04:07 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
20520

Millistes tingimustes karusloomi peetakse, kas nad kõik on "tapale määratud", mispärast on karusnahaäri praegusel ajal raskevõitu ja kuhu Eestis toodetud nahad praeguses turusituatsioonis lähevad, selles püüdis Sputnik Eesti selgust saada oma külaskäigul suurde karusloomafarmi.

ТАLLINN, 20. veebruar — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Sputnik Eesti külastas Karjaküla karusloomafarmi (ettevõte AS Balti Karusnahk), kus kasvatatakse hõberebaseid ja polaarrebaseid, Eestis käimasoleva aktiivse võitluse taustal sedalaadi tegevuse vastu ja sai teada, millised on karuslooma argipäevad ja karusloomakasvatuse väljavaated Eestis.

Eesti suurim karusloomakasvandus asub Harjumaal Keila linna külje all. Lumisel, kuid mitte väga külmal veebruaripäeval sõitis Sputnik Eesti sellesse loomafarmi just karusloomakasvandusele tuginevas Karjaküla alevikus, mis rajati juba ammusel 1924. aastal, mil Harjumaale toodi Skandinaaviast esimesed karusloomad.

Звероферма  в Карьякюла самая крупная в Эстонии
Sputnik / Вадим Анцупов
Kuidas Eesti karusloomafarm kriisist välja rabeleb

Juba selles hoones, kus paiknevad ettevõtte AS Balti Karusnahk kontoriruumid, annab lõhn aimu loomade lähedalolust. Lõhn ei ole küll liiga tugev – mõne minuti pärast harjud sellega ära. Ringkäigu korraldavad meile AS Balti Karusnahk juhatuse liige Marge Tiidus ja rebasefarmi juhataja Aleksandr Litovski.

Loomafarmi sattudes tunned end Jevgeni Zamjatini kangelasena düstoopiaromaanis "Meie", kus kõik inimesed ideaalses ühiskonnas pidanuks olema üksteisega sarnased ja kujutama endast ühesuguseid mutrikesi riigi ühtses mehhanismis. Nõnda on ka Karjakülas, ainult et inimeste rollis esinevad siinpuhul loomad.

На ферме сейчас содержится около 1500 песцов
Sputnik / Вадим Анцупов
Karusloomafarmis on umbes 1500 hõberebast

Loomafarmi territooriumile on rajatud pikkade ühetaoliste ridade kaupa ühesuguseid puure, millest paljudes istub oma elukas. Igal isendil on oma pass, kus on kirjas põhilised näidud, sealhulgas looma sünniaasta ja päritolu. Põhiosa loomadest sünnib selles samas farmis, kuid teatud isendid ostetakse ka välismaalt – et vältida liigset veresugulust.

Mitte mahanottimiseks: viissada naaritsat võivad rahumeeli elada

Loomi on kasvanduses, nagu ütleb Litovski, antud hetkel umbes kolm tuhat isendit – umbes 1500 hõberebast ja 1500 polaarrebast. Lisaks on veel viissada naaritsat, aga nahatootmiseks neid ajutiselt ei kasutata, vaid nad elavad siin vaid populatsiooni säilitamise nimel. Litovski tunnistab, et loomafarm elab praegu läbi raskeid aegu – lähimas tulevikus on oodata personali koondamist ning ettevõtte tulud on kahanenud*.

Управляющий лисьей фермой Александр Литовский
Sputnik / Вадим Анцупов
Rebasefarmi juhataja Aleksandr Litovski

Ühest küljest avaldavad kriisile oma mõju loomaõiguste kaitsjate katsed mõjutada Eesti ametivõime karusnahatootmist riigis üldse likvideerima.

Teisest küljest on olemas ka globaalsem probleem – selleks on ülemaailmne karusnaha ületootmine seoses sellega, et Poola ja eriti Hiina on asunud väga agaralt karusnahatööstusega tegelema. Loomade pidamistingimused, kinnitab Marge Tiidus, ei ole Poola ja Hiina loomafarmides enamasti just parimad ning Poola ja Hiina kaup pole seetõttu kõige kõrgema kvaliteediga, kuid karusnahku on toodetud sedavõrd palju, et karusnaha hinnad on maailmaturul kõvasti kukkunud.

Ja kui varem sai Karjaküla farm müüa karusnaha (nii hõle- kui polaarrebase oma) mitmesaja euro eest, siis nüüd keskmiselt vaid 70 euro eest.

Uued puurid nõudsid märkimisväärseid investeeringuid

Raskemaks läks Karjaküla loomafarmis ka pärast seda, kui suur hulk raha kulus uute puuride paigaldamisele. Nüüd vastab puur kõikidele Euroopa karusloomakasvatuse standarditele ja isegi ületab neid – et mitte üksnes alalõpmata kontrollimisi läbida, vaid et ka nõuete karmistamise korral ei peaks hakkama taas puure ümber ehitama.

