04:30 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Eesti uudised
lühendatud link
13010

Vabaerakond saabus ühte kõige venekeelsemasse Eesti linna - Kohtla-Järvele, et takistada "eestikeelse hariduse hävitamist piirkonnas".

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik, Deniss Pastuhhov. Reedel, 22. veebruaril toimuvad Kohtla-Järvel eestikeelse gümnaasiumi säilitamist toetavad piketid. Täpselt keskpäeval pidi Vabaerakond alustama Kohtla-Järve keskväljakul oma protestimeeleavaldust. Samal ajal toimus vabaerakonna meeleavaldus ka Tartus.

Pikett algas planeeritust mõnevõrra hiljem. Sellel osalesid mitmed Vabaerakonna aktivistid. Umbes 15 vanemat eesti keelt kõnelevat Kohtla-Järve elanikku kogunesid vähehaaval Vabaerakonna püstitatud telgi ümber.

Автобус Свободной партии на улицах Кохтла-Ярве
© Sputnik / Денис Пастухов
Vabaerakonna buss Kohtla-Järvel

Vabaerakonna juhatuse liige Raivo Kokser selgitas, et pikett ei olnud mõeldud etnilisteks lõhestamiseks, selle eesmärgiks oli vaid eestikeelse õppekeelega gümnaasiumi säilitamine Kohtla-Järvel.

"Integratsioon ei ole Kohtla-Järvet peaaegu puudutanud. Me ei ole vene keele vastu, vaid me tahame kaitsta eesti keelt, "ütles ta.

Tema sõnul, kui kakskeelses gümnaasiumis on enamik õpilastest venekeelsed, siis räägivad varem või hiljem kõik õpilased eesti keele asemel vene keeles. Kui ametivõimud tahavad, et vene lapsed õpiksid eesti keeles, siis tuleb vene gümnaasiumis sisse viia eestikeelne haridus ja mitte "kahte keelt" kokku segada," leiab Vabaerakond.

Член правления Свободной партии Эстонии Райво Коксер
© Sputnik / Денис Пастухов
Vabaerakonna juhatuse liige Raivo Kokser

Möödakäijad reageerisid piketile pigem vaoshoitult. Nad ütlesid, et neid see probleem ei puuduta, kuna nad on oma õppimised juba ära õppinud. Üks kohalikest elanikest märkis, et piketikorraldajad oleksid võinud oma sõnumi kohalikele edastada ka vene keeles, sest enamik kohalikke inimesi eesti keelt vajalikul määral ei valda.

Naabrid peaksid teineteise keelt austama

Kohtla-Järve elanik Tatjana usub, et venelaste ja eestlaste üheskoos õppimise idee ei ole iseenesest halb, kuid avaldab kahetsust, et koolis ei õpeta sellist ainet nagu kahe rahva vastastikune austus.

Жительница Кохтла-Ярве Татьяна
© Sputnik / Денис Пастухов
Kohtla-Järve elanik Tatjana

Vabaerakond leiab, et kavandatav Järve gümnaasiumi gümnaasiumiosa sulgemine ja kakskeelse riigigümnaasiumi rajamine Kohtla-Järvele, kus õppetöö toimuks eesti keele asemel "60/40" süsteemis, sunnib eestikeelseid noori Ida-Virumaalt lahkuma.

Участники пикета Свободной партии Эстонии в Кохтла-Ярве
© Sputnik / Денис Пастухов
Vabaerakond korraldas Kohtla-Järvel piketi

"Kui Haridus- ja teadusministeeriumi plaan on jätta piirkonda ainult kaks väikest eesti keele gümnaasiumi - Toilasse ja Iisakusse, siis on eestikeelne gümnaasiumiharidus marginaliseerunud ja eestlased tunnevad end Ida-Virumaal üha rohkem võõrkehadena. See nihutab suurel määral Eesti Vabariigi riigipiiri," öeldakse Vabaerakonna võrgulehel.

Здание Кохтла-ярвеской горуправы
© Sputnik / Денис Пастухов
Kohtla-Järve linnavalitsus

Tund aega hiljem algab eestikeelse Järve gümnaasiumi juures EKRE protestimeeleavaldus. Rahvuskonservatiivid korraldavad erinevalt Vabaerakonnast piketi lisaks Kohtla-Järvele ja Tartule ka pealinnas Tallinnas.

Valitsuskoalitsioon "peseb käed puhtaks"

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 13. veebruaril 2019 teatas haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond), et otsus Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppetöö toimumisest kahes keeles on tingitud Ida-Virumaa kogukonna mittevalmisolekust üleminekuks keskhariduse omandamisele eesti keeles.

Samas ei tähenda see ministri sõnul loobumist kaugemast eesmärgist – üleminekust täielikult eestikeelsele gümnaasiumiharidusele.

Juba alanud eel- ja elektroonilise hääletamise perioodil otsustas Keskerakonnast, Isamaast ja Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast koosnev valitsuskoalitsioon neljapäeval, 21. veebruaril toimunud istungil riske mitte võtta ja jättis Kohtla-Järve tulevase riigigümnaasiumi õppekeele otsustamise uuele, pärast 3. märtsil toimuvaid parlamendivalimisi moodustatavale valitsusele.

Samal teemal

Vene lipp Kohtla-Järvel: kuidas Eestis libauudiseid levitatakse
Parempoolsed korraldavad Kohtla-Järvel piketid eestikeelse hariduse "kaitseks"
EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale
Tagid:
Vabaerakond, poliitika, Ida-Virumaa, Kohtla-Järve

Peamised teemad