19:00 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
14920

Rahvusvahelise konverentsi "Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba Interneti?" korraldaja Euroopa Parlamendi liige Yana Toom rääkis Sputnik Eestile, miks tema ja ta mõttekaaslased on selle Euroopa direktiivi vastu.

TALLINN, 23. märts - Sputnik, Svetlana Burceva. Reedel, 22. märtsil toimus Tallinnas Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi poolt Euroopa Parlamendi ALDE (Euroopa liberaalide ja demokraatide liit) fraktsiooni toetusel korraldatud rahvusvaheline konverents "Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba Interneti?"

Filtrid hävitavad internetivabaduse

Yana Toomi sõnul on Internet teabeplatvorm, mis ei erista "head" "halvast", sest mõlemad levivad suure kiirusega. Viimasel ajal on palju nõutud võrgu sisu kontrollimist.

Autoritele ülemaailmsesse võrku paigutatud sisu eest tasu tagamiseks ja selle sisu kasutamise lõpetamiseks tehnoloogiahiiglaste poolt tehakse ettepanek paigaldada võrku automaatfiltrid. Nende paigaldamist autoriõiguse direktiiv reguleeribki. Toomi sõnul arutab Euroopa Parlament seda skandaalset seadust varsti.

Enne otsustavat hääletust korraldas Euroopa Parlamendi liige Yana Toom konverentsi, kus eksperdid ja huvitatud isikud arutasid, mida selle seaduse vastuvõtmine kaasa toob. Direktiiv peaks tagama autoritele tasu, kuid paljud on mures, et kõrvalmõjuna võib see piirata ka sõnavabadust.

Lisaks väidetakse, et seadus hävitab avatud interneti praegusel kujul: võrgu sisu filtreeritakse rangelt ja see võtab kasutajatelt ära palju huvitavaid funktsioone - isegi juba tavaliseks muutunud meemid.

Euroopa direktiivide mõjud ei ilmne kohe

Yana Toom rääkis Sputnik Eestile lihtsustatud arusaamast, nagu Euroopa Parlament "ei otsusta midagi" ja eurosaadikud "tegelevad jamaga". Ta selgitas, et paljude Euroopa Parlamendi otsuste mõju ilmneb alles palju hiljem. Näiteks juba 2010. aastal Euroopa saadikute otsuse alusel hakati kolm nädalat tagasi energeetikuid koondama.

"Kui Euroopa Parlament võtab direktiivi vastu, ei ole internet enam sama. Samuti tahame me kaasa aidata protestiliikumisele selle direktiivi vastuvõtmise vastu, mis on juba käimas kogu Euroopas. See on tõeline tsensuur ja me ei taha seda," ütles Toom.

Tema arvates tundub "autoriõiguse kaitse" sõnum esmapilgul hea ja õige, kuid probleem on selles, et tänapäeval ei kuulu autoriõigused enam mitte autoritele, vaid suurkorpratsioonidele. Sellepärast teevadki nad selle direktiivi poolt nii kõva loitööd.

Международная конференция “Уничтожит ли директива об авторских правах открытый интернет?
© Sputnik / Светлана Бурцева
Rahvusvaheline konverents "Kas autoriõiguste direktiiv hävitab vaba Interneti?"

See tähendab, et autorite kaitse õigus tähendab tegelikult teabe valdajate huvide kaitset, kes sageli ise autorid ei ole. Sõltumatud autorid peavad selliste platvormide nagu YouTube või Facebook filtrite läbimiseks päris palju raha välja käima.

"See direktiiv on tehnoloogiahiiglastele väga tulus, kuid väikesed startupid on sunnitud tegevuse lõpetama, sest nad ei suuda esitatavaid nõudeid täita. Direktiivi saaks vastu võtta, kui võtta sellest välja punktid 11 ja 13, mis tegelikult internetis tsensuuri kehtestavad," ütles Eesti eurosaadik.

Konverents oli tõeliselt autoriteetne

Majandusteadlane Oksana Kotkas tuli konverentsile, et keerulistes autoriõiguste kaitse küsimustes avalikes platvormides selgust saada.