Это клетки старого образца, которые не соответстуют европейским требованиям
Sputnik / Вадим Анцупов
Lomafarmis võib näha ka vanu puure

Sätestatud loomapidamisnõuete loendis on muuhulgas vastavad puurimõõtmed, automaatjooturi olemasolu (et loom saaks igal hetkel vett juua) ja põrandapind lesimiseks. Lomafarmis võib näha ka vanu puure, mis eristuvad halvas mõttes nii ruumikitsikuse kui ka lihtsalt välimuse poolest.

На изготовление одной шубы идет от 10-20 шкурок животных
Sputnik / Вадим Анцупов
Ühe kasuka valmistamiseks kulub 10-20 looma nahk

Puuriridade kohal võib silmata pealdisi "aretus" ja "tapale". Aretusloomad vastutavad tõu taastootmise eest ja elavad kaua – senikaua kui nad on suutelised oma ülesannet täitma ja järglasi andma.

Во многих странах мира зверофермы уже запрещены, Эстония пока не входит в этот список
Sputnik / Вадим Анцупов
Puuriridade kohal võib silmata pealdisi "aretus" ja "tapale"

Mõned isendid on loomakasvanduses juba üle kümne aasta vanad ning mõned aretusloomad surevad lausa loomulikku surma. Tapaloomade poorid on aga senimaani tühjad. Need täituvad siis, kui sünnivad kutsikad. Osa neist, selgitab Litovski, saavad aretuskarja liikmeiks, teistele aga saab osaks kurb saatus – elanud siin ilmas vaid ligi kaheksa kuud, lähevad nad karusnahaks.

На небольшом складе висят шкурки животных – то, ради чего их здесь и содержат
Sputnik / Вадим Анцупов
Väikeses laos ripuvad loomade nahad

2018. aastal toodeti Karjaküla farmis ühtekokku ligi 11 000 rebase- ja hõberebasenahka.

Vabas looduses kaubanduslik karusloom ellu ei jääks

Kogu looma elutsükkel kulgeb loomafarmis. Marge Tiidus ütleb, et vabaduses niisugused loomad elada ei suuda, kuna on nii pikka aega aretatud puuris pidamiseks kaotanud oskused jahti pidada, toitu hankida.

Член правления AS Balti Karusnahk Марге Тийдус демонстрирует шкурки песцов
Sputnik / Вадим Анцупов
AS Balti Karusnahk juhatuse liige Marge Tiidus

"Need loomad on aretatud aastaid kestnud selekteerimisega, seetõttu käituvad nad väga taltsalt. Kui loomafarmis oleksid metsloomad, siis nemadki kohaneksid siin. Kui, ütleme, saabub söödamasin, siis on loomad erutatud, valmis toidu pärast kaklema. Aga paiguta koos loomaga puuri näiteks küülik – ja mitte midagi ei juhtu," väidab Tiidus.

Ja tõepoolest, enamik loomi ei käitu sugugi metslooma kombel. Ainult üksikud isendid närvitsevad ülearu ja ilmutavad võõraste juuresolekul rahulolematust.

У песца две формы окраски — это голубая и белая
Sputnik / Вадим Анцупов
Hõberebaseid on kahte tooni - sinakaid ja valgeid

Litovski meenutas juhtumit, kus loomakaitsjad tungisid loomafarmi ja avasid puurid, et loomad saaksid vabadusse pääseda. Ent juhataja on veendunud, et paljud rebaste ja hõberebaste õiguste eest võitlejad ei mõista, et puuriloom ja metsloom on täiesti erinevad loomad.

"Loomakaitsjad ei saa mitte millestki aru ja ajavad kõik absurdini. Näiteks väidavad nad koguni, et meil loomafarmis nülitakse loomalt nahk maha ja hiljem kasvab see taas asemele. Riputavad internetti fotosid Hiina loomafarmidest, et näidata "kohutavaid pidamistingimusi" Karjaküla kasvanduses. Aga meil ei ole kasulik looma halbades tingimustes pidada – kaup tuleb ebakvaliteetne ja konkurentsivõimetu," rõhutab Aleksandr Litovski ja lisab, et farmis leitakse, et loomadesse tuleb suhtuda samaviisi, nagu suhtutakse sõbrasse või lähedasse inimesse.

Riigikogu lükkas karusloomafarmide sulgemise ettepaneku tagasi >>

Nõnda valitakse ka töötajaid (enamik töölistest on Karjaküla aleviku elanikud, mitmendat põlve loomakasvatajad) – nad peavad loomi armastama ning loom tunnetab alati kena suhtumist temasse.

