10:01 23. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Projektist Esimene rahupäev kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses projektis osalejad

"Esimene rahupäev" Eestis: sellest tuleb rääkida, seda tuleb mäletada

© Sputnik /
Eesti uudised
lühendatud link
Leningradi blokaad (9)
71 0 0

Reedel, 22. veebruaril etendatakse Tallinnas projekti "Esimene rahupäev" kirjanduslik-muusikalist lavastust "Esimene rahupäev pärast sõda", mis on pühendatud Leningradi fašistlikust blokaadist vabastamise 75. aastapävale.

TALLINN, 22. veebruar — Sputnik, Svetlana Burceva. Projektist, lavastusest ja kohtumistest vaatajatega välismaal kõnelesid Sputnik Eesti pressikeskuses projektis osalejad.

Eesti võtab osa unikaalsest projektist "Esimene rahupäev" >>

Projekt "Esimene rahupäev" on projekti manageri Sofia Evensaperi sõnul mõeldud suure sündmuse – Leningradi fašistlikust blokaadist täieliku vabastamise auks. Projekti üritused tähendavad õnnesoovi ja tänulikkust neile, kes blokaadi õudused üle elasid ja Leningradi linna alles hoidsid.

"Me tahame kõiki selle suure päeva puhul õnnitleda. See on pidupäev, mis peab päranduma põlvkonnalt põlvkonnale," lausus Sofia Evensaper ja lisas, et projekt "Esimene rahupäev" on mõeldud üritiste kogumina, mis hakkab kulgema iga-aastaselt ja võimaldab tähtsat Leningradi blokaadist vabastamise päeva eriti oluliselt tähistada.

Hingepõhjast sündinud lavastus

Lavastuse "Esimene rahupäev pärast sõda" idee kuulub Juri Tomaševskile, ütles Juri Tomaševski Romantilise Teatri näitlejanna Viktoria Zaitseva. Lavastuse kontseptsioonist kõneldes nentis ta: "See, nagu meile paistab, on väga aus lugu."

Leningradi blokaad >>

Lavastuse "Esimene rahupäev pärast sõda" aluseks on blokaadis viibinute mälestused ning Daniil Granini, Anna Ahmatova ja Olga Bergholtsi teosed.

"Kasutatakse klassikalist muusikat – Rahmaninov, Šostakovitš. See võimaldab vaatajal sukelduda sellesse samasse, nii kohutavasse kui samal ajal ka väga võimsasse atmosfääri. Ja need, vabandage mind paatose pärast, pisarad etenduse lõpul – need on teatud puhastumise, rõõmu ja uhkuse pisarad mitte ainult Leningradi, vaid üldse kogu rahva eest," ütles Viktoria Zaitseva.

Lavastuse formaat ei pea silmas mingisuguseid konkreetseid tegelaskujusid. Pigem on tegemist teatava koondpildiga blokaadiaegsest Leningradist ning näitlejate avanemised laval jätavad vaatajale täieliku vabaduse oma isiklikuks tegevuse tõlgendamiseks.

"Kõik see on lugu Leningradist, kõik see on lugu inimestest. Lugu ka sõjast ja blokaadist – kõik üheskoos. Kui ma lavastuses mängin, siis tunnen, et teen midagi väga olulist. Sellest on tähtis rääkida, sellest on tarvis rääkida," märkis Viktoria Zaitseva.

Projekt "Esimene rahupäev" on juba käinud Valgevene pealinnas Minskis ja 21. veebruaril etendas Juri Tomoševski Romantilise Teatri trupp oma lavastust Narvas.

"Narva võttis meid väga soojalt vastu, väga õdusalt. Meil oli võimalus pärast etendust vaatajatega suhelda – vastukajad olid meeldivad," märkis Viktoria Zaitseva sooja naeratusega.

Премьера спектакля Первый день мира после войны
Projekti "Esimene rahupäev" kirjanduslik-muusikaline lavastus "Esimene rahupäev pärast sõda"

Näitlejanna sõnul ei tule etendustele sugugi vaid blokaadisolnud ja sõjaveteranid. Saalis võib näha palju noori ja lapsi ja see on väga tore, arvab näitlejanna. Annaks Jumal, et pealekasvav põlvkond mitte kunagi seda õudust tunda ei saaks, millega nende esivanemad pidid Suure Isamaasõja ajal kokku puutuma, nentis Viktoria, kuid see on rõõmustav, et noorsugu peab ajalugu meeles ja mõistab selle lehekülgi.

"Need on väga liigutavad kohtumised ja näitleja jaoks on need väga tähtsad. Vaatajad aplodeerivad meile. Meie aga oleme tänulikud oma vaatajatele. Me oleme tänulikud blokaadis viibinutele. Meie aplodeerime vastuseks," lausus Viktoria tundeliselt.

Sugugi mitte juhuslikud kohad kaardil

Riikide valik projekti "Esimene rahupäev" läbiviimiseks, nagu selgitas Sofia Evensaper, ja nimelt Valgevene, Eesti ja Läti valik ei ole juhuslik. Need on Venemaale, eeskätt Peterburile välisriikidest kõige lähemal asuvad riigid. Kuid nad ei ole ainsad.

Projekti "Esimene rahupäev" etendusi näevad ka vene kaasmaalased Saksamaal ja USA-s. Neis riikides näidatakse publikule lavastust "Tunnimees", kus mängivad festivaliteatri Balti Kodu ja teatri Music Hall näitlejad. Saksamaa, nagu projekti manager selgitas, sai valitud sellepärast, et see riik on möödunud sõja vahetu osaline.

USA-s aga on etenduspaigaks valitud Washington kui riigi pealinn ja Saint Petersburgi linn Florida osariigis. "Siin saame näha kahe linna, Peterburi ja Saint Petersburgi omavahelist sidet. Me valisime välja lähimad riigid ja riigid, mis on Peterburi linnaga otseselt seotud," selgitas Sofia.

Peterburi välissuhete komisjoni üritustesari välismaal Leningradi fašistlikust blokaadist vabastamise auks algas Eestis 2019. aasta veebruaris. Tallinnas näidatakse 22. veebruaril kirjanduslik-muusikalist lavastust "Esimene rahupäev pärast sõda", mille tegevustik viib publiku 1944. aasta õhkkonda.

Teema:
Leningradi blokaad (9)

Samal teemal

Leningradi blokaad – hirmus meenutada, kuid unustada ei saa
Blokaad: tuleb teha kõik, et see ei korduks
Nataša Rostovat mänginud näitleja meenutab blokaadi

Peamised teemad