Toomas Asser, Toomas Luman, Gunnar Okk, Mart Saarma, Oliver Väärtnõu, Tarmo Soomere ja Toomas Tamsar.

Briti ajakiri Times Higher Education seab pingeritta pärast 2004. aastat Euroopa Liiduga ühinenud 13 riigi 53 parimat teadusülikooli ja esikohal on Tartu Ülikool. Teise Eesti ülikoolina on edetabelisse mahtunud Tallinna Tehnikaülikool, mis on 18. kohal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

Andmebaasi Clarivate Analytics Web of Science teadlaste mõjukuse ülevaates "Highly Cited Researchers report 2018" on nimetatud üle 6000 viimase kümnendi mõjukaima loodus- ja sotsiaalteadlase, kelle andmed põhinevad Web of Science´i andmebaasil.

Kui mullu loetleti ülevaates üle 3300 teadlase, kellest kuus olid seotud Tartu Ülikooliga, siis tänavu on selles 6000 maailma tippteadlast, kellest Tartu Ülikooliga on seotud kolmteist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
meeleavaldus, lisarahastus, teadlased, TAN

Peamised teemad