Kuhu lähevad hukatud loomade nahad

Karjaküla karusloomakasvandus töötab põhiliselt ekspordiks – ainult paar protsenti toodetud karusnahast on määratud siseturule. Eestis on nii rahvaarv väike kui ka talved üsna külmad. Seetõttu saadab farm oma toodetud karusnahad (toornaha) Soome oksjonile, kust nad lähevad töötlemisele ja seejärel jõuavad vabrikutesse või kauplustesse. Karjaküla kauba järele on suur nõudlus näiteks Venemaal ja Hiinas, seega nendes riikides kus on tihti pakaseilmad ja kus ilma karusnahata lihtsalt läbi ei saa.

На небольшом складе висят шкурки животных – то, ради чего их здесь и содержат
Sputnik / Вадим Анцупов
Väikeses laos ripuvad loomade nahad

"Lisan, et me ei sunni mitte kedagi oma toodangut ostma, ei reklaami seda, kuid naturaalse karusnaha järele on alati nõudlust, mingit sünteetikat ei anna sellega võrrelda. Naturaalne karusnahk on ju ka orgaaniline toodang, mis ei saasta loodust," ütleb Tiidus loomakaitsjate väidete peale, et ei tohi tappa ainult karusnaha pärast.

Säherdune äri: rebast toidetakse rebasega

Eraldi tasub rääkida loomatoidust, mida toodetakse farmi territooriumil asuvas söödaaköögis ja mis koosneb liha-, kala-, ja teraviljajäätmetest. Loomasööt sisaldab ka vajalikke vitamiine ja toitaineid ning on, nagu Litovski nendib, koostiselt sarnane kassi- ja koeratoiduga, ainult granuleerimata.

С помощью этих машин происходит раздача еды
Sputnik / Вадим Анцупов
Nende seadmete abil jagatakse sööki

Aasta jooksul tarvitavad Karjaküla loomad, keda toidetakse kaks korda päevas, kuni tuhat tonni niisugust toitu.

Paljud Eesti ettevõtted on huvitatud sellest, et mitte lisatasu eest hävitada tootmisjäätmeid (neid põletatakse loomse päritoluga kõrvaldaaduste kogumise ja hävitamisega tegelevas riigiettevõttes AS Vireen – toim.), vaid müüa need odavalt või isegi tasuta ära anda realiseerimiseks loomafarmile. Ja see on üks tegureist, mis loomafarmi pinnal hoiab.

Ka karusnahatootmise jäätmeid ei põletata ära, seega on farmis kohta ka kannibalismile. Kui hukkamine on toimunud, saadetakse jäätmed Karjakülast 40 kilomeetri kaugusele vastavasse tsehhi, kus loomajäänused keedetakse, külmutatakse ja veetakse farmi tagasi toiduna seal elavatele loomadele. Tasub lisada, et hukkamine toimub kord aastas ning loomad surmatakse elektrivooluga – leitakse, et see on kõige humaansem meetod.

Karjaküla farmis on ka positiivsemaid momente. Näiteks rebasekutsikaid ostetakse aeg-ajalt kodusteks lemmikloomadeks.

Niisiis võib lugeja ise järelduse teha, kas karusloomafarmidel on eluõigust ja kas on ikka igati õigus loomakaitsjatel, kes nõuavad Eestis karusloomafarmide sulgemist. Sest nagu Sputnik Eesti kirjutas, karusloomatootjad on veendunud, et need kasvandused aitavad mitte üksnes tohutut kogust liha- ja kalatööstuse jäätmeid keskkonda kahjustamata utiliseerida, vaid võivad riigipoolse toetuse korral tuua Eestile ka märkimisväärset eksporditulu.

Tootjad: karusloomafarmid toovad Eestile eksporditulu >>

Loomaõiguslased aga on kindlad, et loomade pidamistingimused loomakasvandustes ei vasta kaasaegse maailma eluolu põhimõtetele ning seetõttu tuleks need loomafarmid sulgeda. "Surnud loomad ei ole ehteks," kinnitasid loomaõiguslased ühel ma üritusel, kus nõuti Eesti karusloomafarmide sulgemist.

Täpsustus

*Ettevõtte AS Balti Karusnahk rahalised näidud:

Teenitud tulu (miljonit eurot)

2015 — 3,86

2016 — 2,24

2017 — 2,04

Kulud (miljonit eurot)

2015 — 0,76

2016 — 2,35

2017 — 1,48

Keskmine töötajate arv:

2015 — 73

2016 — 49

2017 — 46

Samal teemal

Kingitus Eestile: 20 Eesti moeloojat on öelnud karusnahale "ei!"
Eesti lasterõivaste tootjad loobuvad karusnahast
Pilvre algatab karusloomade kasvatamist lõpetava seaduseelnõu
Tagid:
karusloomafarmid, karusloomakasvatus, karusloom, majandus, ettevõtlus, loomakaitsja, loomad, karusnahk

Peamised teemad