22:58 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Eesti uudised
lühendatud link
77 0 0

Sotsiaalkindlustusameti ööpäevaringsetesse seksuaalvägivalla kriisiabikeskustesse pöördus möödunud aastal 92 naist, kes olid üle elanud seksuaalvägivalla, mis

TALLINN, 5. märts — Sputnik. "Võrreldes 2017. aastaga on pöördumiste arv kahekordistunud, sest inimeste teadlikkus on kasvanud," ütles teenuse juht Keete Janter, edastas Sotsiaalkindlustusamet.

Janteri sõnul pöördus keskustesse igas vanuses naisi, neist vanim oli 70 aastane. Politsei tõi kriisiabikeskustesse 52 seksuaalvägivalla all kannatanud naist, 40 naist tuli ise. Peaaegu kõik nad soovisid järelravi.

Ohvriabi kriisitelefon teenindab tasuta kolmes keeles >>

See hõlmas näiteks naistearsti või infektsionisti külastust, aga ka psühholoogilist abi, mida osutati 2018. aastal 179 korda. Tavaliselt vajas üks inimene keskmiselt 4–5 visiiti.

Keete Janteri sõnul on seksuaalkuriteo tõendamise seisukohast ääretult tähtis, et inimene pöörduks võimalikult kiiresti abi järele, võimalusel esimese ööpäeva jooksul.

"Nii saab dokumenteerida võimalikke vigastusi ja koguda kannatanu kehalt tõendmaterjali. Hiljem saab neist määrata DNA-d ja kasutada tulemusi kohtus," toonitas Janter.

"Kindlasti julgustan ka hiljem abi otsima. Kuigi pärast ei ole enam võimalik tõendmaterjale koguda, tasub siiski pöörduda sotsiaalkindlustusameti ohvriabisse, et saada nõustamist," lisas ta.

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskustes saab inimene esmast psühholoogilist tuge ning ta vaadatakse meditsiiniliselt läbi. Vajadusel määratakse uimastite sisaldus ning antakse SOS-pillid ja stardipakk HIV ennetavaks raviks. 2018. aastal alustas HIV ennetava raviga 36 inimest.

Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused asuvad nelja Eesti haigla juures: Lääne-Tallinna keskhaiglas, Tartu Ülikooli kliinikumis, Pärnu haiglas ja Ida-Viru keskhaiglas.

Keskustes pakutakse inimesele tema nõusolekul abi, mis on tasuta. Abivajaja saab pärast vägivalla kogemist pöörduda kriisiabikeskusesse seitsme ööpäeva jooksul.

Lisainfot, kust leida seksuaalvägivalla korral abi, leiab ohvriabi kodulehelt www.palunabi.ee või seksuaalvägivalla kriisiabikeskuste teenust tutvustavast videost.

ÜRO: kõige levinum inimkaubitsemise vorm on seksuaalne ärakasutamine >>

Aasta alguses käivitunud sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefon 116 006 annab kiiret abi inimestele, kes on langenud süüteo, hooletuse või halva kohtlemise ohvriks või on kogenud füüsilist, vaimset, majanduslikku või seksuaalset vägivalda, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Teenus on helistajale tasuta ning abi on tagatud ööpäevaringselt, teatas Sotsiaalkindlustusamet. Ohvriabi kriisitelefonile helistaja võib soovi korral jääda anonüümseks. Abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles.

2018. aastal oli 10 kuuga registreeritud rohkem lähisuhtevägivalla kuritegusid kui 2017. aastal terve aasta peale kokku. Selle on tinginud inimeste teadlikkuse tõus ja ametkondade tõhusam koostöö, vahendas uudistepotraal Sputnik Eesti

Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Krista Aas selgitas, et lähisuhtevägivalla juhtumite arvu kasv ei tähenda, et meil oleks lähisuhtevägivalda rohkem, vaid viitab inimeste teadlikkuse tõusule ja ametkondade järjest terviklikumale juhtumite lahendamisele.

"Oleme ühiskonnas hakanud koduseinte vahel toimuvast vägivallast palju rohkem ja julgemalt rääkima. Kusjuures aina sagedamini märkavad ja annavad meile teada naabrid, töökaaslased ja tuttavad," rääkis Aas.

Samal teemal

Naiste tugikeskus: Reinsalu peab tagasi astuma
Iga üheksas laps on internetis suhelnud võõra täiskasvanuga
Helsingis on hüppeliselt kasvanud seksuaalkuritegude arv
Naiste tugikeskuste rahastamine suureneb
Tagid:
kriisiabikeskus, vägivald, seksuaalkuritegu, naised

Peamised teemad