09:09 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
98 0 0

Enamik uuringus osalejatest ei ole rahul käimasolevate kõnelustega Keskerakonna, Isamaa ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) koalitsiooni loomiseks.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Ligi 60 protsentivastanutest ei ole rahul käimasolevate kõnelustega Keskerakonna, Isamaa ning EKRE koalitsiooni loomiseks, vahendas portaal Pealinn BNSi.

TV3 tellimusel Kantar Emori poolt läbi viidud kiirküsitlus näitab, et 57 protsenti Eesti inimestest ei ole rahul käimasolevate kõnelustega Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsiooni loomiseks, kõnelusi toetavad üheselt vaid EKRE pooldajad.

Ilustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Астапкович

Koalitsioonikõnelustele on madal toetus vanemaealiste ja muukeelsete hulgas.

Lisaks küsiti inimestelt, kas nad eelistaksid peaministrina Jüri Ratast või Kaja Kallast. Kallast eelistas näha peaministrina 38 ning Ratast 31 protsenti vastanutest.

Ansip: riigi rahanduse ummikusse ajanud inimesele peaministritooli andma ei peaks>>

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, pälvis riigis valitsev Keskerakond parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%). Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Riigikokku valitud Põhja-Tallinna linnaosa vanem, Keskerakonda kuuluv Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Reformierakonna esimees Kaja Kallase ütles esinemist ETV saates "Esimene stuudio", et Reformierakond ei ole arutanud peaministri kohast loobumise varianti, küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kuna president Kersti Kaljulaid on öelnud, et ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, siis kinnitas Kallas, et ei kavatse sellest võimalusest kohe loobuda ja kavatseb teha need pingutused, et parem alternatiiv väga selgelt sõnastada.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Viimase Kantar Emori uuringu järgi on Reformierakonna toetus 30%, EKRE toetus 18% ja Keskerakonna toetus 17%, vahendas Sputnik Eesti.

Küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Eesti erakondade populaarsustabel, märts 2019. Turu-uuringute AS.

 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Tagid:
Kaja Kallas, valitsus, EKRE, Reformierakond, Keskerakond, uuring

Peamised teemad