08:56 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
99 0 0

Justiitsminister ja Riigi Kinnisvara AS (RKAS) esindaja allkirjastasid lepingu Patarei merekindlusesse rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi rajamiseks.

TALLINN, 3. märts — Sputnik. "Rahvusvahelisest kommunismiohvrite mälestusmuuseumist saab maailma esimene kommunistlike režiimide kuritegusid ulatuslikult käsitlev muuseum,"  ütles justiitsminister Urmas Reinsalu, vahendas Pealinn.

Valitsus otsustas Patarei merekindluse enampakkumisel müüa >>

"See aitab oluliselt kaasa maailmatasemel valdkondlikule teadus- ja haridustööle ja tagab mineviku mäletamise ka järeltulevatele põlvedele. Keskusesse koondatakse nii uurimiskeskus, muuseum kui ka rahvusvahelise teavitustöö osakond," ütles Reinsalu.

"Muuseum kannab sõnumit, et kommunismikuritegude kurjus ei saa meie ühiskonnas korduda," selgitas Reinsalu.

Tallinnas Pirital toimus augustis "kommunismi ohvrite" memoriaali avamine, millel osales Eesti president, ministrid ja totalitaarse režiimi ohvrite sugulased, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Mälestusmärk koosneb kahest osast. Üks neist — "Teekond" — koosneb kahest kõrgest mustast seinast, mille vahelt tuleb läbi minna kui pimedast tunnelist.

Seintele on graveeritud enam kui 22 000 inimese nimed, kellest paljud surid Teise maailmasõja päevil kaugel oma kodudest. Seda nimekirja täiendatakse järk-järgult. Teine osa — "Koduaed" — on väljak mäeveerul, mida ümbritsevad õunapuud.

Patarei merekindlus

Tallinna Patarei kindlus on stiilipuhtana säilinud klassitsistlik kaitserajatis, mis kuulub Euroopa ehituspärandisse. Ühtlasi on Patarei näol tegemist kommunismi ning natsismi ohvrite mälestusmärgiga ning Eesti Vabariigi märtrite vastupanu võimsa sümboliga, seisab merekindluse veebilehel.

Patarei merekindlust pole mõtet müüa >>

Patarei ehitati Vene keiser Nikolai I korraldusel kindlusehitisena, ametliku nimega Kaitsekasarm. Kindlustuse kompleks valmis 1840. aastal, ent muutunud sõjapidamise strateegia tõttu ei kasutatud seda kordagi sihipäraselt. Kuni Vene tsaarivõimu kokkuvarisemiseni kasutati Patareid kasarmuna.

Aastatel 1920-2002 tegutses Patareis erinevate riigikorda ajal vangla. Kompleksi põhiosa on alates 13. maist 1997 Eesti Vabariigi kultuurimälestis.

Tänasel päeval haldab Patareid Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ning kindluse kompleksis tegutseb Vanglamuuseum. Patareid on võimalik külastada nii iseseisvalt kui giidi saatel.

Patarei vangla sobib Briti filmivõteteks >>

2017. aasta aasta lõpus käis Tallinnas Patarei merekindlust vaatamas mainekas briti produtsent David Puttnam, et vändata siin osa oma uuest filmist. Tegemist oli märgilise sündmusega juba sellepärast, et Eesti vastu tundis huvi sedavõrd suure haardega filmitootja, vahendas Sputnik Eesti.

Samal teemal

Kultuurikomisjon arutab Patarei merekindluse tulevikku
Ratas ja Aab külastasid Patarei kompleksi
Patarei merekindlust pole mõtet müüa
Politoloog: kommunismiohvrite memoriaal on sõpruse märk USA-ga
Kommunismiohvrite memoriaal kujutab endas rasket teekonda koduaeda
Kommunismiohvrite memoriaali avamisele on kutsutud enam kui 500 represseeritut
Muinsuskaitsjad kutsuvad arutlema Patarei säilitamise üle
Tagid:
muuseum, ohvrid, kommunism, Urmas Reinsalu, Justiitsministeerium, Eesti, Patare merekindlus

Peamised teemad