15:14 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Eesti uudised
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
10110

Kombineerides näost-näkku ja veebiküsitlust kindlalt või tõenäoliselt valima minejate seas, oli 11 päeva enne valimisi lõppenud küsitluses suurima toetusega Keskerakond.

TALLINN, 25. veebruar — Sputnik. Keskerakonda toetas 28 protsenti küsitletud, selgus ERR-i tellimusel Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud ja ligi 4700 vastajat hõlmanud üle-eestilisest uuringust.

Nelja päevaga on Riigikogu valimistel antud 128 266 häält>>

Kuid Keskerakonna edu Reformierakonna ees pole enam nii suur kui varasemates küsitlustes - suurimat opositsioonierakonda toetas 24 protsenti valijatest. Võrreldes jaanuarikuise omnibus-küsitlusega on vahe kahe erakonna vahel kahanenud kaheksalt protsendilt neljale, mis lubab prognoosida üsna tasavägist lõpuheitlust.

"Teoreetiliselt on võimalik, et nende tulemused on üsna võrdsed. Seis on selline, et Keskerakond ei saa päris kindel veel võidus olla," ütles Turu-uuringute uuringujuht Juhan Kivirähk.

Kolmandal kohal on jätkuvalt Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 17 protsendi suuruse toetusega. Võrreldes jaanuarikuise omnibus-küsitlusega EKRE toetus ei muutunud.

Neljandal-viiendal kohal on sisuliselt võrdse toetusega Sotsiaaldemokraatlik erakond ja Isamaa. Kusjuures mõlema erakonna toetus on valimiste eel ja konkreetsete kandidaatide nimedega küsitluses kasvanud. Sotsiaaldemokraate toetas 11 ja Isamaad kümme protsenti. Võrdlusena, jaanuarikuises näost-näkku küsitluses oli sotside toetus seitse ja Isamaal kuus protsenti.

2019. aasta Riigikogu valimised>>

Reitingutabeli alumise otsa kohta ütles uuringujuht, et ilmselt pole ühiskondlikus atmosfääris uue ootus nii kõrge kui neli aastat tagasi, ütles Kivirähk. Kõige lähemal on valimiskünnisele Eesti 200, kelle toetus on neli protsenti.

Esmaspäeval, 25. veebruaril kell 12 avatakse kõik 451 valimisjaoskonda. Igas omavalitsuses on vähemalt üks jaoskond, mis korraldab väljaspool elukohta hääletamist, vahendas Sputnik Eesti Vabariigi Valimiskomisjoni.

Ratas: parlamendivalimiste eel valetatakse rahvale>>

Valima minnes tuleb kaasa võtta fotoga isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, pass või juhiluba. Valijakaarti kaasa võtma ei pea.

Elektrooniliselt saab hääletada aadressil www.valimised.ee ööpäevaringselt kuni 27. veebruari kella 18-ni. Soovi korral võib interneti teel antud häält muuta, hääletades nimetatud ajavahemikul uuesti elektrooniliselt või eelhääletamise päevadel valimisjaoskonnas. Valimispäeval häält muuta ei saa.

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis korraldatakse 3. märtsil.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Lubaduste hind: kui palju läheks maksma parteide valmiseelsete lubaduste elluviimine
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
ESDE, Isamaa, EKRE, Reformierakond, Keskerakond, erakond, riigikogu, valimised

Peamised teemad