08:33 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
132 0 0

Alkoholismivastasel võitlusel Eestis on tugev EL rahaline toetus ja selleks eraldatud juba ligi 9 miljonit eurot. Mitmed teised, hoopis käegakatsutavamate tulemustega riiklikud projektid on saanud EL raha hoopis vähem.

TALLINN, 21. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Eestit on nimetatud üheks suuremaks EL tervishoiusüsteemi rahastamise fondidest raha saajaks. Suurim summa läks Tervise Arengu Instituudile, kes kulutas alkoholismivastasele võitlusele Eestis umbes 8,6 miljonit eurot EL vahenditest. Eestlased ei hakanud sellest küll vähem jooma, kuid projekti peeti edukaks ja paljutõotavaks.

Alkoholijoobes autot juhtinud naispolitseinik sai tingimisi vangistuse >>

Võimalik, et need ligi 9 miljonit eurot EL sotsiaalfondist tõid Eestile palju kasu, aitasid mõnel inimesel alkoholisõltuvusest vabaneda, kuid ilmseid tõendeid selle kohta pole - riik on olnud ja jääb ilmselt ka edaspidi üheks Euroopa Liidu kõige suurema alkoholitarbimisega riigiks. 

Krooniliste rahvuslike "valupunktide" ravi on kallis ja maksab loomulikult palju rohkem kui kümme miljonit eurot. EL finantseeritud programm "Kainem ja tervem Eesti" ei ole riigile erilist muljet avaldanud.

Nii on kohalikus venekeelses ajakirjanduses projekti kõigi nende aastate jooksul mainitud vaid üks kord ja sedagi alles 2019. aasta veebruaris, kui programm hakkab juba lõppema. Seda võib lugeda töö ärategemist märkivaks "linnukeseks" ja omamoodi üleskutseks "pillerkaari jätkata".

Tallinna võime saada ELst raha saada on kahtlane

Ülejäänud kaks Eesti projekti - Kadrina esmaabipunkt ja Tallinna Astangu kutsehaiguskeskus said Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF) toetust alla kahe miljoni euro praktilise abi osutamiseks vastavalt piirkonna elanikele ja erivajadustega inimestele. Summast tuleb loomulikult maha arvata halduskulud ja taotluste esitajate teenuste eest tasumine.

EL eelarves nähti ühtekuuluvuspoliitika (EL lääne- ja idapoolsetes osades elatustaseme ühtlustamine – toim.) fondides Euroopa Liidu riikide tervise vajadusteks ette kokku üle 8 miljardi euro. Hinnanguliselt on arstiabi kättesaadavus ja tase seeläbi paranenud 44,5 miljonil inimesel.

Euroopa soovitab vaestel liikmesriikidel säästlikum olla >>

Brüssel ei nimeta tervishoiuprojektide hinnangulisi kulusid EL järgmises seitsmeaastases eelarves, kuid vihjab, et see võib kasvada. See avab ka Eestile nii mõnedki väljavaated saada oma osa liidu rahalistest vahenditest meditsiini vajadusteks, sõltuvalt valmisolekust ja taotluste esitamise võimekusest. Soovitav on raha küsida mitte ainult alkoholismivastaseks võitluseks, mis võib kesta peaaegu lõpmatult ja ilma eriliste tulemusteta.

Algab uue rahastuse jagamine

19. veebruaril kogunesid Brüsselisse liikmesriikide meditsiiniametnikud, et arutada, millele nimelt EL järgmiseks finantsperioodiks ette nähtud tervishoiu vahendid kulutada. Euroopa Liidu vähemjõukad riigid saavad hakata ELi vahenditest raha taotlema.

"Hiljutiste arvamusküsitluste kohaselt soovib peaaegu 70% eurooplastest, et EL oleks meditsiinivaldkonnas aktiivsem. Ühtekuuluvuspoliitika programmi vahenditest saab parandada olukorda valdkondades, kus see on eriti vajalik," ütles Euroopa Komisjoni tervishoiuvolinik Leedu esindaja Vytenis Andriukaitis.

"Investeeringud tervishoidu ühtekuuluvuspoliitika raames, mis on praeguses eelarves umbes 4 miljardit eurot, on selgeks tõenduseks hoolitsusest eurooplaste tervise eest," ütles ELi regionaalpoliitika volinik Corina Crețu, "siia kogunenud spetsialistide soovitused aitavad meil valida järgmiseks kümnendiks õiged investeerimissuunad."

Alkoholist põhjustatud suremus Eestis
© Sputnik / Deniss Grabussov
Alkoholist põhjustatud suremus Eestis

Samal teemal

Jõustuvad uued alkoholi reklaamipiirangud
Maanteeamet: autorool ja alkohol ei kuulu kokku
Alkoholi müügipiirangud tulevad sõltlastele appi
Tagid:
TAI, tervis, rahastus, Eesti, EL, alkohol

Peamised teemad