18:45 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
93 0 0

Reformierakond lubab tõsta pensionit, kehtestada 500-eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine ning põhimaanteede neljarajaliseks ehitamine - need on rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt erakonna kalleimad lubadused.

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Reformierakond lubab majanduskasvu toel vanaduspensione nelja aasta jooksul tõsta 200 euro võtta, vahendab Pealinn BNS-i. Ministeeriumi hinnangul oleks selle lubaduse negatiivne rahaline mõju valitsussektori eelarvepositsioonile 266 miljonit eurot.

Ministeerium leiab, et lisapensionitõusul oleks positiivne mõju tarbimisele: vähenevad pensionäride suhteline ja absoluutne vaesus. Samas toob ministeerium esile, et 2019. aasta keskmine vanaduspension on prognoosi kohaselt 480 eurot ning ilma erakorralise tõusuta tõuseb keskmine pension aastaks 2023 indeksi tõttu veidi üle 100 euro ehk 585 euroni.

Keskerakond juhib, Reformierakond astub kandadele, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Praegune opositsiooniliider lubab ka kõigile maksumaksjaile 500-eurose kuise tulumaksuvaba miinimumi kehtestamist. Selle negatiivne mõju eelarvele oleks ministeeriumi hinnangul 247 miljonit eurot.

Ministeerium eeldab seda hinnangut andes valitsussektori struktuurset tasakaalu, mitte riigieelarve struktuurset tasakaalu. Rahandusministeerium lisab, et antud lubadus vähendab üle keskmise palgaga inimeste maksukoormust, kuid samas oleks selle mõju hõivele väga väike.

Teed neljarajalisteks

Erakond lubab valmis ehitada neljarajalised Tallinn-Tartu, Tallinn-Pärnu ja Tallinn-Narva maanteed põhimaanteed. Selle lubaduse negatiivne mõju eelarvele oleks ministeeriumi hinnangul aastas 200 miljonit eurot.

Ministeerium märgib, et lubadusel oleks positiivne mõju transpordile, ehitussektorile ja majanduskasvule. Samas lisab ministeerium, et kuna 2020. aastal alustatakse Rail Balticu ehitamisega, võib lisanduv ehitustööde maht tekitada ehitusressurside ebapiisavuse.

Lisaks lubab praegune opositsioonierakond nelja aastaga tõsta täiskoormusega õpetaja keskmise palga vähemalt 2000 euroni. Ministeeriumi hinnangul oleks selle negatiivne mõju eelarvele aastas 124 miljonit eurot.

Reformierakond lubab ka hooldusabi vajavate inimeste toetamiseks luua mitmekesiste lahenduste paketi, millesse kuuluvad erinevad teenused, mida abivajajad saavad kodus, eakatele mõeldud teenusmajad, hooldekodud, õendushaiglad ja hospiitsid. Selle mõju lubaduse eelarvele oleks ministeeriumi hinnangul 161 miljonit eurot.

Aktsiiside langetamine maksutulusid ei suurenda

Seejuures ei andnud ministeerium hinnangut Reformierakonna lubadusele alandada aktsiisid konkurentsivõimelisele ja tarbimist vähendavale tasemele. Seda seepärast, et erakond ei ole aktsiisimäärasid täpsustanud. Ka ei suurenda ministeeriumi hinnangul praeguses olukorras aktsiiside langetamine maksutulusid.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

Plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse kahele protsendile
© Sputnik / Вадим Анцупов

Erakondadeüleselt on kõige suurema kuluga lubadused pensionitõusud, maantee-ehitused, tulumaksumuudatused, õpetajate palgatõus, hoolduskoormuse vähendamine, teadus ja arendustegevuse kulude kasv ja tervishoiukulude kasv.

Hinnatavaid katteallikaid tõi oma programmis kõige rohkem välja Vabaerakond, mis tõi välja seitse katteallikat. Eesti 200, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Rohelised ja Sotsiaaldemokraatlik erakond tõid välja kaks katteallikat ning Elurikkuse erakond, Isamaa ja Reformierakond ühe katteallika. Keskerakond ei toonud välja ühtegi hinnatavat katteallikat.

Hinnangud valimislubaduste eelarvemõjule avalikustab rahandusministeerium tänavu neljandat korda. Analüüsi tulemused võimaldavad ka kodanikel ja ajakirjanikel valimislubadusi terviklikumalt hinnata.

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis korraldatakse 3. märtsil 2019. aastal.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
lubadused, eelarve, Riigikogu, Reformierakond, valimised

Peamised teemad