18:35 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
18001

Kakskeelse riigigümnaasiumi rajamine Kohtla-Järvel on jõhker venestamispoliitika, mis viib eestluse hääbumiseni Ida-Virumaal ja sillutab teed piirkonna hõivamiseni Venemaa poolt, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. Helme sõnul peab Kohtla-Järvele riigigümnaasiumi rajamise eesmärk olema riigi kohalolu tugevdamine Ida-Virumaal ja eesti keele positsioonide edendamine selles piirkonnas, seisab EKRE kodulehel.

"Eesti haridussüsteem peab olema eestikeelne ja just riigigümnaasium on see, kus seda hariduspoliitikat ellu viia. Praegune valitsus liigub aga vastupidises suunas," ütles Helme.

"Keskerakondlase Mailis Repsi rajatav kakskeelne riigigümnaasium, kus eesti emakeelega õpilaste osakaal jääb 15-20 protsendi kanti ja õppekeskkond on ametlikult venekeelne, toob kaasa eestikeelse hariduse hävingu Ida-Virumaal. On aja küsimus, kui loovutame Ida-Virumaa täielikult vene keelele, misjärel Venemaa meile "Krimmi teeb"," ütles Helme.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Tema sõnul peaksid Repsi venemeelse hariduspoliitika vastu huvi tundma õiguskaitseorganid. "Eestikeelse hariduse väljasuretamine on ühemõtteliselt põhiseadusvastane tegevus," märkis Helme.

Kui praegu puudub Repsi saamatuse või tahtmatuse tõttu valmisolek alustada 1. septembril Kohtla-Järve loodavas riigigümnaasiumis sajaprotsendilise eestikeelse õppega, siis tuleks jätkata senise süsteemiga.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

"Riigigümnaasiumiga saab alustada alles siis, kui oleme ette valmistanud eestikeelsed pedagoogid nii lasteaedade kui ka koolide jaoks ning vene lapsed suudavad eesti keeles õppida," ütles Helme.

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas küünilisteks väiteid, et taotlused "ühtse kooli" loomiseks Eestis tulevad väidetavalt venekeelsetelt õpilastelt ja nende vanematelt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti poliitikute mõttekäik "ühtse kooli" loomise kasulikkusest Eestis on vaid liikumise maskeerimine peamise eesmärgi poole, milleks on hävitada täielikult venekeelne haridus riigis. Sellise avalduse tegi Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Neljapäeval, 7. veebruaril toimunud briifingul märkis diplomaat, et Eestis vähemuste õiguse olukord õppida oma emakeeles, ei saa mitte muret tekitada.

"Pärast venekeelse kõrghariduse edukat kaotamist ilmnevad riigis üha selgemalt märgid valmisolekust üleminekuks täielikult eestikeelsele keskharidusele. Kõike seda varjatakse mingi "ühtse kooli" ideega, mille kohaselt vene ja eesti koolilaste õpetamine toimub koos, kuid eesti keeles," ütles Zahharova.

Isamaa: Eesti liigub ühtse eestikeelse haridussüsteemi suunas >>

Isamaa: eestikeelne õpe Ida-Virumaal peab säilima

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja aseesimehe Siim Kiisleri sõnul tuleb Põhiseadust täita nii Kohtla-Järvel, Tartus kui Tallinnas ning eestikeelne õpe Ida-Virumaal peab säilima, edastab portaal Uued Uudised.

Venemaa välisminister Sergei Lavrovi pressi-konverents
© Sputnik / Владимир Астапкович

Kiisleri sõnul on Isamaale täiesti vastuvõetamatu Haridus- ja teadusministri avaldus, mille tagajärjel ei ole Järve gümnaasiumi gümnaasiumiastme sulgemise järgselt võimalik õppida Kohtla-Järvel 100% eesti õppekeelega koolis.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kinnitas, et Ida-Virumaa peab saama täielikult eestikeelse riigigümnaasiumi Kohtla-Järvele ja see on Isamaa erakonna seisukoht, millega ei tingita.

Tema sõnul läheb Isamaa jaoks punane joon teispool Narva jõge ja siinpool asuv on Eesti ning Eestis tuleb eesmärgiks seada eestikeelne haridus kõikides riigikoolides. 

"Eestikeelne hariduse andmine peab algama lasteaiast ja jätkuma põhikoolis ning gümnaasiumis. See on kõigi õpilaste huvides. Eestikeelse hariduse edendamine Ida-Virumaal on kogu Eesti riigi huvi. See võimaldab tänastele õppuritele olla peale õpinguid edukad tööjõuturul ja elus hakkamasaamisel," selgitas Seeder.

Lisaks mõistis Seeder teravalt hukka peaminister Jüri Ratase valimiseelse avalduse, mille kohaselt Kohtla-Järve riigigümnaasiumis tuleks alustada osaliselt venekeelse õppega.

Õiguskaitsjatelt Baltimaade venelastele: kui oleme passiivsed, siis meid hävitatakse >>

"Ilmselgelt on see avaldus ajendatud valimiseelsest situatsioonist ja Keskerakonna soovist püüda vene valijate hääli," rääkis Seeder.

Haridus- ja teadusministri avalduse kohaselt alustatakse sügisel uues riigigümnaasiumis õppetööd lisaks eestikeelsele õppekavale kakskeelsete õppekavade alusel.

Venelased eestlaste hõimu liual
© Sputnik / Вадим Анцупов

Isamaa on seisukohal, et ministeeriumi tegevus on vastuolus EV põhiseaduse preambuliga, mis sõnastab riigi tahte arendada riiki, mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. 

Ministri avaldus on käsitletav tahtmatusena täita põhiseaduse preambulit. Kvaliteetne ja kogukonna ootustele vastav haridus tuleb tagada kõigis maakonnakeskustes ja suuremates linnades, seisab artiklis.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Eesti president Kersti Kaljulaid teatas sõnaselgelt vabariigi üleminekust eestikeelsele haridussüsteemile nii või teisiti, kuna selline otsus on juba tehtud.

Moskva omakorda on korduvalt märkinud, et riigi venekeelsete elanike ilmajätmine emakeelsest haridusest on vastuvõetamatu. Sellest rääkis jaanuari keskel toimunud pressikonverentsil ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kus ta kritiseeris "ühtse kooli" ideed.

"Selline idee on lihtsalt vastuvõetamatu. See pärsib vene keelt kõneleva vähemuse huve ja on suunatud vähemuse sunniviisilisele kaasamisele eestikeelsesse ruumi," ütles minister.

Samal teemal

Grigorjan: riigipead ma austan, aga tõde on hinnalisem
Kindel trump: millal Eestis rahvusküsimus lahendatakse
Venelased eestlaste hõimu liual
Tagid:
kool, venekeelne, EKRE, Ida-Virumaa, Mailis Reps, Haridusministeerium, haridus

Peamised teemad