09:07 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Eesti uudised
lühendatud link
10910

Neil päevil Tallinnas toimuva rahvusvahelise festivali Laste Peterburi korraldajad kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses oma programmi unikaalsusest, mis pälvib mitte üksnes venekeelse publiku tähelepanu.

TALLINN, 15. veebruar - Sputnik. Eestimaa pealinnas toimub 11. kuni 17. veebruarini kümnes rahvusvaheline festival Laste Peterburi, mille raames saab näha unikaalseid teatrietendusi, osaleda töötubades ja tutvuda noorte kunstnike loominguga.

В пресс-центре Sputnik Эстония Алексей Смокотов, Вероника Регуш и Катерина Устинова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali Laste Peterburi korraldajad kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses oma programmi unikaalsusest

Festivali peadirektor Aleksei Smokotov, tehniline direktor Veronika Reguš ja pressiatašee Katerina Ustinova rääkisid Sputnik Eesti pressikeskuses, mismoodi pilootprojektist kujunes ulatuslik ettevõtmine, miks see lastele oluline on ja milles seisneb tema ainulaadsus.

Piirideta festival

Aleksei Smokotovi sõnul sai festivali ajalugu alguse kümme aastat tagasi Berliinist. Selle korraldajatel oli põnev tundma õppida Euroopa publiku reageeringut Venemaa laste loomingule. Valiti välja mõned teatrietendused ja korraldati töötube, mis tekitasid kohalikes elanikes uskumatut vaimustust.

Генеральный директор Международного фестиваля Детский Петербург Алексей Смокотов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali peadirektor Aleksei Smokotov

Peale läbirääkimisi Peterburi linnavalitsusega otsustati piire laiendada ja lastekollektiive erinevates riikides tutvustada.

"Nüüd on neie festivali kontseptsiooniks maailmas ringireisimine. Me tutvustame Euroopa publikule parimaid teatrilavastusi ja parimaid haridusprogramme, mis Peterburis olemas on," ütles Smokotov.

Tavaliselt kuuluvad festivalikavasse kontserdid, paar-kolm teatrietendust, laulu ja näitlejameisterlikkuse töötoad ning tihtilugu korraldatakse ka ümarlaud vene keele võõrkeelena õpetamise kaasaegse metoodika teemal, mille järele on välismaal alati nõudlust.

Kuna programm muutub iga aastaga, siis saadetakse ka reisile erinevaid Peterburi loomekollektiive.

Keel, mida mõistavad kõik

Kuivõrd üks festivali põhimõtteid seisneb selles, et tutvustada teiste riikide publikule Peterburi kunsti, tõlgitakse kõik üritused kohalikku keelde.

Международный фестиваль Детский Петербург в пресс-центре Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Laste Peterburi festival Tallinnas

Mis puudutab Tallinna jaoks ette valmistatud programmi, siis nukuetendus "Pähklipureja" on arusaadav absoluutselt kõigile, kuna selles ei ole dialooge. Välismaal näidati seda etendust esmakordselt möödunud aastal Madridis ja Hispaania lapsed olid sellest vaimustuses.

"Loodame, et Tallinna publiku puhul on reaktsioon samasugune," ütles Smokotov.

Festivali raames on kavandatud ka kahe raamatu – "Mere ja maa vahel" ning "Kalevala" esitlus, kus kõneldav tõlgitakse ka eesti keelde.

Lavastus "Helepunased purjed" on aga ilma tõlketa. Sest kuna tegemist on muusikaliga, on laulu- ja tantsukeel festivali direktori sõnul kõigile arusaadav. Nende jaoks, kes teaose süńdmustikust üldse midagi ei tea, on koostatud brošüürid, kus on eestikeelse tõlkega sisukokkuvõte.

Kultuurisidemed on poliitilistest tugevamad

Aleksei Smokotov rõhutas, et kuigi sõbralikes suhetes Eesti ja Venemaa vahel on toimunud kõrgemal tasandil teatud tagasilangus, ei ole kultuurikoostöö kahe riigi vahel soikunud.

"Festivalil osalevate laste jaoks on see esmajoones ringreis, võimalus uusi riike tundma õppida. Kohalikele lastele aga on see võimaluseks tutvuda oma eakaaslastega Venemaalt, nendega sõprust sõlmida," nentis Smokotov festivali kasutegurit nii osaliste kui publiku jaoks.

Tehtud töö tähtsaimaks tulemuseks loeb ta tõsiasja, et välismaa lastekollektiivid tulevad seepeale meelsasti oma lavastustega Peterburisse.

Lapsed tähendavad eksamit

Veronika Reguši hinnangul on lapsed kõige avatumaks auditooriumiks, kellega kujuneb alati vaimustav dialoog ja vahetu tagasiside.

Техническиий директор фестиваля Детский Петербург Вероника Регуш
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali tehniline direktor Veronika Reguš

"Sel hetkel saad aru, et kultuuri ja lapsepõlve jaoks ei ole piire. See on just see rõõmus rahulolu, mille saab nii laps, kes laval seisab kui ka laps, kes saalis istub," nentis Reguš.

Katerina Ustinova lisas, et lapsvaataja osutub omal kombel suureks eksamiks ürituste korraldajatele.

Пресс-атташе Международного фестиваля Детский Петербург Катерина Устинова
© Sputnik / Вадим Анцупов
Festivali pressiatašee Katerina Ustinova

"Täiskasvanud inimene võib lavastaja mingisuguse eksimuse andestada, võib mõelda, et lavastaja alles otsib ennast. Aga petta ei anna, nemad tunnetavad, kas laval toimuv on ehtne või mitte," lausus Ustinova.

Kõigile loomekollektiividele, kes Peterburisse vastuvisiidile sõidavad, korraldatakse alati põnevaid ekskursioone ja huvitavaid üritusi.

Nädalavahetuse eeskava

  • 16. veebruaril kella 11-st 14-ni toimub Vene Kultuurikeskuse väikeses saalis kõigile huvilistele näitlejameisterlikkuse töötuba teatristuudio Gorošina (Hernetera) kunstilise juhi Jevgenia Latonina juhendamisel.
  • Samal päeval kella 10-st 12-ni saab külastada näitlejameisterlikkuse töötuba Marina Landa käe all, kes on mitmete animaseriaalide nagu "Kikoriki", "Lendavad loomad" jt muusika autor. Üritus leiab aset muusikateatris Sakala laululapsed.
  • 17. veebruaril algusega kell 12, kell 15 ja kell 17 on Vene Teatris nukuteatri Kukolnõi Format lavastuse "Pähklipureja" etendused.
  • 15. ja 16. veebruaril Solarise kaubanduskeskuses raamatute "Mere ja maa vahel" ning "Kalevala" esitlus.
  • Kuni 17. veebruarini on Vene Kultuurikeskuses avatud lastejoonistuste näitus "Armastan sind, Peetri loodu..."

Samal teemal

Tallinnas algab rahvusvaheline festival Laste Peterburi
"Estonia" direktor: Moskva gastrollideks tuli tellida terve lisarong
Venemaa ja Eesti ettevõtjad rääkisid eduka äri saladustest
Suursaadik: kultuurivaldkonnas tegutsevad Eesti ja Venemaa vägagi ladusalt
Venemaa suursaadik takistustest Eestiga suhete parandamisel

Peamised teemad