10:25 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Eesti uudised
lühendatud link
81 0 0

Riigikogu võttis vastu kolmapäeval vastu seaduse, millega riigi raamatupidamine läheb üle e-arvetele. Alates 1. juulist saab avalikule sektorile arveid saata ainult e-arvetes.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Rahandusminister Toomas Tõniste sõnul on tegemist olulise muudatustega, sest nüüd saab riigi raamatupidamine üle minna ühtsele arvete töötlemise süsteemile senise mitme asemel, teatas Rahandusministeerium.

"Avalikule sektorile saadetakse aastas ligikaudu 2 miljonit arvet ning nende töötlemine erinevates süsteemides on töö- ja ajamahukas," ütles Tõniste.

Ministrid allkirjastasid Tallinna e-valitsemise deklaratsiooni >>

"E-arvetele üleminekuga kehtib nüüd riigi raamatupidamises üks kord andmete sisestamise reegel. See vähendab arvete töötlemiseks kuluvat tööhulka ja -aega ning säästab maksumaksja raha," lisas ta.

Seaduseelnõu muudatused puudutavad kõiki raamatupidamiskohustuslasi, kes arveldavad avaliku sektoriga - neid on umbes 46 000.

Neid ettevõtteid, kes ei kasuta raamatupidamistarkvara, aga eelkõige mikro- ja väikeettevõtjate võimalusi ning vajadusi silmas pidades on Registrite ja Infosüsteemide Keskus (RIK) ning rahandusministeerium kokku leppinud, et kõik ettevõtted ja organisatsioonid saavad saata RIK e-arveldaja keskkonnas avalikule sektorile e-arveid tasuta, piiramatus koguses ja tähtajatult.

E-arveldaja külge on võimalus liidestuda kõikidel e-arvete edastamisega tegeleda soovijatel juhul, kui ei teki kokkuleppeid juba turul tegutsevate operaatoritega.

E-arveid saab avalikule sektorile tasuta edastada piiramatus koguses ja tähtajatult. Tarkvara asub e-äriregistri ettevõtjaportaalis ja seda saavad kasutada nii ettevõtjad ise, kui nende poolt volitatud isikud, näiteks raamatupidaja, finantsjuht jt.

E-arveldaja on liidestunud Eestis tegutsevate operaatoritega ja e-arveid on võimalik saata kõikidele, olenemata sellest, milline on vastuvõtva asutuse e-arvete käitleja.

Vastu võetud Raamatupidamise seaduse muutmise seadusesega saab tutvuda riigikogu kodulehel.

E-residendid Tokyos ja San Franciscos saavad kätte ID-kaardid >>

E-arve on masinloetav arve, mis sisestatakse süsteemi üks kord ja milles olevad andmed on arvutite vahel masinloetavad.

Eesti on Euroopa silmis digiriik, tehnoloogiateadlik, uutele lahendustele suunatud, progressiivne ja paindlik väikeriik.

Eesti e-riik saab kauaoodatud lisarahastuse, illustreeriv foto
© Sputnik / Руслан Кривобок

21.-24. veebruarini toimub maakonnakeskustes Riigikogu valimiste eelhääletus, mille kestel saavad Tallinnas hääletada kõik valijad kaheksas jaoskonnas. E-hääletamine algab neljapäeval, 21. veebruaril kell 9 ning lõpeb kolmapäeval, 27. veebruaril kell 18, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Jüri Ratas kõneles Davosis kohtumistel riikide juhtide ning rahvusvaheliste suurettevõtete esindajatega Eesti e-riigist ning digikoostöö tihendamisest.

"Eesti e-riigi kogemusel on palju pakkuda nii teistele riikidele kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele. Usun, et need kohtumised toovad juurde koostööprojekte ja investeeringuid," sõnas Ratas.

Samal teemal

President Kaljulaid: vajame ühtset e-riigi poliitikat
President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema
Аndrei Korobeinik: e-riik vajab kaasajastamist
Norra e-riik on Eestiga vähemalt sama hea kui mitte parem
Tagid:
Toomas Tõniste, rahandusministeerium, ettevõtlus, e-riik, e-arve

Peamised teemad