09:01 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Eesti uudised
lühendatud link
8310

Jääkattele tasub minna siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit. Populaarsemate siseveekogudel käivad jää paksust mõõtmes Päästeameti komandod.

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik. Veebruari alguses saabunud soojad ja vesised ilmad sulatavad õhemaks talve jooksul veekogudele tekkinud jääkihti, mistõttu tasub enne jääle minekut veenduda selle ohutuses, teatas Päästeamet.

"Veebruar on alanud üsna soojalt ning ilmaprognoosid lubavad plusskraadide jätkumist ka lähiajal. See aga tähendab, et veekogusid kaanetanud jääkiht hakkab sulama ning jääle minek võib olla ohtlik," selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala ning lisas, et uisusõpradel on turvalisem sportimiseks valida mõni tehisliuväli.

Päästeamet võtab siseveekogud erilise tähelepanu alla
© Sputnik / Владимир Корнев

Jääkattele tasub minna siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit. Populaarsemate siseveekogudel käivad jää paksust mõõtmes Päästeameti komandod ning andmeid saab vaadata kaardirakenduselt. Andmeid uuendatakse kord päevas seni, kuni on näha, et jääolud on muutunud taas stabiilseks, ehk jää on üle kümne sentimeetri paks ja ilmateade lubab pidevat külma.

Olenemata sellest, milliseid olusid jääkaart kajastab, on tegemist informatiivse kaardiga, mis annab nägemuse jääolude üldisest seisust. Täpse hinnangu jääoludele peab iga inimene ise andma.

Ida-Virumaal on lubatud minna Peipsi järve jääle>>

Jääle minnes peavad kaasas olema ohutusvahendid, ka siis kui jää pakus on lubatud 10 cm, sest ühe veekogu piires võivad jääolud tugevalt varieeruda. Mida kiirevoolulisem veekogu, seda ebaühtlasem on jää.

Läbi jää vajudes peab inimene arvestama, et jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.

Päästeamet kutsub kõiki inimesi üles ettevaatlikkusele ja tähelepanelikkusele veekogude ääres viibimisel. Lapsevanematel palume rääkida lastega kodus üle hapra jääga seonduvad riskid ning hoida oma lastel silm peal. Kui märkad hädalist või vajad ise abi, siis tuleb esimesel võimalusel helistada hädaabi numbril 112.

Ilm läheb soojemaks ja kuivemaks

Reede (15.02) öösel riivab Eestit madalrõhulohk. Kohati sajab veidi lörtsi ja vihma. Päeval tugevneb kõrgrõhuala mõju ja ilm on sajuta. Puhub tugev edelatuul ja seda eriti põhjarannikul. Õhutemperatuur on öösel 0..+3, öö hakul Ida-Eestis kuni -1, päeval +2..+5°C, teatas portaal Ilm.ee.

Kalur kõneles talvise kalapüügi ohutusreeglitest>>

Laupäeva (16.02) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on sajuta ning lääne- ja edelatuul jääb üürikeseks pisut nõrgemaks. Päev on selgema taevaga ja samuti sajuta. Kuid Norra rannikule jõudev aktiivne madalrõhkkond laieneb Läänemerele ja tõstab meilgi edelatuule taas tugevaks. Õhutemperatuur on öösel 0..+3, sisemaal võib kohati pool kraadi alla 0°C angeda, päeval +3..+6°C.

Pühapäeva (17.02) öösel liigub ikka aktiivne madalrõhkkond üle Lapimaa kagusse ja selle surve jõulist survet on Eestis tunda eelkõige väga tugeva lääne- ja loodetuulena. Päeval tõusva õhurõhu foonil jääb tuul vaiksemaks Lääne-Eestis ja alles õhtul Ida-Eestis. Laialdaselt on taevas selge, vaid üle Eesti idapoolse osa liigub pilvi, kuid suure tõenäosusega sadu neist ei tule. Õhutemperatuur on öö hakul +1..+2, sisemaal langeb hommikuks 0..2°C-ni, päeval tõuseb 0..+2, saartel kuni +4°C-ni.

Keskkonnaamet õpetab kalastajatele, kuidas elektroonselt kalastuskaarti taotleda>>

Esmaspäevaks (18.02) rahustab tugevnev kõrgrõhkkond tuule ja hoiab ilma sajuta. Öö on selgema taevaga ja sel juhul langeb õhutemperatuur -4..-9, sisemaal mõnel pool alla -10°C, vaid meremõjuga rannikul jääb 0°C lähedale, päeval tõuseb 0..-3, saartel ja läänerannikul +2°C-ni.

Teisipäeval (19.02) liigub uus madalrõhkkond üle Põhja-Skandinaavia Karjala poole, laieneb Läänemere äärde ja tõstab edelatuule väga tugevaks. Sajupilved toovad algul lund, hiljem aga juba lörtsi ja vihma. Õhutemperatuur on öösel saartel ja läänerannikul 0..+2, mandri sisealadel -1..-6, hommikuks tõuseb, päeval +1..+5°C.

Kolmapäeval (20.02) jääb Eesti madalrõhkkonna servaalale. Aeg-ajalt sajab lörtsi ja vihma, õhtu poole võib sadu lumisemaks muutuda. Lõõtsub tugev läänekaare tuul. Õhutemperatuur on öösel -1..+2, päeval +1..+4°C.

Maanteeamet soovitab: Ole tähelepanelik! Ka väikesed temperatuurimuutused 0-kraadi ümber võivad tekitada liiklusoludes suuri muutusi.

Sputnik Eesti soovitab kõigile ohutut liiklemist!

Tagid:
ohutus, ilm, jää, Päästeamet

Peamised teemad