21:48 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Eesti uudised
lühendatud link
11430

Tallinnas ja Tartus toimusid piketid solidaarsuse märgiks rahvusvahelise protestiaktsiooni suhtes, mis on suunatud ülemaailmse kliimasoojenemise probleemi eiramise vastu poliitikute poolt.

TALLINN, 15. märts — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Ülemaailmse kliimasoojenemise küsimuse mahavaikumine poliitikute poolt oli Tallinnas "võimukünkal" asetleidnud rahvarohke piketi põhiteemaks.

Пикет, направленный против игнорирования проблемы глобального потепления со стороны политиков
/ Sputnik / Денис Пастухов
Pikett Tallinnas

15. märtsi hommikust peale täitus parlamendihoone esine plats Toompeal inimestega, kes on mures planeedi saatuse pärast. Enamik kokkutulnuist olid üsna noored – üliõpilased ja isegi koolilapsed.

Активисты из общества защиты животных тоже поддержали акцию
/ Sputnik / Денис Пастухов
Piketti toetasid loomakaitseühingu aktivistid

Piketi YouthStrike4Climate ametlikuks korraldajaks oli noor jalgpallur Frederik Mathias Helm. Piketti toetasid loomakaitseühingu aktivistid. Trummipõrina saatel skandeerisid kokkutulnud eesti keeles hüüdlauseid "Kliimastreik!" ja "Maa ei ole prügikast!"

Под барабанную дробь участники дружно скандировали Kliima streik
/ Sputnik / Денис Пастухов
Trummipõrina saatel skandeerisid kokkutulnud eesti keeles hüüdlauseid "Kliimastreik!" ja "Maa ei ole prügikast!"

Piketist võtsid aktiivselt osa ka poliitikud, eriti nendest erakondadest, kes läinud parlamendivalinistel ei suutnud ületada viieprotsendilist valimiskünnist: Joonas Laks ja Kaspar Kurve erakonnast Eestimaa Rohelised, Artur Talvik ja Mihkel Kangur Elurikkuse Erakonnast ning erakonna Eesti 200 esindajad. Kohale saabusid ka sotsiaaldemokraadid.

/ Sputnik / Денис Пастухов
Tallinnas toimus pikett võimude poolt kliimasoojenemise mahavaikimise vastu

Rahvusvaheline pikett, mis oli suunatud globaalse kliimasoojenemise probleemi eiramise vastu poliitikute poolt, toimus reedel, 15. märtsil paljudes maailma riikides – Iraanis, Kanadas, Šveitsis, Saksamaal ja mujal. Samaaegselt Tallinna piketiga toimus samalaadne protestiüritus ka Tartus.

Pikett lõi kaudselt EKRE pihta

Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Timur Sagitov selgitas kommentaaris portaalile Sputnik Eesti, et kõikide riikide valitsused peaksid tegutsema üheskoos – ainult nii õnnestub globaalse kliimasoojenemise probleemi lahendada.

Член правления Зелёные Эстонии Тимур Сагитов
© Sputnik / Денис Пастухов
Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Timur Sagitov

"Eesti valitsusse võivad pääseda inimesed (Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna EKRE liikmed), kes kliimasoojenemist eitavad. Vähendada heitmekoguseid, kui sa globaalset kliimasoojenemist ei usu, on kuidagi keeruline. Aga tuleb näiteks loobuda fossiilsetest kütustest ja ressursse säästa, see tähendab – neid taaskasutada," lausus Sagitov.

Miks on selliseid pikette vaja

2015. aastal kogunesid 195 riigi esindajad Pariisi kliimakonverentsile, kus püstitati pikaajaline eesmärk; tagada, et planeedi keskmise temperatuur tõus jääks alla 2 °C. Kuid klimaleppe raames sätestatud kohustused, sealhulgas EL-i lubadus vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid 2030. aastaks 40% võrra võimaldavad parimal juhul ohjeldada temperatuuri tõusu keskmiselt 3 kraadi võrra.

Пикет, направленный против игнорирования проблемы глобального потепления со стороны политиков
© Sputnik / Денис Пастухов
Eestis toimusid piketid võimude poolt kliimasoojenemise mahavaikimise vastu

Tagajärjed võival olla katastroofilised: üha sagenevad loodusõnnetused, rannikualade üleujutused, kauem kestvad põuaperioodid ka lõpptulemusena nälg, liikide väljasuremine ja uued migratsioonivood. Meeleavalduste traditsiooni pealkirja all "Reeded tuleviku nimel" (Fridays for Future) käivitas 2018. aastal tuntud rootsi kodanikuaktivist Greta Thunberg, kes on nomineeritud Nobeli rahupreemiale. Koolitüdruk Thunberg usub, et niiviisi saab ka sirguv põlvkond poliitikute otsustele mõju avaldada.

Samal teemal

Saksa ja Šveitsi õpilased nõuavad tegusid kliimamuutuse vastu
Üle kümne tuhande Belgia koolilapse võttis osa kliimaprotestist
Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos
Trump kahtleb ÜRO kliimasoojenemise raportis
Nobeli majanduspreemia anti kliimamuutuste ja innovatsiooni uurijatele
Tagid:
Tallinn, Eesti, pikett

Peamised teemad