22:05 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
37730

Siseministeerium saadab inimestele e-kirja, milles kutsub varuma koju piisavas koguses toitu ja muud vajalikku, et elada üle nädalane kriis. Eesti elanikeni jõuavad ka kriisideks valmistumise käitumisjuhised.

TALLINN, 23. märts — Sputnik. Eesti on turvaline koht, kus elada. Paraku juhtub ka kõige turvalisemates kohtades vahel ootamatuid kriise, mis võivad kesta tunde, päevi või isegi nädalaid. Hädaolukorras vajavad väga paljud inimesed abi kiiresti ja samal ajal, igaüks saab teha ettevalmistusi, et abi oodates mitte hätta jääda, seisab kirjas.

Tormi tõttu on elektrita üle kümne tuhande majapidamise >>

"Kas oled mõelnud, kuidas saad hakkama, kui Eestit tabab ootamatu õnnetus või looduskatastroof? On Sul koju varutud piisavalt toitu, tikke, patareisid, ravimeid ja muud esmavajalikku, et üle elada nädalane kriis?" seisab kirjas.

"Hädaolukorras vajavad väga paljud inimesed abi kiiresti ja samal ajal. Sellises olukorras võib abi Sinuni jõuda palju aeglasemalt kui tavaliselt. Igaüks meist saab teha ettevalmistusi, et abi oodates mitte hätta jääda," kirjutab Siseministeerium.

Eesti inimestel on kõige suurem tõenäosus leida end kriisist, mille on põhjustanud erakordselt halb ilm. Nii juhtus 2005. aastal, kui Pärnut tabas ulatuslik üleujutus või kui Padaorus jäid 2010. aastal sajad inimesed mitmeks päevaks autodesse lumevangi.

Kriisiolukorra võib tekitada ka ulatuslik tehniline rike. Näiteks, tänavu jaanuaris jäi kogu Saaremaa tundideks elektrita – katkes telefoniside ja internet, pangaautomaadid ei töötanud, poes ei saanud kaardiga maksta ning paljud inimesed jäid kütte ja veeta.

"Meil on hea meel teatada, et tänasest on igale Eesti inimesele kättesaadav käsiraamat "Käitumisjuhised kriisiolukordadeks". Sealt leiad lihtsad juhised, kuidas end ja oma peret ette valmistada vähemalt ühe nädala kestvaks kriisiolukorraks," teatab Siseministeerium, lisades, et info on eesti, vene ja inglise keeles.

Tormi tagajäerjed: murdunud puud ja liiklusmärgid >>

Paberil käsiraamat on olemas kõigis raamatukogudes üle Eesti ja peagi jõuab ka enamikesse koolidesse. Internetist saab leida juhised aadressil www.kriis.ee ja kasulikke näpunäiteid saab leida ka Naiskodukaitse tasuta mobiiliäpist "Ole valmis!".

Ministeerium palub, et inimesed võtaksid vähemalt 10 minutit juhistega tutvumiseks: "See info võib päästa Sinu ja su lähedaste elu."

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu rõhutab, et turvalisus algab igast inimesest endast ja tema valmisolekust. Tammearu sõnul usub 92% Eesti elanikest, et nad saavad kriisiolukorras hästi hakkama, seisab Siseministeeriumi kodulehel.

"Uuringutest aga selgub ja kogemus näitab, et inimesed kipuvad oma võimeid üle hindama. Enam kui pooled eestimaalased ei ole teinud midagi, et ennetada või leevendada võimalikke hädaolukordi ning vaid igas kümnendas Eesti peres on olemas kõik vajaminevad varud."

Esmakordselt Eestis moodustati Regionaalhaiglas 14 tippspetsialistist koosnev kriisimeeskond, kes pakub psühholoogilist esmaabi erinevate kriisijuhtumite korral, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris.

Kriisimeeskond on saanud vastava väljaõppe psühholoogilise esmaabi osutamiseks suurõnnetuste korral ja masskannatanutega olukorras ning kolleegide abistamiseks, et ennetada posttraumaatilise stressi tekkimist töökohal.

Samal teemal

Äike põletas läbi hulgaliselt kodutehnikat
Aasta esimene torm Tallinnas
Tormi tõttu on elektrita üle kümne tuhande majapidamise
Itaalias on tormi tõttu surma saanud kakskümmnend inimest

Peamised teemad