Оксана Коткас, экономист
© Sputnik / Светлана Бурцева
Majandusteadlane Oksana Kotkas

"Muidugi, ma tean, mis on Google, YouTube, Facebook ja nii edasi. Kuid autoriõigustega internetis pole ma veel kokku puutunud. Tuleb endal kõnealuse direktiivi artiklid läbi lugeda," ütles ta Sputnik Eestile.

Милан Зубичек, менеджер Google
© Sputnik / Светлана Бурцева
Google"i avalike suhete spetsialist Milan Zubiček

Google'i avalike suhete spetsialist Milan Zubiček, kes on spetsialiseerunud võitlusele desinformatsiooni ja kahtlase veebisisu vastu, jagas konverentsil oma arvamust autoriõiguse direktiivi kohta.

Ахто Лобьякас, политический аналитик, колумнист и радиоведущий
© Sputnik / Светлана Бурцева
Politoloog, kolumnist ja raadiosaatejuht Ahto Lobjakas

Eesti poolelt osalesid konverentsil politoloog, kolumnist ja raadiosaatejuht Ahto Lobjakas, Eesti Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper ja muidugi Yana Toom ise.

Кари Кяспер, глава Эстонского центра по правам человека
© Sputnik / Светлана Бурцева
Eesti Inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper

Skype'i vahendusel osales konverentsil ka legendaarse Wikipedia asutaja Jimmy Wales.

Джимми Уэйлс, основатель Википедии, подключился к конференции по скайпу
© Sputnik / Светлана Бурцева
Wikipedia asutaja Jimmy Wales

ÜRO arvamuse- ja sõnavabaduse eriraportöör David Kay märkis Skype'i vahendusel, et direktiivijärgsed autoriõiguse kaitse praktilised lahendused tekitavad inimestes kartusi sõna- ja arvamusvabaduse rikkumise osas.

Дэвид Кэй, специальный докладчикООН по вопросу о праве на свободу убеждений и их свободное выражение
© Sputnik / Светлана Бурцева
ÜRO arvamuse- ja sõnavabaduse eriraportöör David Kay

Tšehhi Piraadipartei liige, infotehnoloogia ja vaba tarkvara ekspert Marcel Kolaja käsitles samuti põhilisi inimõigusi ja väljendas kahtlusi nende järgimise suhtes, kui interneti kasutamine muutub võimalikuks vaid Google'i suurimate platvormide kaudu, mille sisu filtreeritakse.

Марцел Колая, кандидат Пиратской партии Чехии, эксперт по инфотехнологиям
© Sputnik / Светлана Бурцева
Tšehhi Piraadipartei liige, infotehnoloogia ja vaba tarkvara ekspert Marcel Kolaja

Arutelu käigus märkisid konverentsil osalejad, et parlamendiliikmed ei mõista direktiivi teksti tehnilist osa ega selle võimalikke mõjusid.

Tallinnas toimub pikett tsensuuri vastu internetis

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti inimesed on suhtuvad võimalikesse muutustesse internetis suhteliselt jahedalt. Nii on paljude Eesti online-kogukondade aktivistide hinnangul Euroopa autoriõiguse direktiivi sätted vastuolus teabe levitamise vabaduse põhimõtetega internetis ja kehtestavad tegelikult tehnilise eeltsensuuri.

Euroopa Parlament võttis vastu skandaalse autoriõiguse direktiivi >>

Eesti internetikasutajad protesteevad direktiivi vastu ja avalikult laupäeval, 23. märtsil Tallinnas Vabaduse väljakul toimuva piketiga. Aktsiooni algatasid mittetulundusühingute Wikimedia Eesti ja Internet Society Estonia esindajad Eva Lepik ja Märt Põder.

Piketi ajal esinevad tehnilise tsensuuri kehtestamise vastaste kõnedega nii interneti tavakasutajad kui ka nende ettevõtete ja organisatsioonide esindajad, keda uus Euroopa autoriõiguse direktiiv mõjutab, samuti need, kes selles küsimuses ükskõiksed ei ole. Sarnased protestiüritused toimuvad sel päeval ka teistes Euroopa Liidu riikides.

Samal teemal

Vikipeedia blokeerib protestiks kogu eestikeelse sisu
Toom kutsub protestima autoriõiguste direktiivi reformi vastu

Peamised teemad