18:18 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Eesti uudised
lühendatud link
6610

2018. aastal registreeriti 5134 tööõnnetust, millest 4020 olid kerged, 1105 rasked ning elu kaotas tööl üheksa inimest. Haigekassa hüvitas tööõnnetuste tõttu võetud töövõimetuslehti 4,9 miljoni euro eest.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. Möödunud aastal oli Eesti tööturg väga aktiivne. Kokku tegutses siin mullu 131 650 ettevõtet, millest Tööinspektsiooni järelevalve alla kuulus 56 683 ehk vaid 43% kõigist ettevõtetest, teatas Tööinspektsioon

Tööinspektsioon kontrollib töökeskkonna ohutust ja töötervishoiu korraldust ettevõttetes, kus on vähemalt üks töölepinguline töötaja või on töötajatena tegevad juhatuse liikmed.

Töökeskkond Eesti ettevõtetes paraneb mõne sentimeetri haaval >>

Seetõttu puudub ülevaade töökeskkonna olukorrast ettevõtetes, kus töötegemine on reguleeritud teenuse osutamise lepingutega.

Eesti suurim tööandja on jätkuvalt mikro- või väikeettevõte, sest ca 86% ettevõtetes on alla kümne töötaja. Tegevusaladest on enim ettevõtteid kaubandussektoris (ca 9400), ehitusvaldkonnas (7200) ning kinnisvaras (5700).

Illustreeriv foto
© Sputnik / Константин Чалабов

Eelmisel aastal juhtus enim tööõnnetusi Tallinnas ja Harjumaal, kus asub ka enim ettevõtteid. Suhtarvult aga oli tööõnnetusterohkeim Järvamaa ning Lääne-Virumaa.

Sektoritest juhtus enim tööõnnetusi metallitööstuses, kaubanduses ja ehituses. Ametitest sattusid enim õnnetustesse meestest veoautojuhid, transporditöölised ning ehitajad.

Naistest said tööd tehes enim viga poemüüjad, loomakasvatajad ning koristajad. Enamasti juhtuvad tööõnnetused kontrolli kaotamise tõttu masina, seadme või looma üle. Sageduselt teisel kohal on libisemine, komistamine ja kukkumine.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul tuleb võtta lipukirjaks hea töökeskkonna loomine igas ettevõttes: "Näeme, et nii töötajad kui tööandjad on üha teadlikumad vajadusest luua ohutu ning tervist hoidev töökeskkond, sest mõistetakse selle kasulikkust nii inimese kui ettevõtte tervisele. Tööõnnetusi ei varjata enam ning tööandjad pöörduvad aktiivselt meie poole nõu saamiseks," ütles ta.

"Ohutusnõudeid järgides saame säästa nii enda kui kolleegide tervist ning ühiskonna ressursse laiemalt. Praegu kulub ainuüksi töövõimetuslehtede hüvitamiseks ligi 5 miljonit eurot, rääkimata ühe tööõnnetuse kulust ühiskonnale, mis on hinnanguliselt 16713 eurot. Need kulud võiksid olemata olla, kui pöörata suuremat tähelepanu ohutusele," lisas Maripuu.

Töövaidluskomisjonidele laekus mullu 2716 avaldust, mis on varasemaga võrreldes mõnevõrra kasvanud. Aasta jooksul pöörduti Tööinspektsiooni poole nõu saamiseks 45 870 korral.

Töökeskkonna ülevaatega saab tutvuda Tööinspektsiooni kodulehel.

Füüsiline ülekoormus põhjustab kutsehaigusi >>

1. jaanuarist 2019 muutus tööõnnetuse raporti esitamise kord ja raporti vorm. Nüüdsest tuleb esitada raport siis, kui juhtus raske või surmaga lõppenud tööõnnetus või kerge tööõnnetus, mille tagajärjel töötaja jäi töövõimetuslehele.

Tööõnnetuse raportit ei pea seega esitama nende kergete tööõnnetuste puhul, millega ei kaasnenud töötaja töövõimetuslehel viibimist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Viimase viie aastaga on Eestis diagnoositud 723 tööst põhjustatud haigestumist. Tööst põhjustatud haigestumisi avastatakse tavapärase töötervishoiu kontrolli käigus.

Kui haigestumine jääb ravita ning töökeskkonnas muutusi ei tehta, võib tervisehäire süveneda ning järgneda võib kutsehaigus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tööinspektsioon kontrollis 2017. aasta sügisel ettevõtteid, kus on töötajatel diagnoositud tööst põhjustatud haigestumisi.

Sihtkontrolli raames külastati 23 ettevõtet ning valikus oli enim tootmisettevõtteid. Sihtkontrolli käigus pöörati esmalt tähelepanu, kas külastatud ettevõtetes on töökeskkonna riskid objektiivselt hinnatud ning kas töökeskkonna riskide vältimiseks on ka midagi ette võetud.

Samal teemal

Tööinspektsioon tuvastas 170 puidutööstuses 727 rikkumist
Tööinspektsioon suleb nõustamisbürood
Tööinspektsioon alustab alaealiste töötingimuste kontrollimist
Tagid:
majandus, kulud, ühiskond, tööõnnetus, Tööinspektsioon

Peamised teemad